• 1.

  INT Inter
  12-2 26
 • 2.

  LEV Levice
  10-4 24
 • 3.

  LUC Lučenec
  9-6 24
 • 4.

  PDA Prievidza
  8-6 21
 • 5.

  ZIL Žilina
  7-8 22
 • 6.

  SVT Svit
  7-8 22
 • 7.

  HAN Handlová
  6-9 21
 • 8.

  SNV Spišská N.V.
  4-11 19
 • 9.

  KOM Komárno
  3-12 18

Prvý krok v predkvalifikácii majstrovstiev Európy 2021 sa slovenským basketbalistom podarilo zvládnuť, víťazstvo nad Cyprom ich povzbudilo do ďalších bojov. Teraz na nich čakajú zápasy u súperov, najskôr v Rumunsku, kde ich nečaká nič jednoduché.

V sobotu si náš výber zaknihoval do tabuľky prvé dva body, aj keď triumf nad Cyprom (67:60) sa vôbec nerodil ľahko. „Nálada je dobrá. Dôležité bolo, že sme zvíťazili nad Cyprom, aj keď možno ten basketbal nebol oku lahodiaci a výsledok taký, ako sme si možno my predstavovali,“ načrtol aktuálnu náladu v družstve kapitán Michal Baťka.

Slováci hrali trochu so zviazanými rukami, plne si totiž uvedomovali dôsledky prípadného neúspechu. Aj preto museli duel s Cyprom otáčať, čo sa napokon podarilo po zlepšenom výkone v druhom polčase. „Sme radi za víťazstvo, nebavme sa o tom, ako to bolo, nik sa na to nebude pýtať. Myslím si, že to povzbudilo družstvo a aj nás trénerov. Sme pripravení zabojovať o čo najlepší výsledok v Rumunsku, aby sme do posledného možného okamihu boli v hre o postupové miesto,“ povedal asistent trénera Peter Torda.

Realizačný tím si mohol spolu s hráčmi v stredu večer obzrieť nášho najbližšieho súpera, Rumunsku sa podarilo zvíťaziť na Cypre 85:70. Základom ich úspechu bola vydarená prvá a tretia štvrtina. „Videli sme, že je to družstvo, ktoré má silných podkošových hráčov, hrá agresívne v obrane, hrá veľmi rýchlo dopredu a hrá prienikovú hru. Budeme musieť nejakým spôsobom nastaviť našu obranu na to, aby sme dokázali tieto veci zastaviť. Karty sú v podstate rozdané, Cyprus má dve prehry, a tak chceme, aby sa to rozhodovalo medzi nami a Rumunskom. Očakávame ťažký zápas, budeme sa snažiť čo najlepšie na to pripraviť a urobiť všetko, aby sme boli úspešní,“ uviedol Torda.

Boj o jednu postupovú miestenku sa tak po strede zúžil pravdepodobne len na dve družstvá – slovenské a rumunské. Ich vzájomná konfrontácia tak môže mať pre vývoj skupiny dôležitý charakter. „Očakávame ťažšieho súpera a určite kvalitnejšiu basketbalovú krajinu. Majú vysokých pivotov, naturalizovaného Američana na rozohrávke. Level bude o dosť vyšší, preto sa nemôže stať taký výpadok, ako sme mali v prvom polčase v zápase s Cyprom. Budeme musieť podať stopercentne koncentrovaný výkon, aby sme vôbec mohli pomýšľať na víťazstvo. Začať treba od agresivity, znepríjemňovať im každú minútu zápasu, mať širokú rotáciu a vytvárať na nich tlak. Nenechať ich hrať to, čo oni chcú, ale skôr pritlačiť ich do našej hry,“ zamyslel sa krídelník nášho výberu Richard Körner.

muzi pred rumunsko 2

Otáčanie duelu s Cyprom síce priniesol želaný úspech, no podobný scenár sa so silnejším Rumunskom nemusí zopakovať. Čo bolo podľa Körnera problémom v sobotu? „Nechali sme ich rozstrieľať, dávali ľahké koše. Možno to nie je pravý obraz našej kvality, respektíve Cypru. Rumunsko je basketbalová liga, ich liga je kvalitná, majú tam veľa domácich hráčov, ale zase nerobíme z nich neviem čo. Ak odohráme taký zápas, keď budeme robiť to, čo tréner chce, tak máme šancu na víťazstvo,“ odpovedala posila Brna.

Postupová matematika hovorí jasne, ďalej postupuje iba víťaz skupiny, preto je okrem zápasovej bilancie dôležitý aj každý jeden bod. To si plne uvedomuje aj náš výber. „Aj preto sme hrali zápas s Cyprom do konca, pretože každý jeden bod bude rozhodovať. Samozrejme, nehovorím, že tam ideme prehrať čo najmenej, respektíve vyhrať čo najviac, pretože každý zápas je iný. Aj Rumuni nemusia mať svoj deň, nemusia hrať tak dobre, ako na Cypre. My nepozeráme na nich, ale pozeráme na seba, čo môžeme urobiť lepšie, aby sme boli úspešní,“ povedal na záver Torda.

Aktuálne číta slovenský výber 13 mien, o finálnej dvanástke na duel s Rumunskom, rozhodne realizačný tím opäť na základe zdravotného stavu v družstve.

 

Širšia nominácia Slovenska na zápas predkvalifikácie ME 2021 s Rumunskom (10. augusta o 18.00 h, Ploješť):

rozohrávači: Dalibor Hlivák, Mário Ihring (obaja BK Inter Bratislava), Šimon Krajčovič (BK Levickí Patrioti), Andre Jones (Szolnok Olaj KK/Maď.)

krídelníci: David Abrhám (BK Inter Bratislava), Richard Körner (egoé Basket Brno/ČR), Adam Antoni (BC Prievidza), Martin Bachan (BK Levickí Patrioti), Jaroslav Musil (BKM Lučenec)

pivoti: Michal Baťka, Michael Fusek (obaja BK Inter Bratislava), Viktor Juríček (BK Levickí Patrioti), Vladimír Brodziansky (Obradoiro CAB/Šp.)

realizačný tím: Žan Tabak – hlavný tréner, Peter Torda – asistent trénera, Alberto Blanco Vila - asistent trénera, Jakub Chudý – kondičný tréner, Juraj Sluka – fyzioterapeut, Richard Demovič – lekár, Miroslav Páleník – vedúci družstva

Foto: Lukáš Droppan