• 8.

10-21 41
  • 9.

4-25 33

Basketbalisti KB Košice obhájili trofej pre víťaza Slovenského pohára, vo finálovom stretnutí zdolali Inter Bratislava 89:81. Zverenci trénera Miljana Čuroviča sa tak po šiestich rokoch stali prvým tímom, ktorý v domácom prostredí dokázal triumfovať na záverečnom turnaji Slovenského pohára.

Stamenkovič otvoril trojkou skóre finálovej duelu, ale na dlhé minúty to bolo posledné body na strane Košíc. Dôležitosť stretnutia bolo cítiť hlavne v úvode, na oboch stranách bolo veľké množstvo chýb. Postupne však prebral taktovku nad zápasom Inter, šnúrou deviatich bodov v rade sa dostal do prvého výraznejšieho trháku. Lenže odpoveď Mariča v podobe dvoch trojok znamenala zrovnanie skóre zápasu. Odvtedy to bola už vyrovnaná bitka, ktorá sa o čosi lepšie vyvíjala pre Košice. Prvú štvrtinu vyhrali „býci“ 20:18. Druhá 10-minútovka sa niesla v podobnom duchu, ani jeden z tímov si nevytvoril výraznejšie vedenie. Až v závere začali lepšie mieriť Košičania, spolu s úspešným pokusom Fletchera s klaksónom z toho bolo napokon polčasové vedenie 44:37.

„Žlto-čierni“ vôbec nezachytili vstup do druhého polčasu, svojmu súperovi rýchlo dovolili odskočiť na dvojciferný rozdiel. Košice začínali mať postupne stretnutie pod kontrolou, v jednom momente viedli aj o 16 bodov, lenže Inter zakontroval 11 bodmi v rade, čím si prinavrátil nádej na triumf vo finále. Pred poslednou periódou tak bolo skóre stretnutia 65:60 v prospech zverencov trénera Miljana Čuroviča. V poslednej štvrtine sa podľa očakávania strhol veľký boj o každú loptu, Vlahovič dokonca dokázal stiahnuť manko Interu na rozdiel jedinej trojky, ale „býci“ našli v správnom momente odpoveď. Aj vďaka tomu si postrážili dramatickú koncovku a opäť roku zdvíhali trofej pre víťaza.

BK Inter Bratislava – KB Košice 81:89 (18:20, 19:24, 23:21, 21:24)

Inter: Vlahovič 17, Rančík 15, Barač 11, Mrviš 4, Nuhanovič 0 (Matovič 17, Kozlík 8, Bulatovič 7, Baťka 2)

Košice: S. Stamenkovič 20, Marič 19, Sedmák 12, Fletcher 8, Vl. Djordjevič 0 (Körner 14, P. Stamenkovič 13, Baldovský 3, Židzik 0)

TH: 32/26 – 28/20, Fauly: 25 - 27, Trojky: 5 - 13 Rozhodovali: Tomašovič, Kúkelčík, Šarišský, 1000 divákov.

Oliver Vidin, tréner Interu: „Zápas začal podľa nášho očakávania, bol to tvrdý súboj dvoch dobrých mužstiev. Myslím si, že sme dobre otvorili zápas, potom sme však urobili dve podstatné chyby, po ktorých nás Košice potrestali dvoma trojkami. Zo šesťbodového náskoku sa dotiahli na vyrovnané skóre. Celá prvá štvrtina bola o doťahovaní jedného alebo druhého družstva. Začali sme striedať, niektoré veci nám nevyšli v útoku, zahodili sme otvorené strely a na druhej strane, dovolili sme Košiciam ľahké koše z protiútoku, čo by sme nemali robiť. Druhý polčas sme začali zle, bez koncentrácie. Potom sme sa trochu prebrali, dotiahli sme Košice na štyri body, ale to nestačilo. V kľúčových momentoch, keď bolo treba, sme zahodili šestky a tiež sme nepremenili otvorené trojky. Treba pogratulovať Košiciam, určite zaslúžené víťazstvo. Boli v tomto zápase lepším tímom.“

Nemanja Barač, hráč Interu: „Bol to náročný a ťažký zápas, ale Košice boli lepším tímom ako my, preto aj vyhrali.“

Miljan Čurovič, tréner Košíc: „Stále je to veľmi čerstvé. Je to fantastický pocit. Ďakujeme fanúšikov, že nás podporili tak, ako nikdy doteraz. Mali sme obrovskú podporu od nášho prezidenta, ktorý nám dodával energiu, preto ten pohár venujem jemu. On je náš najväčší fanúšik. My sme sa zomkli, myslím si, že sme hrali lepšie počas celého zápasu. Trochu sme to potom zdramatizovali, ale proti družstvu, akým je Inter, by nás to vôbec nemalo mrzieť. Som rád, že sme v rozhodujúcich chvíľach udržali pevné nervy a myslím si, že zaslúžene vyhrali.“

Igor Marič, hráč Košíc: „Je to najlepší pocit na svete. Od začiatku to bol veľmi ťažký zápas, bolo tam aj trochu nervozity. Inter bol veľmi dobrým súperom. Bolo to fyzicky aj psychicky náročné. Mali sme užšiu rotáciu, rýchlo totiž získal niekoľko faulov Vladimir Djordjevič, plus Radenko Pilčevič bol zranený. Bojovali sme a na konci sme ukázali aj charakter. Myslím si, že to bol aj pre fanúšikov zaujímavý zápas. Môžeme byť veľmi spokojní.“