• 1.

    LEV Levice
    23-7 53
  • 2.

    PDA Prievidza
    19-11 49
  • 3.

    SVT Svit
    18-12 48
  • 4.

    KMR Komárno
    18-12 48
  • 5.

    HAN Handlová
    16-13 45
  • 6.

    SNV Rytieri
    16-15 47
  • 7.

    INT Inter
    11-19 41
  • 8.

    LUC Lučenec
    10-21 41
  • 9.

    NIT Nitra
    4-25 33

Tridsaťsedemročného Banskobystričana Zdenka Tomašoviča čaká už o pár dní vrchol jeho rozhodcovskej kariéry, v Číne bude súčasťou majstrovstiev sveta mužov. V exkluzívnom rozhovore sme sa zhovárali o procese nominácie, tlaku pri medzinárodných dueloch a tiež o kredite slovenských rozhodcov v zahraničí.

- S akými pocitmi letíte do Číny?

„Plný očakávaní, nadšenia, ale hlavne idem do neznáma. Ťažko povedať, čo z toho človek môže skutočne očakávať.“

- Čo pre vás znamenalo menovanie do 56-člennej konečnej nominácie rozhodcov na MS?

„Je to zadosťučinenie práce a všetko to, čo človek tomu venoval doteraz, sa začína pomaličky zúročovať, celá tá obeta a práca.“

- Ako vlastne prebiehal celý nominačný proces?

„Fungovalo to tak, že najskôr som dostal mail od pána Carla Jungenbranda, či chcem byť súčasťou tzv. 'rezervného listu'. Samozrejme, potvrdil som to. Po tom však nastala zmena, bol som už totiž priamo nominovaný do 56-členného zoznamu. Predchádzala tomu aj predošlá nominácia na majstrovstvá sveta žien do 19 rokov v Thajsku.“

- V tlačovej správe bolo uvedené, že posledné dva roky monitorovali vaše výkony. Čo to znamená?

„Funguje to na báze toho, že sme rozhodcovia zboru Ligy majstrov a hneď po zápasoch hodnotia videoobserveri stretnutia. Následne na to máme videoobserverský report. Na tejto báze funguje hodnotenie a ako-také pozorovanie jednotlivých rozhodcov.“

tomasovic rozhovor ms 2

- Rozhodovaniu sa venujete takmer 20 rokov, počas tohto leta ste zažili viacero vrcholov v kariére – majstrovstvá Európy žien a majstrovstvá sveta žien do 19 rokov. Ako to celé vnímate?

„Určite sú to moje vrcholy. V rámci Európy som absolvoval najpodstatnejší, respektíve najdôležitejší turnaj – majstrovstvá Európy žien. Vcelku sa mi podujatie v Srbsku a Lotyšsku vydarilo. Na to prišla následne nominácia na majstrovstvá sveta žien do 19 rokov v Thajsku. Teraz je tu čerešnička na torte – majstrovstvá sveta.“

- Ako sú rozhodcovia vnímaní na takto veľkej scéne?

„Poviem to jedným slovom – neporovnateľne.“

- V čom je to neporovnateľné v porovnaní napríklad s ligou?

„Dávajú tomu vážnosť a dôležitosť. Dovolím si tvrdiť, že sme tam braní za ľudí. Nerád používam toto slovo, ale je tam rešpekt. Ľudia si vážia to, čo robíme a uvedomujú si, že naša práca nie je taká jednoduchá.“

- V tomto smere asi nie je tak veľký tlak na vás, ako je tomu v ligových stretnutiach?

„Keď si to porovnám s majstrovstvami Európy žien, tak v oboch zápasoch v Srbsku som rozhodoval domácim basketbalistkám. Tam tlak bol, aj keď hala v Zrenjanine nebola síce veľká, ale keď sa tam natlačilo 2500 ľudí – plný dom, tak vedeli vyvinúť tlak. Akonáhle nehralo Srbsko, tak tlaky neboli. Thajsko bolo často takmer bez publika, až na semifinále a finále prišli aj ľudia.“

tomasovic rozhovor ms 3

- Čakajú vás hviezdy svetového basketbalu. Cítite väčšiu zodpovednosť na vašich pleciach, keďže budú výkony rozhodcov ostro sledované?

„Určite áno.“

- Čím to podľa vás je, že sú slovenskí rozhodcovia tak rešpektovaní v basketbalovom svete?

„Je to podľa mňa dané historicky, aj po rozdelení Československa, bol vždy minimálne jeden rozhodca, ktorému sa podarilo dostať do úzkej svetovej špičky. Nebolo to len o tom, že sa tam dostali, ale tam aj zotrvali a robili dobré meno.“

- Ako zvládate popri rozhodovaní civilné zamestnanie v banke?

„Samozrejme, že je to veľmi ťažké. Chcel by som poďakovať môjmu šéfstvu, nakoľko keby nebola takáto podpora a nevychádzali by mi v ústrety tak, ako mi vychádzajú, tak by to bolo absolútne nesplniteľné.“

- Na Slovensku nie je zatiaľ profesionálny basketbalový rozhodca. Neuvažovali ste už o tom?

„Častokrát sa hlavne doma boríme s touto myšlienkou, ako dlho dokážeme ešte takýmto spôsobom fungovať. Na druhej strane, dovolím si povedať, že by to bolo nezodpovedné smerom k rodine. Človek totiž nikdy nevie, čo sa môže stať – zranenie, nevyjde zápas a následne by prišla otázka, čo potom. Z tohto dôvodu som sa zatiaľ na kariéru profesionálneho rozhodcu nevydal.“

tomasovic rozhovor ms 4

- Ako ste na tom so štúdiom a udržiavaním sa v kondícii?

„Obdobie medzi Thajskom a Čínou bolo veľmi namáhavé, keďže som dostal individuálny plán. V rámci neho som striedal návštevu fitnescentra s behom. Fyzická príprava teda musí byť, ako som už povedal. To, čo FIBA teraz po nás vyžaduje je, aby sme vyzerali ako atléti. Žiadni pupkatí páni pobehujúci po palubovke, má to mať vážnosť a má to korešpondovať s výzorom hráčov. FIBA chce, aby identicky vyzerali aj rozhodcovia.“

- Pobyt v Číne začína päťdňovým rozhodcovským kempom. Čo bude jeho náplňou?

„Rozdelil by som to do troch sekcií. Prvá sa týka zblíženia, nakoľko je tam 56 rozhodcov, 8 inštruktorov a tuším 8 technických delegátov. Snažia sa vytvoriť jednu a tú istú chémiu, aby sme mali identický pohľad na dané situácie, respektíve poviem to tak, aby sme sa skĺbili čo najlepšie. Druhým aspektom je fyzická príprava, opäť budeme kontrolovaní pomocou Yo-Yo fitnes testu. Treťou je sledovanie jednotlivých video situácií, klipov. Máme sedenia od rána do večera, kde sa už rozoberajú konkrétne herné situácie alebo možné prípady, ktoré by mohli nastať a snažíme sa im predchádzať.“

- Čo si osobne sľubujete od účinkovania na majstrovstvách sveta?

„Nesklamať dôveru, ktorá mi bola daná do rúk.“

- Aké ciele ešte máte vo svojej rozhodcovskej kariére?

„Mám jeden, ale ten by som si chcel nechať pre seba (úsmev). Je však určite vysnívaný.“

Foto: Fiba.basketball