• 1.

  INT Inter
  3-0 6
 • 2.

  PDA Prievidza
  3-0 6
 • 3.

  LEV Levice
  3-1 7
 • 4.

  SVT Svit
  3-1 7
 • 5.

  ZIL Žilina
  2-1 5
 • 6.

  KOM Komárno
  1-3 5
 • 7.

  HAN Handlová
  1-3 5
 • 8.

  LUC Lučenec
  0-4 4
 • 9.

  SNV Spišská N.V.
  0-3 3

V nedeľu sa uzatvorila prvá štvrtina základnej časti Eurovia SBL 2017/2018. Čo priniesla? Čo potešilo a čo sklamalo? Pozreli sme sa na najdôležitejšie body tejto časti súťaže a na názor sme sa tiež spýtali basketbalových odborníkov z rôznych médií.

Vyrovnanosť súťaže

V tejto sezóne zatiaľ nehrozí, že by sa basketbaloví diváci nudili pri zápasoch Eurovia SBL. Výrazne totiž ubudli jednoznačné duely, u ktorých sme už dopredu vedeli, že sa skončia viac ako 30 až 40-bodovým rozdielom. Lige paradoxne pomohlo zníženie počtu účastníkov z jedenásť na desať. Už prvá štvrtina základnej časti totiž naznačila, že skutočne, každý môže vyhrať s každým.

Stabilita súťaže

Už niekoľko rokov nenastala situácia, že by v prvej štvrtine základnej časti neprišlo k početným hráčskym zmenám. Celkovo nastalo päť zmien v hráčskom kádri a jedna na trénerskom poste. Vo veľkej väčšine prípadov však k tomu kluby donútila situácia. Prievidza angažovala Jarqueza Smitha ako náhradu za Christophera Perryho a jeho medializované problémy. Porušenie disciplíny riešili aj v Handlovej, za Douga Brooksa prišiel Tomislav Gabrič. Na Spiši sa rozhodli riešiť dlhodobú absenciu Viktora Juríčka náhradou v podobe Michela-Ofika Nzegeho. Voľné miesto pre zahraničných hráčov využili Košice (Radenko Pilčevič) a Komárno (Troynell Adams). Jedinou trénerskou zmenou sa zaoberal vicemajster, nespokojnosť s Vladimirom Rizmanom vyriešili príchodom Miloša Šporara.

Kvalita súťaže

Žiaľ, žiaden z tímov nenastúpil do súťaže pod hlavičkou FIBA, ale trojica družstiev hrá Alpsko-jadranský pohár. Ich výsledky sú pre slovenský basketbal pozitívne. Prievidza, Komárno aj Levice sú totiž na čele svojich skupín. Nedávno dokonca dopadli úspešne v konfrontácii s českým basketbalom. Aj takéto maličkosti naznačujú, že kluby začínajú mať jasnú víziu pri svojej práci.

Domáca/vonkajšia bilancia tímov

V tejto sezóne sa len jasne potvrdzuje, čo znamená pre tímy výhoda domáceho prostredia. Žiadne z družstiev totiž nemá po prvej štvrtine základnej časti v tomto ukazovateli negatívnu bilanciu. Inter, Levice, Košice a Komárno dokonca sú pred svojim publikom bez prehry. Diametrálne odlišná situácia je pri pohľade na bilanciu vonku. Len Inter a Levice sú totiž v čiernych číslach. Vonku ešte ani raz nevyhrali Košice, Handlová, Žilina a Spišská Nová Ves.

Nováčik Žilina

Tím spod Dubňa bol pred úvodným kolom nového ročníka veľkou neznámou. Zverenci trénera Maroša Moravčíka však naznačili hlavne po víťazstve nad Košicami, že s nimi treba v ligovom pelotóne rátať. Po deviatich kolách majú síce na konte len dve víťazstvá, ale pri možno väčších skúsenostiach, ich mohli mať pokojne ďalšie tri. Žilinčania trochu trpia na úzku rotáciu, v tesných koncovkách dueloch im totiž dochádzajú sily. Ak sa vedeniu klubu podarí ešte vyplniť súpisku možno o dve alebo tri mená so skúsenosťami z Eurovia SBL, tak by pokojne mohli bojovať aj o stred tabuľky. Pozitívom pre fanúšikov určite je, že hrajú atraktívny a ofenzívny basketbal, v ktorom vynikajú často individuálne výkony jednotlivcov.

Zranenia

Veľké množstvo tímov nehralo v prvej štvrtine základnej časti s kompletným tímom. Aj napriek vynikajúcim výsledkom, šarapatí aktuálne najviac maródka vo Svite, v sobotu proti Spišskej Novej Vsi hrala len sedmička zdravých basketbalistov. Absencie mali veľký dopad aj na výsledky Spišskej Novej Vsi, Prievidze, Komárna a Handlovej. Najlepšie sa s touto situáciou vysporiadal Inter, pri ich kvalitnom a širokom kádri prehrali zatiaľ len v jedinom zápase.

Zaujímavosti

 • aktuálne je na súpiskách tímov 157 hráčov, z toho 107 (68,2%) Slovákov a 50 (31,8%) zahraničných basketbalistov
 • z legionárov je tu najviac Američanov (17) a Srbov (13)
 • priemerná návštevnosť na zápasoch je 820 divákov

Názor odborníkov

Na záver sme dali názor viacerým odborníkom, ktorí aktívne sledujú dianie v Eurovia Slovenskej basketbalovej lige. Každý z nich dostal dve rovnaké otázky:

1. Čo vás potešilo na prvej štvrtine základnej časti Eurovia SBL?

2. Čo vás sklamalo na prvej štvrtine základnej časti Eurovia SBL?

Ivan Rudež, tréner reprezentácie SR:

1. Zatiaľ ma najviac potešilo to, že sú všetci reprezentanti zdraví okrem Martina Bachana, ktorý mal problémy s chrbtom. Všetci však hrajú v dobrej forme. Viem, že drobné problémy má aj Peter Sedmák s lakťom, ale nejde o nič vážne.

2. Nemôžem hovoriť o tom, kto ma sklamal. Ja to vnímam skôr skrz reprezentáciu, preto nie som v pozícii, aby som hodnotil výkony klubov.

Peter Torda, asistent trénera reprezentácie SR:

1. Musím povedať, že ma veľmi potešilo vystúpenie nováčika zo Žiliny. Priznám sa, že som neočakával také dobré výsledky ako dosiahli. Možno pri troche šťastia a viac skúseností zo strany hráčov, ako aj trénera, mohli mať ešte viac víťazstiev. Ďalej sa mi páčia výkony Dávida Abrháma v drese Karlovky. Je vidieť, že patrí spolu s Daliborom Hlivákom medzi lídrov družstva. Veľmi ma tešia aj výkony Mateja Majerčáka v drese Spišskej Novej Vsi, kde mu tréner Erich Korfanta dáva veľa príležitostí.

2. Zatiaľ sú pre mňa sklamaním hlavne výkony družstva Košíc, ktoré ešte nedokázalo vonku zvíťaziť, a to aj napriek kvalite, ktorú toto družstvo bezpochyby má. Zdá sa mi, ako keby tam nefungovala tímová chémia. Chýba mi ľahkosť a zápasy, ktoré som videl, boli odohrané v kŕči bez energie. Rovnako som neočakával takýto vstup družstva Komárna, ktoré asi doplatilo na zlý výber trénera pred sezónou a rovnako ho pribrzdili zranenia niektorých hráčov. Priznám sa, viac som čakal aj od Prievidze, aj keď treba povedať, že chvíľu trvá, kým si hráči a tréner sadnú a pochopia sa navzájom.

František Rón, ústredný tréner Slovenskej basketbalovej asociácie (SBA):

1. Potešili ma sympatické výkony Žiliny a tiež aj ďalšie výrazne zapojenie mladých slovenských hráčov.

2. Veľmi nevyrovnané výkony družstiev na obrannej polovici ihriska.

Oľga Hamadejová, redaktorka Rozhlasu a televízie Slovenska:

1. Potešili ma úvodné výsledky nováčika zo Žiliny, ako aj výkony mladého Róberta Rožánka, ktorý si aj po prvej štvrtine drží priemer viac ako 20 bodov na zápas. Príjemným (ne)prekvapením je postavenie Levíc a Svitu. V Leviciach sme si síce na dobré štarty do sezón už zvykli, no spoločne s Iskrou zamotali výsledkami ligu, a to je pre jej atraktivitu len a len dobre. Pozitívom je aj fakt, že už po deviatich kolách nemáme v súťaži tím, ktorý má v kolónke víťazstiev nulu.

2. Sklamanie prišlo ešte pre začiatkom sezóny, keď Lučenec oznámil koniec v najvyššej súťaži. Lepšie výsledky očakávali určite v Košiciach, Prievidzi aj v Komárne, no nepochybujem o tom, že tieto mužstvá pôjdu hore.   

Andrej Šporer, redaktor Rádia Slovensko:

1. Na prvej štvrtine základnej časti súťaže ma potešili najmä mnohé atraktívne zápasy, vyrovnanosť súťaže a pekné návštevy na viacerých stretnutiach. Príjemným oživením sú výkony nováčika zo Žiliny, ktorý síce vyhral len dva zápasy z deviatich, ale v ďalších štyroch prehral veľmi tesne. Treba pripomenúť, že Žilinčania zdolali Košice a Komárno. Vyzdvihol by som ešte Svit, ktorý je aktuálne tretí. Hrá zaujímavý a útočný basketbal, dáva veľa bodov, v štatistike je hneď za Interom.

2. Sklamaním sú pre mňa zatiaľ najmä výkony Košíc a Komárna na palubovkách súperov. Od týchto družstiev by som pri ich bezchybnej domácej bilancii očakával, aj vzhľadom k silným kádrom, lepšie nasadenie a aj výsledky v dueloch mimo vlastného ihriska.

Michal Bakaj, redaktor denníka Pravda:

1. Pozitívom zatiaľ je, že zúžením ligy sa zvýšila jej kvalita. Ubudlo nezáživných zápasov, pribudlo prekvapujúcich výsledkov. I keď obe skutočnosti sa dajú pripísať aj tomu, že je začiatok sezóny. Páči sa mi hra Interu Bratislava a Iskry Svit. Majster zatiaľ potvrdzuje, že akýkoľvek typ kontinuity je dôležitým článkom na ceste k úspechu. „Podtatranci“ s neporovnateľne nižším rozpočtom opäť vyskladali ambiciózny tím a vedení snajperom Avramovičom hrajú účinný a sympatický basketbal.

2. Negatívom je zlá obrana a výkony Košíc a Komárna mimo svojej palubovky. Na ofenzívny basketbal sa veľmi pekne pozerá, ale zápasy vyhrávajú obrany. Padá veľa bodov a v niektorých zápasoch sa hrá skutočne bez defenzívy. Zatiaľ sklamaním je hra Košíc "vonku". Jeden z ašpirantov na titul v prvej štvrtine súťaže nevyhral mimo svojho ihriska jediný zápas. Až príliš to kontrastuje s jeho domácou bilanciou (5-0). Podobne je na tom vicemajster z Komárna, kde to už riešili výmenou trénera.

Foto: Jakub Ruman a Lukáš Droppan