• 1.

  LEV Patrioti
  16-2 34
 • 2.

  KMR Komárno
  13-6 32
 • 3.

  SNV Rytieri
  10-9 29
 • 4.

  LUC Lučenec
  10-9 29
 • 5.

  INT Inter
  9-10 28
 • 6.

  HAN Handlová
  8-10 26
 • 7.

  SVT Svit
  7-11 25
 • 8.

  PDA Prievidza
  1-17 19

Z majstrovskej lode Spišských Rytierov odišli počas leta viaceré kľúčové postavy. Pre mnohých fanúšikov bolo príjemným prekvapením zotrvanie Marka Stevanoviča. Srbský basketbalista sa rozhodol vyťažiť z novej situácie, ešte viac zvýrazniť dôležitosť pre svoje družstvo a ideálne doviesť „Novovešťanov“ k obhajobe majstrovského titulu.

Prirodzene, hneď na úvod rozhovoru odznela otázka, prečo sa rozhodol pokračovať vo svojej misii na Spiši. „Veľmi sa mi páči Spišská Nová Ves, jej fanúšikovia. Cítim, že sme ako jedna veľká rodina. Mal som aj iné ponuky, napríklad hrať v Rumunsku v jednom tíme s Henri Wade-Chatmanom (poz. bývalý hráč Levíc). Rozhodol som sa však pokračovať s Rytiermi, poznám to tu všetko, od systému po ľudí. Podobná situácia už v mojej kariére nastala, keď som bol súčasťou USK Praha. Je to celkovo pre mňa potom ľahšie,“ odpovedal Stevanovič.

V predchádzajúcom ročníku vyhral s Rytiermi Niké SBL a Slovenský pohár. Nehľadá sa v tomto smere ťažšie motivácia, keď v jednej krajine dosiahne človek na všetko? „Vždy mám motiváciu. Z môjho pohľadu je napríklad motiváciou môj syn. Chcem mu ukázať, čo na palubovke dokážem a chcem byť jeho hrdina,“ prezradil 27-ročný basketbalista.

S takmer kompletne novým tímom nezažíva Stevanovič práve najľahšiu sezónu. Spišiaci sa museli dlhú dobu vyrovnávať nielen so zraneniami, ale aj početnými hráčskymi rošádami. Od leta totiž vyzliekla z rôznych dôvodov bielo-modrý dres až pätica hráčov. Teraz je už situácia oveľa lepšia, v tabuľke sú na treťom mieste a pri premiére v Alpsko-jadranskom pohári sa im podarilo dostať do play off.

„Je to ťažké. V družstve sa zmenilo dosť hráčov, od začiatku sezóny sa vymenila pätica basketbalistov. Mnoho zápasov sme odohrali so 6-7 hráčmi, čo je ťažké. Tak vyzeral aj tréningový proces, trápili nás zranenia. Pre nikoho to nie je jednoduché, to sa týka aj trénera a realizačného tímu. Pri toľkých zmenách je tiež náročné spoznať každého,“ vyjadrila sa na túto tému podkošová opora Rytierov.

IMG 4814

Stevanovič už v predchádzajúcom ročníku ukazoval svoju hernú kvalitu, v play off dokonca svoje výkony vygradoval, čím si vyslúžil miesto v All Star tíme. V tejto sezóne sa ešte zlepšil, priemerne v zápasoch atakuje hranicu 17 bodov, 10 doskokov a 2 asistencií. „Už v predchádzajúcej sezóne som bol so svojou pozíciou v tíme spokojný. Chcem však ukázať, že mám na to, aby som bol lídrom družstva. Mám väčšiu zodpovednosť na palubovke a ja to aj cítim. Veľa som toho na svojej hre nezmenil. Akurát nesmečujem, čo som v minulej sezóne robil. Možno to prinieslo zmenu k lepšiemu, nestrácam tak veľa energie. Možno hrám múdrejšie, s väčším sebavedomím,“ povedal hráč Rytierov na margo svojich štatistík.

Čo však v sebe nezaprie a asi sa len ťažko zmení, sú jeho emócie v zápasoch. Niekedy tým pomôže preklenúť ťažké chvíle, keď sa jeho tímu nedarí, no niekedy to môže byť na škodu. „Niektoré emócie v mojom podaní môžu nakopnúť družstvo. Niekedy to môže byť kontraproduktívne, keď sa hnevám sám na seba. Emócie v sebe nedusím, je to dané aj tým, z akej krajiny pochádzam. Emócie dávame najavo a to sa nezmení,“ uviedol Stevanovič.

Keď sme na záver rozhovoru načrtli tému tohtosezónnych ambícií, tak Srb v službách Rytierov mal v nich jasno: „Cieľom je titul. Z individuálneho hľadiska, čo najväčšia pomoc tímu. To je hlavné a potom tie ostatné veci už prídu.“

Foto: Vladimír Dorňák