• 8.

10-22 42
  • 9.

4-28 36

Aj druhé stretnutie v Eurovia SBL medzi basketbalistami Karlovky a Žiliny bolo dramatické doslova do záverečnej sekundy. Tentoraz sa však povestná šťastena priklonila na stranu nováčika, z hlavného mesta si totiž odnášajú prvé víťazstvo z palubovky súpera po výsledku 82:80.

Zverenci trénera Maroša Moravčíka pri tom neboli na Karlovke v ideálnom rozpoložení. Družstvu chýbal pre zranenie Brandon Conley, do zostavy sa vrátil po absencii Róbert Rožánek. Do toho sa pridal predčasný koniec pre rozohrávača Waltera Wrighta, ten sa musel porúčať z palubovky po dvoch technických chybách už v polovici tretej štvrtiny. No i tak zostali v boji o víťazstvo. „Podotkol by som to slovo konečne. Po dlhej sérii prehier vonku, sme to konečne zvládli, aj keď to bolo fakt na nervy až do konca. Sme veľmi radi, že sa nám to podarilo. Bol to vyrovnaný zápas. Myslím si, že sme v závere mali aj veľký kus šťastia. Som nesmierne rád, že sme to dokázali dotiahnuť do víťazného konca. Máme to teraz v tíme ťažké. Robo Rožánek sa len teraz vrátil po zranení. Ja som si počas zápasu podvrtol členok. Dúfam, že to nebude nič vážne. Verím, že chalani budú čoskoro zdraví a budeme opäť v plnej sile,“ uviedol k zápasu pivot Žiliny Jakub Merešš.

Karlovka pri tom rozohrala súboj ideálne, v ôsmej minúte viedla prvýkrát v zápase dvojciferným rozdielom (20:10). Lenže ešte do prestávky o vedenie prišla, v tejto fáze ťahal hostí Walter Wright. Po prestávke sa už striedalo vedenie zo strany na stranu, dala sa preto očakávať dramatická koncovka. „Nebudem hovoriť o závere, vyjadrím sa k celému zápasu. Začali sme dobre, mali sme šnúru a išli sme do vedenia. Tam sme sa uspokojili, prestali sme byť dôslední v činnostiach na jednej aj druhej strane. Žiaľ, súper hral to, čo sme mu my dovolili. Je to aj našou vinou. Prehrali sme o dva body. Mali sme katastrofálnu streľbu trestných hodov – len 46% úspešnosť. Možno stačilo dať o dve, tri šestky naviac a zápas by bol náš. My sme hrali zaseknuto hlavne v útočnej fáze. Pokyny zneli hrať do koša, my sme to však stále skúšali z trojbodovej čiary. Tam sme mali strašne veľa pokusov, ale nepadalo nám to. Musíme hrať viac do priestora pod košom a dávať viac ľahkých bodov,“ povedal tréner Karlovky Peter Ivanovič.

Na prvý pohľad sa zdalo, že kľúčové okamihy stretnutia prišli v rozmedzí 35. až 39. minúty. „Vysokoškoláci“ prehrávali 63:71, ale 104 sekúnd pred koncom viedli už 76:71. Potom však Žilinčania zaznamenali sedem bodov v rade, čím sa dostali do tesného vedenia. Michal Kožár síce vyrovnal na 78:78, ale posledné slovo mali hostia. Holcombova „and-one“ akcia a úspešný trestný hod Šimona Ďuriša znamenali prelomenie čakania na víťazstvo. V závere totiž domáci stratili loptu a pokus Dávid Abrháma už zmenu v skóre nepriniesol. „Padli nám ťažké strely, čo nás dostalo do takého 'laufu'. Chvalabohu, dokázali sme to udržať až do konca. Určite nás to pozdvihne hlavne na duchu a dá nám to viac sebaistoty a sebavedomia do ďalších zápasov,“ zamyslel nad koncovku Merešš. Svoj pohľad priniesol aj Ivanovič: „V podstate nám to vrátili, to, čo sme im my tam ukradli. Požičané sa vrátilo. Mrzí nás tá prehra, možno nás bude mrzieť ešte neskôr. Musíme sa zomknúť, v sobotu ideme na Inter. Musíme podať oveľa lepší výkon.“

Prvé víťazstvo Žiliny vonku ju zároveň vyhuplo na siedme miesto tabuľky, ktoré do desiateho kola okupovala práve Karlovka. V ich prospech totiž hovorí lepší rozdiel v pomere daných a inkasovaných bodov. Oba celky však čakajú počas víkendu ťažké duely, Karlovka sa predstaví v mestskom derby proti Interu, Žilina cestuje do Košíc.

Čo ukázal zápas: Priepastný rozdiel v počte trestných hodov. Karlovka ich mala celkovo 15 pri 46% úspešnosti, Žilina o 24 viac pri úspešnosti 61%. Hostí potiahla tiež výrazne lavička, v porovnaní so súperom zaznamenala o 18 bodov viac. Svoje zohrala aj nedisciplinovať „vysokoškolákov“, na svojom konte mali totiž o desať faulov viac.