Vytlačiť
Kategória: Reprezentácie

Slovenská mužská basketbalová reprezentácia zakončila víťazne predkvalifikáciu majstrovstiev Európy 2025, v záverečnom vystúpení zvíťazila v Albánsku 89:64. Celkovo získala v predkvalifikačnom cykle ôsme víťazstvo za sebou. Zverenci trénera Aramisa Nagliča potvrdili status víťaza I-skupiny, ani v jednom prípade nenašli premožiteľa a už pred niekoľkými dňami si vybojovali postupové miesto v „riadnej“ kvalifikácii. V nej sa predstavia po siedmich rokoch, budúci týždeň je na programe žreb.

Basketbalisti Slovenska síce nastúpili v najsilnejšej základnej päťke, ale prvá štvrtina bola najmä o Albánsku. Úvod stretnutia naladil na útočnú vlnu a domáci zaslúžene viedli. Zverenci trénera Aramisa Nagliča sa dlho spoliehali na streľbu za tri body, veď prvý úspešný dvojbodový pokus prišiel až v 5. minúte od Mokráňa. Dobrou správou ale bolo, že k žiadnemu výraznejšiemu trháku súpera nepustili. Síce im dovolili niekoľko bodových šnúr, ale bez väčších starostí sa držali na dostrel, aj keď po 10 minútach čistého času prehrávali 15:21. Začiatok druhej časti bol v podobnom duchu, veľké starosti robil produktívny Lekndreaj, no Slováci začali preberať kontrolu nad zápasom. Hráči z lavičky sa naplnilo chopili svojej možnosti a ukázali svoju kvalitu. Čoraz lepšia defenzíva sa odrazila na tom, že v 4. minúte poslal Volárik tím prvýkrát v zápase do vedenia. Týmto momentom sa zmenil tón zápasu, keď sa k tomu pridalo efektívne podkošové duo Pavelka a Szabó, tak výsledkom bolo polčasové vedenie 41:34.

Sebavedomá a kolektívna hra sa odrazila aj do druhého polčasu, s výraznejším prispením Majerčáka bolo už v 3. minúte slovenské vedenie dvojciferné – 47:36. Celkovo sa hostia nadýchli k úseku 15:4, ktorým definitívne zlomili odpor súpera. Slovensko hralo s ľahkosťou, na palubovke dominovalo a Albánsko sa podobne ako v predchádzajúcich stretnutiach nezmohlo na výraznejší odpor. Bez väčších problémov narástlo vedenie cez 20-bodovú hranicu, do poslednej 10-minútovky sa išlo zo slovenského pohľadu za stavu 69:49. Ani v štvrtej štvrtine neprišlo žiadne poľavenie, s chuťou hrajúci výber Slovenska si napokon suverénnym krokom došiel za stopercentnou bilanciou v tretej fáze predkvalifikácie ME 2025.

Tretia fáza predkvalifikácie ME 2025 – I-skupina:

Albánsko – Slovensko 64:89 (21:15, 13:26, 15:28, 15:20)

Najviac bodov - Albánsko: Lilaj 14, Hysenagolli 12, Tola 10

Slovensko: Majerčák 16, Mokráň 15, Doležaj 10, Brodziansky 3, Krajčovič 0 (Hlivák 20, Szabó 12, Pavelka 9, Volárik 4, Bolek 0)

TH: 18/10 – 19/13, Fauly: 24 - 21, Trojky: 2 - 12, Rozhodovali: Horozov (Bul.), Yalmanová (Tur.), Ninkovič (Srb.)

Aramis Naglič, tréner Slovenska: „Gratulujem chlapcom. Nebolo to ľahké odohrať, pretože sme už nemali žiaden tlak, ale dosiahli sme to, čo sme chceli. Rozdelili sme minúty. Je za nami úspešné reprezentačné okno a teraz som zvedavý, kam nás donesie žreb.“

Dalibor Hlivák, hráč Slovenska: „Prišli sme sem odohrať seriózny zápas. Myslím si, že 40 minút sme hrali koncentrovane. Prvý polčas sme im síce neušli, ale chceli sme to čo najskôr spraviť, aby sme sa s nimi netrápili, pretože ide o seriózneho a nepríjemného súpera, hlavne doma. Odohrali sme veľmi dobrý zápas, to hovorí aj o tom skóre.“

Jakub Mokráň, hráč Slovenska: „Albánci zo začiatku hrýzli, ako sa aj dalo čakať. Tie ich prvé štvrtiny sú silné, napokon sme im odskočili. Začali sme lepšie brániť, hralo sa nám už ťažšie, pretože sme vedeli, že sme postúpili a bolo náročné hľadať motiváciu, ale chceli sme odohrať seriózny zápas, čo sa nám podarilo. Sme šťastní a tešíme sa do ďalšej kvalifikácie.“