• 1.

  SNV Spišská N.V.
  0-0 0
 • 2.

  PDA Prievidza
  0-0 0
 • 3.

  INT Inter
  0-0 0
 • 4.

  SVT Svit
  0-0 0
 • 5.

  LEV Levice
  0-0 0
 • 6.

  HAN Handlová
  0-0 0
 • 7.

  KAR Karlovka
  0-0 0
 • 8.

  LUC Lučenec
  0-0 0
 • 9.

  KOM Komárno
  0-0 0
 • 10.

  ZIL Žilina
  0-0 0

Od posledného zápasu ubehli dva týždne, hráči postupne opustili naše mesto, vedenie klubu zanalyzovalo sezónu s trénerom, hráčmi, a tak vám prinášame rozhovor s predsedom výkonného výboru klubu Martinom Boškom.

- Ako by ste zhodnotili uplynulú sezónu z pohľadu vedenia klubu?

Celkovo sezónu hodnotím ako dobrú, čo je známka 3. Po jednotke v minulej sezóne však nie sme s touto známkou spokojní. Posledné tri sezóny Prievidza nechýbala vo finále, v uplynulom roku sme dokonca získali majstrovský titul, preto je nám všetkým jasné, že minimálne postup do finále sa očakával, lebo v Prievidzi sme si na to už zvykli. Tak ako fanúšikovia, aj my sme sklamaní z vypadnutia v semifinále. V tomto smere ciele naplnené neboli. Po 25 rokoch sa však vrátila Prievidza na mapu pohárovej Európy. Boli sme súčasťou novej Ligy majstrov, ktorá má pred sebou skvelú budúcnosť. V Európskom pohári FIBA sme prekonali všetky očakávania a v konkurencii tímov, ktoré nás svojimi možnosťami niekoľkonásobne prevyšujú, sme sa minimálne nestratili. Mohli sme hrať len ligu a byť králi, takto sme sa stali len európskou Popoluškou.

- Slabinou tímu bola úzka rotácia hráčov, čo sa podpísalo na niektorých prehrách v základnej časti. Prečo sme nemali viac hráčov?

Keď sme sa v lete prihlásili do Európy, dohodli sme sa s trénerom, že finančné prostriedky sústredime na hráčsku kvalitu. Tu sme spravili chybu, ktorá sa už počas sezóny nedala odstrániť. Mysleli sme si v lete, že ak pridáme „pár korún", tak prídu do Prievidze skúsení hráči, lebo ideme hrať Európu. Do poslednej chvíle sme čakali ako sa vyvinie situácia na trhu. Legionársky limit 6 hráčov sme naplnili, so slovenskými hráčmi je to ťažké, ale aj tak sme mali v našom kádri jedných z najlepších. K lepším výsledkom nám chýbali ešte dvaja slovenskí hráči, ktorí by aj mohli hrať. Sezónu negatívne ovplyvnili aj časté zmeny v kádri na pozícii rozohrávača a pivota.

- S akým rozpočtom sa v tejto sezóne pracovalo?

Na sezónu 2016/2017 bol stanovený rozpočet vo výške 450 000 €, jeho najväčšiu položku tvorili platy hráčov, ktoré boli o 45% vyššie ako v majstrovskej sezóne. Po postupe do druhej fázy Európskeho pohára FIBA sa sezóna predražila o 50 000 €, čo nám narušilo cash flow a zapríčinilo aj meškanie s platbami. Vypadnutie v semifinále play off sa zasa odzrkadlilo v príjmovej časti rozpočtu. S hráčmi sme sa však korektne rozišli a vedia, že do konca leta vyrovnáme všetky záväzky.

- Ako hodnotíte teda účinkovanie klubu v pohárovej Európe?

Po športovej stránke môžeme byť spokojní, dokázali sme odohrať vyrovnané zápasy, získať 4 víťazstva v konkurencii tímov, kde „najchudobnejší“ z nich mal iba trikrát vyšší rozpočet. Podarilo sa nám zviditeľniť mesto Prievidza a spraviť dobrú reklamu slovenskému basketbalu.

- Podmienil niektorý z partnerov klubu svoju pomoc účasťou klubu v Európe?

Žiaden z partnerov klubu nepodmienil spoluprácu účasťou klubu v medzinárodnom pohári. Išli sme do toho kvôli fanúšikom v tej eufórii po zisku majstrovského titulu. Cítili sme, že po 25 rokoch bez pohárovej Európy si to naši fanúšikovia zaslúžia. Avšak zle sme odhadli záujem fanúšikov. Prekvapilo nás, že o pohárové zápasy bol nižší záujem ako domáce ligové.

- Spomenuli ste, že klub nie je spokojný s celkovým tretím miestom na konci sezóny. Akú ste zaznamenali odozvu od partnerov?

Cieľom klubu bolo minimálne finále, preto nie sme spokojní. Sme však radi, že naši partneri sa nedívajú na to len cez medailové umiestnenia. Boli spokojní s účinkovaním klubu v Európe, dosiahnutými výsledkami a prezentáciou ich spoločnosti. My si však uvedomujeme, že čím lepšie výsledky dosiahneme, tým spokojnejší budú aj partneri a fanúšikovia.

- Aká je vízia klubu do ďalšieho obdobia?

BC Prievidza patrí medzi najúspešnejšie basketbalové ako aj športové kluby na Slovensku. Našim cieľom je v tomto trende pokračovať. Vďaka vedeniu mesta máme vytvorené výborné podmienky v Niké aréne. Rovnako sme vďační aj za finančnú dotáciu zo strany mesta a jej rastúci trend, keď v minulej sezóne to bolo vo výške 15 000 € a teraz o päťtisíc eur viac. Veľké ďakujem patrí našim generálnym partnerom, stávkovej spoločností Niké, ktorá už 5 rokov výraznou mierou podporuje klub a spoločnosti Brose, ktorá práve počas semifinále dala prísľub ďalšej spolupráce. V klube sa počas leta udejú aj niektoré personálne zmeny s ohľadom na dlhodobejšie fungovanie.

- Práve zmeny v kádri najviac zaujímajú fanúšikov, mohli by ste prezradiť bližšie informácie?

Nejedná sa len o samotné zmeny v hráčskom kádri. Máme záujem o udržanie slovenských hráčov a predĺženie zmlúv s Igorom Maričom a Mikeom Rostampourom. Jediný hráč, ktorý má zmluvu na ďalšiu sezónu, je kapitán Marko Batina. Ten bude okrem trénovania a hrania od sezóny 2017/2018 zastávať v klube aj pozíciu športového riaditeľa a mať na starosti športovú stránku klubu. V tejto sezóne sme mali značne poddimenzovaný realizačný tím, preto je našim cieľom popri hlavnom trénerovi zapojiť aj dvoch asistentov trénera, ktorí mu na jednej strane pomôžu v skvalitnení tréningového procesu a skautingu, a na druhej strane získajú väčšie skúsenosti. V tejto oblasti úzko komunikujeme s MBA Prievidza a našim spoločným cieľom je vychovať pre Prievidzu domáceho trénera. Okrem realizačného tímu dôjde aj k posilneniu vo vedení klubu, kedy bude výkonný výbor rozšírený o funkcionárov, ktorí pomôžu klubu napredovať.

- Môžete prezradiť už aj nejaké nové mená v kádri?

Vytypovali sme si niekoľko slovenských hráčov, o ktorých máme záujem a momentálne s nimi rokujeme. Našim cieľom je mať v kádri piatich profesionálnych Slovákov, ktorých budeme môcť doplniť talentovanými juniormi. Zvyšných šesť miest obsadíme zahraničnými hráčmi.

- V kuloároch sa pošepkáva, že tréner Čurovič je na odchode do Košíc. Aká je teda situácia s trénerom?

S trénerom Čurovičom sme sa rozprávali, keď sme si hodnotili sezónu. Za tri sezóny na Slovensku získal dva majstrovské tituly, v tejto sezóne dosiahol s družstvom úspech v Európe a k tomu bronz v lige, takže je o jeho služby záujem aj v zahraničí. Momentálny stav je taký, že má platnú zmluvu aj na ďalšiu sezónu. Pre nás je to tiež kľúčová otázka a definitívu sa fanúšikovia dozvedia do 25. mája. 

Autor: Roman Adámik, zdroj: pdbasket.tv

Foto: Vladimír Králik