• 8.

10-22 42
  • 9.

4-28 36

Slovenskí basketbalisti do 20 rokov prehrali na B-kategórii majstrovstiev Európy v portugalskom Matosinhose s domácou reprezentáciou 61:76, čím stratili šancu na postup. Zverenci trénera Ivana Kurillu zakončia účinkovanie v D-skupine v stredu 17. júla o 19.15 h duelom proti Severnému Macedónsku.

Duel o postup zo skupiny sa podľa očakávania začal opatrne, dôležitosť stretnutia bolo cítiť od úvodnej minúty. Lepší úvod mali domáci basketbalisti, ale Slováci sa rýchlo dotiahli na súpera a po väčšinu prvej štvrtiny hrali s ním vyrovnanú partiu. Lenže potom zaznamenalo Portugalsko desať bodov v rade, čo sa ukázalo ako rozhodujúce. Náš výber prehrával po prvej 10-minútovke 12:20, v druhej časti sa snažil zmazať toto manko, ale neúspešne. Portugalci naopak začali získavať kontrolu nad stretnutím, prvý polčas vyhrali 37:24.

Po prestávke sa slovenskému výberu podarilo zlepšiť hru, hlavne v defenzíve. Spolu s dobrou ofenzívou živili nádej na obrat, po tretej štvrtine ale prehrávali 42:53. Portugalské družstvo však nepripúšťalo drámu, v záverečnej časti si držalo dvojciferné vedenie. Slováci ešte v koncovke zariskovali, no víťazstvo už na svoju stranu neotočili.

B-kategória ME basketbalistov do 20 rokov - D-skupina:

Portugalsko – Slovensko 76:61 (20:17, 17:12, 16:18, 23:19)

Portugalsko: Lisboa 19, Queta 18, Amarante 9, Voytso 6, Barros 5 (Palhares 8, Correia a Embaló po 5, Banora 1, Guerreiro, Neves a Teixeira 0)

Slovensko: Majerčák 14, Zelizňák 11, Páleník 8, Mokráň 7, Kubala 0 (Bátovský 13, Kincel 4, Danielič 3, Volárik 2, Mátych a Siládi 0)

TH: 29/16 – 20/13, Fauly: 20 - 23, Trojky: 6 - 6, Rozhodovali: Zaščuk (Ukr.), Romanov (Rus.), Stylianou (Cyp.)

Ivan Kurilla, tréner Slovenska: "V úvode sme si vytvorili množstvo pozícií v podkošovom priestore, no nedokázali sme ich premeniť, ani preniesť do efektivity faulu. Basketbal sa na tejto úrovni hrá predovšetkým agresívne, či už v obrane, ale aj v útoku, to si musíme uvedomiť. Hráči sa s tým stretávajú v príprave na ME a na samotných ME, čo nestačí. V stredu nás čaká zápas o 3. miesto v skupine."

Jakub Mokráň, pivot Slovenska: "Odohrali sme zápas s domácim, kvalitným súperom, vstupoval pred zaplnenou halou do stretnutia ako favorit. Vstup nám nevyšiel podľa našich predstáv, súper nám v prvom polčase odskočil na rozdiel 13 bodov. Druhý polčas sme už hrali vyrovnane, snažili sme sa dotiahnuť, ale súper zaslúžene zvíťazil."