• 1.

  INT Inter
  30-6 66
 • 2.

  LEV Levice
  26-10 62
 • 3.

  PDA Prievidza
  25-11 61
 • 4.

  KOS Košice
  25-11 61
 • 5.

  SVT Svit
  22-14 58
 • 6.

  KOM Komárno
  22-14 58
 • 7.

  KAR Karlovka
  12-24 48
 • 8.

  HAN Handlová
  9-27 45
 • 9.

  ZIL Žilina
  5-31 41
 • 10.

  SNV Spišská N.V.
  4-32 40

V pondelok 3. júla sa úspešne zakončil pre 27-ročného amerického rozohrávača Andreho Jonesa dlhý proces naturalizovania. Od tohto dňa sa stal oficiálne slovenským občanom a je tak trénerovi Ivanovi Rudežovi k dispozícii pre predkvalifikáciu na MS 2019 v Číne.

V kuloároch sa už dlhšiu dobu hovorilo o tom, že by práve Jones mohol získať na súpiske reprezentačného tímu jediné miesto pre naturalizovaného hráča. V hre bol aj jeho krajan Kyle Kuric, ale napokon padla voľba na minuloročného hráča BC Prievidza. „Prvýkrát sme sa zhovárali o tejto možnosti s trénerom Rudežom na moje narodeniny (pozn. 30. januára), čo bol veľmi pekný narodeninový darček. Niečo som počul už predtým, ale nikdy neviete, až pokiaľ sa to nepotvrdí. Bol to dlhý proces, ale boli so mnou dlhodobo v kontakte. Postarali sa tiež o dokumenty z USA. Prezident Bagin a aj ostatní ľudia zo zákulisia sa veľkou mierou pričinili o to, za čo som veľmi vďačný,“ ozrejmil Jones samotný proces vybavovania.

Čerstvý slovenský reprezentant si miestenku na súpiske vybojoval svojimi výkonmi v Európskom pohári FIBA a tiež v Slovenskej basketbalovej lige. V domácej súťaži patril k najlepším hráčom súťaže, o čom svedčia aj jeho individuálne štatistiky – priemer 16,1 bodu, 4,9 doskoku, 3,0 asistencie a 1,4 zisku na zápas. „Myslím si, že dobré výkony v Európskom pohári FIBA dosť pomohli k tomu, aby si ma vybrali. SBA sa zhovárala s viacerými ľuďmi o mojej osobnosti, profesionalite, čo zohralo napokon svoju úlohu,“ povedal Jones.

Takmer polročný proces dospel do svojho úspešného konca, Jones bude tretím naturalizovaným Slovákom v reprezentačnom drese. Predtým to bol Srb Nenad Miloševič a Američan Peter Lisicky. „Som nadšený z tejto situácie a z možnosti, ktorú mi SBA dala, aby som mohol pomôcť k reprezentácii Slovenska na basketbalovej scéne. Myslia si, že môj basketbalový talent je dostatočne dobrý na to, aby mohol byť prezentovaný na reprezentačnej úrovni. V mojom živote ide o dôležitý moment. Na Slovensku si začínam zakladať rodinu, čoskoro budem mať dcérku. Bohužiaľ, svoju krajinu reprezentovať nemôžem. Prečo by som teda nemohol pomôcť niekomu inému? Viem, že ide o dobrú skúsenosť pre moju basketbalovú kariéru,“ zamyslel sa slovenský reprezentant.

Pre Jonesa sa tak nový ročník začína oveľa skôr, čo vníma ako pozitívny fakt: „Je to možnosť, ako sa zlepšiť. Dostať telo opäť na najvyššiu úroveň, dostať sa do formy. Budem hrať basketbal v mene celej krajiny, čo je požehnanie.“ So slovenským výberom ho čaká predkvalifikácia MS 2019 v Číne, v A-skupine budú bojovať s Bosnou a Hercegovinou, Arménskom a Švédskom o dve postupové miestenky. „Cieľom je pomôcť Slovensku k tomu, aby vyzeralo v basketbalovom svete lepšie. Našim cieľom je zabezpečiť si postup, teda skončiť najhoršie do druhého miesta. Máme však náročnú skupinu,“ zhodnotil Jones svoje ciele v reprezentačnom drese.

Americký basketbalista zatiaľ nemá vyriešenú klubovú budúcnosť do sezóny 2017/2018, ale ťažkú hlavu si z toho nerobí. V hre je viacero alternatív: „Niekoľko ponúk mám na stole, ale počkám si, ako sa situácia vyvinie. Ide o to, či dostanem ďalšiu možnosť dostať sa v mojej kariére ďalej, ako to bolo v prípade účinkovania v Prievidzi. Budem čakať toľko, koľko bude treba. Som veľmi trpezlivý človek, vždy som to bral tak, že skončím tam, kde som mal skončiť. Pred príchodom do Prievidze som váhal, ale napokon zmenila môj život. Verím, že ďalšie miesto opäť zmení môj život.“

Foto: Vladimír Králik