• 1.

  INT Inter
  30-6 66
 • 2.

  LEV Levice
  26-10 62
 • 3.

  PDA Prievidza
  25-11 61
 • 4.

  KOS Košice
  25-11 61
 • 5.

  SVT Svit
  22-14 58
 • 6.

  KOM Komárno
  22-14 58
 • 7.

  KAR Karlovka
  12-24 48
 • 8.

  HAN Handlová
  9-27 45
 • 9.

  ZIL Žilina
  5-31 41
 • 10.

  SNV Spišská N.V.
  4-32 40

Slovenská mužská basketbalová reprezentácia odštartovala v x-bionic® sphere v Šamoríne prvým blokom prípravu na augustovú predkvalifikáciu majstrovstiev sveta 2019 v Číne. Tréner Ivan Rudež privítal na úvodnom zraze desiatku hráčov, vrátane čerstvo naturalizovaného Slováka Andreho Jonesa.

Z pôvodnej 25-člennej širšej nominácie sa na prvý blok prípravy vyselektovala trinástka hráčov, pre drobné zranenia však v pondelok začala napokon desiatka reprezentantov. „V prvom rade vidieť tých hráčov, ktorí sú prvýkrát v reprezentácii. Sú traja – Mário Ihring, Jaroslav Musil a Andre Jones. Po ročnej prestávke je opäť s nami Peter Sedmák, z čoho som veľmi šťastný. S ním prišli skúsenosti a líderské schopnosti. Cieľom je základná kondičná príprava, ale všetko sa robí s loptou. Každý tréning je basketbalový,“ rozhovoril sa o cieľoch úvodného bloku prípravy reprezentačný tréner Ivan Rudež.

Ako uviedol reprezentačný kormidelník, do prípravy sa postupne zapoja aj ďalší hráči: „Niektorí hráči sú v individuálnych programoch, niektorí sa dávajú dokopy po drobných zraneniach. Do konca týždňa sa k nám pripojí Baťka, Jašš a Žiak. S touto trinástkou pôjdeme ďalej. V predchádzajúcom roku sme urobili prípravný kemp, v ktorom sme vyberali hráčov, teraz už vieme, aký materiál máme.“ Rudeža trápili aj v tomto roku ospravedlnenky, viacero z nich prišlo v dôsledku zranení. „Bohužiaľ, škola nepustila Brodzianskeho, ktorý by bol pre nás veľmi užitočný, pretože ide o energického hráča na pozíciu štyri. Mal za sebou vynikajúcu sezónu v NCAA. Chýba nám aj Michal Čekovský, ktorý je po operácii. Títo dvaja hráči nám chýbajú, ako aj Oliver Tot,“ povedal tréner slovenskej reprezentácie.

Z niektorých ospravedlneniek však bol Rudež prirodzene sklamaný: „Niektorí sa vyhovárali ako baby. Boli tam niektoré bezcharakterné výhovorky, pri čom v januári mi pri rozhovore zoči-voči povedali, že keď budú zdraví, tak prídu. To sa však nestalo. Som však rád, že sa to stalo, pretože sa odkryl charakter. Lepšie, že sa odkryl pred prípravou, ako keby príde na zápas a odohrá ho zle. Sú tu ľudia, ktorí chcú reprezentovať. Buď máš vôľu a chuť reprezentovať svoj štát a spraviť pre to niečo alebo nemáš.“ V hre bol aj reprezentačný návrat Radoslava Rančíka, ale napokon z neho vzišlo. „Rado Rančík ukázal, že chce hrať, ale sú tu jeho problémy s chrbtom a kolenom. Myslíme si, že v tejto fáze kariéry nezvládne už jeho telo predĺženie sezóny,“ uviedol Rudež svoj názor.

Diskutovanou témou bol pred začiatkom prípravy post naturalizovaného hráča v reprezentačnom tíme. V predchádzajúcom kvalifikačnom bloku pripadol Nenadovi Miloševičovi, tentoraz boli v hre dvaja – Andre Jones a Kyle Kuric. „Vedeli sme, že Kyle Kuric už slovenský pas má. Slovenskú reprezentáciu nepotreboval, nebola s ním podpísaná zmluva pred štyrmi rokmi, keď si ten pas pýtal. Bol jeden z tých, čo špekuloval. Jones bol napokon ten, čo do očí povedal, že chce. S Kuricom sme mali minimálne 15 rozhovorov za rok a pol. Je to vynikajúci strelec euroligového rangu, ale nedá sa ho prehovárať, aby reprezentoval Slovensko. Človek musí byť aktívny a tiež musí mať v sebe niečo, že sa zobudí a povie si, že idem reprezentovať Slovensko. Kto takto nerozmýšľa, tak ho nepotrebujeme,“ ozrejmil Rudež situáciu pri výbere.

Voľba napokon padla na amerického rozohrávača Andreho Jonesa, v predchádzajúcom ročníku hráča BC Prievidza. „Zoznam želaných hráčov bol dlhý, niektoré mená boli z vyššieho rangu – NBA a Euroliga. Avšak politicko-právny mechanizmus nebol jednoduchý pri riešení pasu pre hráča, ktorý nemá na Slovensku pobyt. Výberom mien sme prišli na Andreho Jonesa, ktorý po rozhovoroch so mnou a vedením SBA ukázal obrovský entuziazmus. Musím povedať, že som ho nevidel u 30% našich hráčov. Tých 30% hráčov je práve tu. Toto všetko ma presvedčilo o tom, že ide o človeka, pre ktorého to niečo znamená,“ povedal tréner Slovenska. Jeho úlohy v reprezentačnom výbere sú jasné: „V predchádzajúcom roku sme sa bavili o bodoch. My sme nevedeli dať viac ako 63 bodov. Bolo jedno, proti komu hráme, mali sme problém skórovať. Andre Jones je skórer, ale okrem toho vidím v ňom jednu veľkú energiu, že bude aj defenzívnym lídrom. Očakávam od neho, že tu spraví pokrok oproti tomu, čo ukázal defenzívne v ostatnom roku.“

Celkovo čakajú na zverencov trénera Ivana Rudeža tri prípravné bloky, medzi ktorými odohrajú šesť prípravných zápasov s Macedónskom (11. a 12.7. Hant aréna, Bratislava), Kosovom (18. a 19.7. Hant aréna, Bratislava) a Maďarskom (26. a 27.7.). „Rozdelili sme to do troch prípravných blokov. Chcel by som sa týmto spôsobom poďakovať x-bionic® sphere v Šamoríne za výbornú starostlivosť. Máme časť prípravy vo vysokej intenzite, kde nás čaká budovanie našej basketbalovej formy. Potom je týždeň pred ostrými zápasmi, kde sa adaptujeme na kvalifikačný rytmus. Je to reálna kombinácia súperov rôznych úrovní. Z najvyššej úrovne je to Macedónsko. Pred troma rokmi hrali v semifinále majstrovstiev Európy. Maďarsko nás pozvalo na turnaj, má vynikajúcu generáciu a pozitívny smer. Kosovo je jedná z tých slabších reprezentácií. Myslím si, že máme vybalansované prípravné zápasy,“ zhodnotil Rudež ciele prípravy a súperov pred kvalifikačnými zápasmi.

V samotnej predkvalifikácii sa Slováci predstavia v A-skupine, ich súpermi bude Bosna a Hercegovina, Švédsko a Arménsko. Ďalej postúpia tímy na prvých dvoch miestach. „Mojou ambíciou je vyhrať. Máme síce zranených hráčov, ale chcem vyhrať. Pre to som tu, aby som pripravil môj tím do každého zápasu s tým, že ho chcú vyhrať,“ dodal na záver reprezentačný tréner.

Nominácia Slovenska na prvý blok prípravy na predkvalifikáciu MS 2019 v Číne:

Šimon Krajčovič, Martin Bachan (obaja BK Levickí Patrioti), Stanislav Baldovský, Richard Körner, Peter Sedmák (všetci KB Košice), Jaroslav Musil, Marek Jašš (obaja BC Prievidza), Michal Baťka (BK Inter Bratislava), Mário Ihring (Orlandina Basket/Tal.), Dalibor Hlivák (VŠEMvs Karlovka Bratislava), Michal Fusek (Spirou Charleroi/Bel.), Andre Jones, Milan Žiak (obaja bez klubovej príslušnosti)

Program Slovenska v predkvalifikácii MS 2019: 

2. augusta o 19.00 h, Arménsko - Slovensko (Jerevan)

5. augusta o 20.00 h, Bosna a Hercegovina - Slovensko (Sarajevo)

9. augusta o 18.00 h, Slovensko - Švédsko (Hant aréna, Bratislava)

12. augusta o 18.00 h, Slovensko - Arménsko (Hant aréna, Bratislava)

16. augusta o 18.00 h, Slovensko - Bosna a Hercegovina (Hant aréna, Bratislava)

19. augusta o 16.00 h, Švédsko - Slovensko (Uppsala)

Foto: Facebook, Fiba.com/Martin Havran