• 8.

10-21 41
  • 9.

4-25 33

Slovenská mužská basketbalová reprezentácia stratila šancu na postup z úvodnej fázy predkvalifkácie majstrovstiev Európy 2021, v treťom vystúpení v A-skupine prehrali na palubovke Macedónska 87:74. Zverenci trénera Ivana Rudeža tak zostávajú aj naďalej bez víťazstva na poslednom mieste skupiny. Účinkovanie v predkvalifikácii zakončia 1. júla domácim zápasom proti Švajčiarsku.

Slováci síce otvorili po úspešnom pokuse Kurica skóre stretnutia, ale po individuálnych chybách v obrane, získavalo Macedónsko ľahké body z priestoru pod košom. Aj preto viedli domáci už v štvrtej minúte 14:3. Zverenci trénera Ivana Rudeža sa však dokázali prebudiť, hlavne po úspešnej streľbe za tri body, sa v deviatej minúte dotiahli na rozdiel jediného koša. Lenže domáce duo Hendrix a Stojanovski sa staralo o to, aby Macedónsko viedlo po prvej štvrtine 25:21. Slovensko zabralo v druhej časti, piatimi bodmi za sebou sa dostali nakrátko do vedenia, to už však súper zareagoval oddychovým časom. Po ňom zaznamenal 15-bodovú šnúru, ktorou sa opäť dostal do dvojciferného trháku. Slováci na túto sekvenciu nedokázali adekvátne zareagovať, po prvom polčase prehrávali 37:52.

Nič sa nezmenilo ani po prestávke, šance na víťazstvo sa tak začali rýchlo rozplývať. Už po troch minútach totiž prehrávalo Slovensko v zápase viac ako 20-bodovým rozdielom. Macedónci si v týchto chvíľach začali s ľahkosťou kontrolovať dianie na palubovke. Hostia sa síce ešte nadýchli k obratu 13 bodmi za sebou, ale ich súper výraznejší tlak nedovolil. V záverečnej perióde sa tak už len kozmeticky upravovalo skóre, priestor na oboch stranách dostali všetci hráči. Slováci napokon prehrali v Macedónsku 87:74.

Macedónsko – Slovensko 87:74 (25:21, 27:16, 18:20, 17:17)

Macedónsko: Hendrix 23, Trajkovski 14, V. Stojanovski 13, D. Stojanovski 8, Stajič 3 (Kostoski 8, Gjuroski 6, Nikolovski 5, Mladenovski 4, Sokolov 3, Karadzovski a Krstevski 0)

Slovensko: Körner a Kuric po 17, Bílik 12, Sedmák 5, Krajčovič 1 (Kozlík 9, Fusek 7, Abrhám a Bachan po 3, Hlivák 0)

TH: 11/7 – 13/6, Fauly: 18 - 18, Trojky: 8 - 14, Rozhodovali: Vuckovič (Slov.), Tsekov (Bul.), Olaru (Rum.)

Ivan Rudež, tréner Slovenska: "Bodový rozdiel je reálnym obrazom kvality medzi dvoma reprezentáciami. Myslím si, že nám trochu chýbal kompletnejší výkon od niektorých hráčov, inak by bol zápas vyrovnanejší. Ukázali sme charakter, do zápasu sme sa vracali, ale opäť sme doplácali na stratené lopty. Bolo ich 25, preto sa ťažko môže pomýšľať nad vyrovnaným stavom v závere zápasu. Skúsený súper vie potrestať takéto chyby. Na druhej strane, môžem povedať, že som šťastný z toho, že niektorí hráči mohli prvýkrát hrať proti tak silnému súperovi s basketbalovou tradíciou a vysokou hernou inteligenciou. Dôležité minúty pre Michaela Fuseka, verím, že mu pomôžu do ďalšej časti sezóny v Prievidzi. Premiérovo si zahral Dávid Abrhám a myslím si, že pre Hliváka a Krajčoviča to bola dobrá škola. Celkovo ide o reálny výsledok sily medzi dvoma reprezentáciami."

Zdroj: slovakbasket.sk, Foto: Fiba.basketball