Print
Category: Európske súťaže

Bolo to viac ako dvojmesačné čakanie, no víťazstvo konečne prišlo. Prievidza sa rozlúčila ideálne s Alpsko-jadranským pohárom, na domácej palubovke ukončila víťazné ťaženie slovinskej Iliriji.

Prievidza sa vôbec nezľakla tohtoročného suveréna Alpsko-jadranského pohára, s favorizovanou Ilirijou začali veľmi dobre. Domácich ťahal McFolley, vďaka čomu mal slovenský zástupca mierne navrch. Veľmi dôležitá bola 8-bodová šnúra BC, dostali sa ňou do mierneho trháku. Po úvodných 10 minútach vyhrávali Prievidžania 21:15. Domáci pokračovali v solídnej ofenzívnej hre a tiež v kolektívnom výkone. Tieto faktory priniesli udržiavanie vedenia, Iliriji nedovolili dotiahnuť sa. To všetko prinieslo priaznivý stav po prvom polčase - 47:39.

Sebavedomý výkon Prievidze pokračoval aj v druhou polčase, na ich strane bola veľká túžba ukončiť viac ako dvojmesačné čakanie na víťazstvo v lige, respektíve Alpsko-jadranskom pohári. Zverencom trénera Maroša Helmecyho sa podarilo držať dvojciferný náskok a priebežne ho aj navyšovať. Ilirija v koncovke útočne zabrala a v mierne oživila nádej na úspech, no na tabuli svietil po 30 minútach čistého času stále priaznivý stav - 65:58. V záverečnej časti z toho bol ešte tuhý boj o víťazstvo, slovinský celok dokázal stiahnuť na rozdiel jedného útoku. Prievidza však nestrácala pôdu pod nohami a aj naďalej si držali vedenie. V dramatickej koncovke to takticky zvládli a tak mohli konečne oslavovať víťazstvo.

Alpsko-jadranský pohár - D-skupina:

BC Prievidza - Nutrisport Ilirija (Slov.) 85:83 (21:15, 26:24, 18:19, 20:25)

Prievidza: McFolley 20, Oshita 18, Walker 14, Magdolen 7, Kincel 4 (Jašš 13, Thomas 7, Matuška 2, Lukáč 0)

Ilirija: Duščak 20, Jurkovič 15, Cerkvenik 10, Kruzynski 3, Mikus 2 (Ciani 11, Pavliha 10, Bačvič, Kraljevič a Kures po 4)

TH: 29/21 - 23/12, Fauly: 23 - 27, Trojky: 14 - 7, Rozhodovali: Kurz, Zatloukal, Hartig (všetci ČR)

Maroš Helmecy, tréner Prievidze: „Som veľmi rád, že sme sa v tejto súťaži, v poslednom zápase rozlúčili víťazstvom so silným súperom, ktorý vyhral našu skupinu. Všetko sa odrazilo od našej energie. V zápase sme fakt dokázali do začiatku dať veľkú energiu do obrany alebo do útoku, kde sme si vytvorili nejaký náskok, ktoré sme si udržali. V druhom polčase sme urobili niekoľko nevynútených chýb, ktoré sme nemuseli spraviť. Verím, že sa z toho poučíme, ale na druhej strane, som veľmi rád, že sme si pripísali prvé víťazstvo s fakt silným súperom. Teraz ešte musíme to isté dokázať v lige. Musíme si sadnúť, rozobrať tento zápas, poučiť sa z chýb a do každého zápasu, ktorý nás čaká, vložiť takú istú energiu do obrany a útoku ako teraz, hoci je ten program skutočne náročný. Dokázali sme si, že vieme vyhrávať zápasy a keď budeme hrať s takouto energiou, víťazstvá prídu aj v lige.“

Marek Jašš, hráč Prievidze: „Určite nás potešilo, že sme konečne zlomili tú sériu prehier. Dúfam, že nás to nabudí a namotivuje do soboty, to je pre nás teraz najdôležitejší zápas. Myslím, že sme ukázali, ako sme popracovali na niektorých veciach, ktoré nám nevychádzali. Aj tak máme stále na čom makať. Pripravíme sa na sobotu a ideme konečne po výhru aj v lige.“

Saša Dončič, tréner Ilirije: „Čo by som mal povedať, tento výsledok pre nás až tak veľa neznamená, ale bola to príležitosť pre našich hráčov. Každopádne, gratulujem Prievidzi k výhre, zaslúžila si zvíťaziť.“

Dan Duščak, hráč Ilirije: „Gratulujem Prievidzi, hrala dobre a zaslúžila si vyhrať. Ku koncu zápasu sme boli silní. Musíme pracovať ešte tvrdšie, veriť si a naďalej víťaziť.“