• 1.

  SNV Spišská N.V.
  0-0 0
 • 2.

  PDA Prievidza
  0-0 0
 • 3.

  INT Inter
  0-0 0
 • 4.

  SVT Svit
  0-0 0
 • 5.

  LEV Levice
  0-0 0
 • 6.

  HAN Handlová
  0-0 0
 • 7.

  KAR Karlovka
  0-0 0
 • 8.

  LUC Lučenec
  0-0 0
 • 9.

  KOM Komárno
  0-0 0
 • 10.

  ZIL Žilina
  0-0 0

Po ročnej zastávke v Maďarsku sa opäť vrátil na slovenské palubovky 26-ročný srbský pivot Svetozar Stamenkovič. Tentoraz to už však nie je v drese Prievidze, ale Košíc. V rozhovore prezradil, čo bolo rozhodujúcim faktorom k jeho príchodu k „býkom“ a aké očakávania má od sezóny 2017/2018.

Srbský basketbalista bol ústrednou postavou Prievidze na ceste za titulom v sezóne 2015/2016, Stamenkovič si napokon vyslúžil svojimi výkonmi ocenenie najužitočnejšieho hráča play off a tiež zaradenie do najlepšieho tímu vyraďovacej časti. „Vždy sa mi páčilo Slovensko ako krajina. Mal som tu jednu zo svojich najlepších sezón. Z môjho pohľadu, keď mi zavolali Košice, tak som moc nerozmýšľal,“ povedal pivot Košíc na úvod k svojmu návratu.

V predchádzajúcej sezóne si odskočil Stamenkovič do maďarského Jászberény, kde potvrdil svoje kvality. V 27 stretnutiach zaznamenal priemerne 13,0 bodu, 6,4 doskoku a 1,9 asistencie na zápas. „Maďarsko bola pre mňa výborná skúsenosť. Tím mal svoje dobré aj zlé momenty, keď to však bolo potrebné, tak vedel hrať najlepší basketbal. Liga je tam veľmi silná, preto som bol rád, že som sa mohol konfrontovať s kvalitnými tímami a basketbalistami,“ uviedol Srb k svojej minulosezónnej skúsenosti. 

Na jeho príchode do Košíc mali podiel aj bývalí hráči Prievidze, ktorí počas leta zamierili k „býkom“. Stamenkovičovi sa podarilo v jednom tíme stretnúť opäť s krídelníkom Igorom Maričom, Slovákom Richardom Körnerom a tiež trénerom Miljanom Čurovičom . „Veľmi to pomohlo a bol to jeden z dôvodov, prečo som sa vrátil do slovenskej ligy. Samozrejme, svoju úlohu zohrali aj ambície, ktoré tím má a vytvorené podmienky pre hráčov. So všetkým som spokojný, prezident, menežment a všetci okolo klubu robia všetko preto, aby sme mali úspešnú sezónu,“ vyjadril Stamenkovič svoj názor.

Srbského basketbalistu trápili v úvode ročníka problémy s lakťom, ale v sobotu už naznačil, čo možno od neho očakávať. Proti Karlovke stihol za niečo vyše 19 minút zaznamenať 21 bodov a 11 doskokov. „Je to skvelé, keď ocenia váš individuálny výkon, ale všetko vychádza zo snahy tímu ako celku. Cieľom zostáva ísť od zápasu k zápasu a pokúsiť sa vyhrať ho. Tréner nás v tomto smere motivuje a pomáha nám naplniť potenciál, ktorý máme. Poznáme sa už celkom dobre, vieme, čo môžeme od seba očakávať – jednu úroveň vodcovstva na palubovke i mimo nej. Sezóna je dlhá, potrebujeme hrať každý zápas tak, ako keby bol náš posledný,“ zamyslel sa Stamenkovič.

Košický pivot tiež porovnal aktuálnu úroveň Eurovia SBL v porovnaní s jeho prvým pôsobením na Slovensku: „Kvalita ligy určite išla hore. Teraz je tu oveľa viac dobrých tímov, čo je už možné vidieť z výsledkov v úvodných kolách. Už nie sú slabé tímy, ktoré prehrávali rozdielom 30 – 40 bodov. Som z toho šťastný, pretože sa aj my ako hráči zlepšujeme.“

Foto: Peter Jesenský