• 1.

  INT Inter
  8-2 18
 • 2.

  SNV Rytieri
  7-3 17
 • 3.

  LEV Patrioti
  6-3 15
 • 4.

  SVT Svit
  4-5 13
 • 5.

  LUC Lučenec
  4-6 14
 • 6.

  KMR Komárno
  3-5 11
 • 7.

  HAN Handlová
  3-7 13
 • 8.

  PDA Prievidza
  3-7 13

Na záver nášho seriálu, v ktorom mapujeme začiatok príprav na novú ligovú sezónu, sme si nechali Inter Bratislava. „Žlto-čierni“ sa po pezinskom exile vrátili späť do Bratislavy, novým prechodným domovom sa stala hala na Vietnamskej. Do ďalšej etapy vstupuje klub s trénerom Danilom Rakočevičom, ale s rovnakými ambíciami, a to opäť skĺbenie priestoru vlastným odchovancom s legionármi.

Sezóna Interu sa vyvíjala dlho správnym a pozitívnym smerom, až po novom roku sa začali kopiť zranenia a nečakané konce. Tie napokon vyvrcholili v najnesprávnejšom čase – v play off. V ňom už značne oklieštený káder nemal nárok na Spišských Rytierov a bratislavský tím zakončil ročník na 5. priečke. Situácia si vyžiadala zmenu trénera, do klubu sa vrátil Danilo Rakočevič, ale už v pozícii hlavného kouča.

„Je pravda, že sme ako poslední začali prípravu, ale myslím si, že máme dostatok času na prvý ligový zápas. Všetci sa pripravovali individuálne, prišli sem v okej kondícii. Neskôr sme začali z dôvodu mládežníckych reprezentácií. Naši juniori nemali počas celej sezóny voľno, takže sme sa im rozhodli dať trochu vydýchnuť, aby nabrali mentálnu energiu na ďalšie výzvy. Tomu sa prispôsobil aj príchod legionárov. Čo sa týka toho, či sme komplet, to sa uvidí v priebehu najbližších dní,“ odpovedal na úvod tréner Interu Danilo Rakočevič.

Zmien v interistickom družstve bolo mnoho. Začneme odchodmi, nepokračuje nik z legionárov, nové pôsobiská majú aj bratia Malovcovci a Juraj Minarovjech. V žlto-čiernom drese neuvidíme ani Michaela Fuseka. Aspoň čiastočne dobrou správou je zotrvanie Martina Kollera, u ktorého sa spomínal odchod do Ameriky.

„Prečo niektorí mladí hráči skončili, na to odpovedať nemôžem, pretože som tu nebol minulú sezónu. Timotej Malovec odišiel za novou výzvou. Odchod do Mega Basketu je úspechom pre klub a slovenský basketbal, keďže vieme, koľko hráčov z tohto klubu draftovali do NBA. Matúš Malovec sa rozhodol odísť na americkú univerzitu. V basketbale tie odchody nie sú vyriešené dobre, pretože vo futbale pri každom transfere dostáva klub peniaze,“ myslí si nový kormidelník Interu.

IMG 1038

Klub na to zareagoval príchodom maximálneho počtu legionárov, väčšina z nich je z Litvy. K ním sa pridal Američan J.P. Moorman a dobre známy Goran Bulatovič. „Najviac sme brali vyšších hráčov, pretože nájsť vysokého Slováka je náročné. Čo sa týka mladších legionárov, prišli nám pomôcť a nájsť si zároveň lepšie pozície v tíme. 'Buli' (poz. Goran Bulatovič) bude mentorom pre mladších hráčov. Svojou profesionalitou, ľudskosťou a basketbalistom im ukáže, ako má vyzerať jeden hráč, ktorý chce napredovať v kariére. Verím, že legionári celkovo budú platnými hráčmi tohto tímu a tiež lídrami,“ naznačil kouč „žlto-čiernych“ očakávania od pätice zahraničných hráčov.

Šancu opäť dostanú aj domáci odchovanci, viacero z nich bolo v lete súčasťou reprezentačných tímov Slovenska na B-kategórii majstrovstiev Európy. Je to ďalšia etapa etablovania mladíkov do A-tímu, s ktorou klub začal pred dvoma rokmi. „Sú tu noví mladí hráči, od ktorých očakávam, že každým dňom sa budú zlepšovať a dobre trénovať, aby dostali čo najviac priestoru v lige. Pre nich to bude nová úloha a zodpovednosť. Vekom sú stále mladí, ale nie je dôvod čakať. Musia zapojiť a aj oni sa musia dostať čo najskôr do mužského basketbalu, pretože vek už na to majú. Tu sa berie 25-ročný hráč ako mladý, ale vtedy už má byť lídrom. Možno sa zapoja aj ďalší, ale uvidíme, ako sa to všetko bude vyvíjať. Dôležité je, že v každej generácii je niekoľko hráčov, ktorí sú zaujímaví z pohľadu šance v najvyššej súťaži. Očakávam od nich snahu a každodennú prácu,“ vyjadril sa Rakočevič.

DSC 6310

Koniec je aj náročnému cestovaniu, prechodným domovom Interu je v tejto sezóne hala na Vietnamskej. Vedenie postupne dáva do poriadku priestory, aby boli pripravené na ligové stretnutia. „Musím povedať, že hala na Vietnamskej vyzerá veľmi dobre. Palubovka je vynikajúca, mali sme možnosť vidieť aj šatňu. To všetko dokazuje, akou organizáciou je Inter. V týchto podmienkach, ktoré teraz panujú, pripravili pre nás vynikajúce podmienky. To je základ. V klube panuje pozitívna pracovná atmosféra, tá sa mi páči. Ja s mojim asistentom Romanom Ivanom sa môžeme venovať len tréningom a basketbalu, čo je základ. Dúfam, že keď budú tribúny hotové, tak sa naplnia fanúšikmi. Verím, že ľudia, ktorí chodili na Pasienky, tak urobia 2 kilometre naviac a podporia nás aj na Vietnamskej,“ vyslovil čiernohorský tréner prianie.

Na lavičku tímu z hlavného mesta sa posadil Danilo Rakočevič, za sebou má dvojročné pôsobenie v Handlovej. Aký basketbal možno očakávať pod jeho vedením s Interom? „Je potrebné reprezentovať značku Inter, to je jedno, čo sa zmenilo počas uplynulých rokov. Chceme hrať dobrý basketbal, nabitý energiou v útoku a v obrane, ktorý bude baviť ľudí. Dúfam, že to bude z našej strany kolektívna obrana a v útoku si dobre budeme posúvať loptu. To je náš hlavný cieľ. Chceme vyhrať čo najviac zápasov a uvidíme, na čo to bude stačiť. Cieľom je aj zapájať mladých hráčov,“ odpovedal na záver kouč Interu.

DSC 8135

Aktuálna súpiska Interu Bratislava:

Príchody: Danilo Rakočevič (hlavný tréner, MBK Baník Handlová), Goran Bulatovič (KK Podgorica - Čierna Hora), Matúš Magdolen (BC Prievidza), J.P. Moorman (University of California Riverside - USA), Paulius Poška (BK Ogre - Lotyšsko), Jonas Zakas (CAB Madeira - Portugalsko), Tomas Zdanavičius (Jonavos CBet - Litva), Viliam Ďurečko, Richard Ondruš, Martin Pospíšil, Mark Weber (všetci Inter Bratislava)

Zostávajú: Róbert Hudec, Daniel Koller, Martin Koller

 

Aktuálny program prípravných zápasov Interu Bratislava:

3. septembra: Inter Bratislava - BC GGMT Viedeň (Rak.)

9. - 11. septembra: Federálny pohár - D-skupina (Svit):

9. septembra: BK Opava (ČR) - Inter Bratislava

10. septembra: Inter Bratislava - NH Ostrava (ČR)

11. septembra: Inter Bratislava - Iskra Svit

16. - 17. septembra: Federálny pohár - zápasy o umiestnenie

24. septembra: Inter Bratislava - Královští Sokoli Hradec Králové (ČR)

Foto: Lukáš Droppan, Vladimír Dorňák