• 1.

    LEV Levice
    25-7 57
  • 2.

    PDA Prievidza
    20-12 52
  • 3.

    SVT Svit
    19-13 51
  • 4.

    KMR Komárno
    19-13 51
  • 5.

    HAN Handlová
    18-14 50
  • 6.

    SNV Rytieri
    16-16 48
  • 7.

    INT Inter
    13-19 45
  • 8.

    LUC Lučenec
    10-22 42
  • 9.

    NIT Nitra
    4-28 36

Po pätnástich rokoch zmizla z mapy najvyššej basketbalovej súťaže Nitra. Prezident MBK SPU Nitra Stanislav Michalík uviedol ako dôvody neprihlásenia tímu mimo iného nedostatočné personálne zabezpečenie chodu klubu a tiež pomer/kvalita slovenských hráčov.

Nitrania patrili od svojho príchodu do najvyššej súťaže dlhodobo k ligovej špičke. Zmena prišla s odchodom vtedajšieho generálneho manažéra Juraja Poláka. Klub razom bol nútený k zmene ambícií a aj k výške rozpočtu. Tieto fakty sa odrazili na výsledkoch, tabuľkovom postavení a kvalite tímu. Najviac viditeľné to bolo v „derniére“ v Slovenskej basketbalovej lige. „Corgoni“ obsadili beznádejne posledné miesto, na súpiske sa premlela počas sezóny takmer tridsiatka hráčov. Reštart basketbalu v meste pod Zoborom nepriniesol napokon želaný efekt. „Hlavným dôvodom neprihlásenia bolo, že som v tom zostal sám. To sa tak nedokáže robiť, neviem zohnať dostatok financií. Vedel by som zohnať podobný obnos peňazí ako v predchádzajúcej sezóne, ale nemá to význam, opäť by to bolo trápenie. Myslel som si, že sa ku mne pridajú aj ďalší ľudia, ale všetko zostalo len pri sľuboch. Môj dojem z udalostí predchádzajúcich dní bol taký, že ako keby sa čakalo na to, aby to 'padlo'. Nedalo by sa začať a potom niekedy v novembri-decembri nemať peniaze. Bolo by to ešte horšie,“ povedal prezident nitrianskeho klubu Stanislav Michalík.

Snaha o záchranu bola, spolu s trénerom Ľubomírom Urbanom už mali krátko po konci sezóny rozpracované niektoré mená do budúcoročného tímu. Pozitívnu náladu však vystriedala negatívna. „Keď skončila sezóna, tak ešte s Urbanom sme začali riešiť Rožáneka s Mereššom. Žilina sa však prihlásila do súťaže, takže je samozrejmé, že sa rozhodli hrať za svoje mesto, kde vyrastali. Potom prišla zo strany trénera aj taká frustrácia, že chýbajú slovenskí hráči a podobne,“ pokračoval Michalík. Práve slovenskí hráči boli alfou a omegou, pri reštarte mali byť oporným pilierom nového smerovania nitrianskeho tímu. Ich kvalita a herné napredovanie však neprinieslo taký efekt, ako si v klube želali. S pravidlom o ich počte rástli aj ich platové požiadavky, čo len potvrdzujú slová prezidenta Nitry: „Tí Slováci, ktorí sú dobrí, tak si ich rozchytajú také tímy, ktoré majú peniaze. Potom zostanú takí Slováci, ktorí sú si vedomí toho, že každý klub potrebuje určitý počet Slovákov. Umelo si zdvíhajú ceny, ktorá nie je adekvátna ich výkonnosti. Pravidlo je v tomto smere nastavené zle.“

Nitra momentálne zažíva športový boom, hokejisti hrajú dlhodobo o čelo súťaže, nedávno sa k ním pridali volejbalisti a pred niekoľkými týždňami postúpili do najvyššej súťaže aj futbalisti. Nájsť sponzorov v takto nabitom športovom prostredí bolo pre Michalíka náročné. Mužský basketbal si síce nateraz dal „pauzu“, nádeje na reštart sú zatiaľ skôr hudbou budúcnosti. V tomto smere musí dorásť generácia z mládežníckeho klubu BKM SPU Nitra. „K záchrane/reštartu by pomohli jedine peniaze. Všetci to robíme zadarmo. V každom klube sa o chod stará niekoľko ľudí, v Nitre to nebol takmer nikto. Ďalšia sezóna by sa ešte robiť, ale po aplikácii Zákona o športe to už bude náročné. Rozpočet by sa musel navýšiť o tridsať percent, zamestnať by sa napríklad musela jedna účtovníčka,“ uvádza ďalšie podrobnosti prezident Nitry.

Rozhodnutie nepodať prihlášku bolo podľa Michalíka ťažké, ale racionálne: „Prišlo mi to ľúto, ale realita je taká. Radšej odísť teraz na začiatku, ako odísť počas sezóny, bolo by to horšie. Nedá sa čakať na to, že keď začneme hrať, tak nám sponzori dajú peniaze. Ak sezóna má byť, tak tie garantované peniaze by sme potrebovali na jej začiatku.“

Najväčšie úspechy nitrianskeho basketbalu

  • postup do najvyššej súťaže v sezóne 2001/2002
  • zisk bronzu v najvyššej súťaži – 2002/2003, 2011/2012
  • zisk striebra v najvyššej súťaži- 2009/2010, 2010/2011
  • zisk majstrovského titulu – 2004/2005, 2008/2009
  • víťaz Slovenského pohára – 2011/2012
  • účasť v Eurochallenge pohári – 2011/2012

Foto: Miroslav Slávik