• 1.

  SNV Rytieri
  17-4 38
 • 2.

  LEV Patrioti
  14-6 34
 • 3.

  SVT Svit
  11-9 31
 • 4.

  KMR Komárno
  10-10 30
 • 5.

  INT Inter
  10-11 31
 • 6.

  LUC Lučenec
  9-11 29
 • 7.

  PDA Prievidza
  6-15 27
 • 8.

  HAN Handlová
  5-16 26

Mesačné čakanie, 6 prehier za sebou a prepad z prvého na piate miesto. To sú fakty, ktoré sa aktuálne týkajú Interu Bratislava. Tréner Danilo Rakočevič v rozhovore prezradil, prečo niektoré tesné zápasy nevyšli a čo treba hľadať za súčasnou sériou výsledkov.

30. novembra sa skončila domáca neporaziteľnosť na Vietnamskej, prvú výhru z tejto haly si odnášal Lučenec. Nik z interistického tímu, fanúšikovského tábora alebo vedenia nečakal, že do konca roka 2022 sa „žlto-čiernym“ nepodarí už uspieť. „Vždy majú nejaké veci vplyv na výsledkovú krízu. Chcem povedať, že nejde o hernú krízu. Z tých zápasov, čo sme prehrali, tak s Lučencom sme vybuchli a s Handlovou hrali veľmi zle, ale ostatné stretnutia boli z našej strany fajn. Žiaľ, obvykle sa rozhodli v posledných 30 sekundách, ako tomu bolo v Komárne, so Spišskými Rytiermi a so Svitom. Môže to byť aj na základe skúseností, že v koncovke neurobíme dobré rozhodnutia. Rozprávame o tom, analyzujeme to, chceme to odstrániť, pretože veľká väčšina stretnutí bola vyrovnaná,“ myslí si Danilo Rakočevič.

Jeho slová potvrdzuje aj realita, tesné prehry s Komárnom (76:80), Svitom (88:96) a Spišskými Rytiermi (88:91) mohli pokojne dopadnúť v prospech jeho tímu. „Ako všetci, tak aj u nás boli zdravotné starosti. Tuším len Moorman nebol chorý, potom je jasné, že chýbajú kusy do rotácie a hrajú mladíci. Nie je to ľahké, pretože napríklad tí hráči nie sú zvyknutí mať takú minutáž na takejto úrovni, aby sa udržala energia pri systéme stretnutí streda-sobota. Samozrejme, netreba sa na nič v tomto smere vyhovárať, niektoré stretnutia sme mohli otočiť a vyhrať ich. Treba zostať realistami a držať sa predsezónnych cieľov. Toto možno nie je tím, aby bol na takej priečke, ako v úvode bol, ale chceme získať čo najviac víťazstiev a zapojiť čo najviac mladých hráčov,“ uviedol kouč Interu.

IMG 1609

Pri 3 zo 6-zápasovej aktuálnej šnúry prehier nebol k dispozícii Goran Bulatovič, respektíve jeho hra mala ďaleko od ideálu. Čiernohorský rozohrávač je vo veku 34 rokov viac ako dôležitou súčasťou tímu, nielen z pohľadu vedenia hry, ale aj skúseností na palubovke, či v šatni. „Buliho“ prínos si uvedomuje aj samotný tréner: „Absencia bola citeľná, ale aj bez neho sme s Komárnom bojovali o víťazstvo, o ktoré sme proste neviem ako prišli. Šťastie bolo vtedy na ich strane, to patrí k športu. Absencia Bulatoviča je cítiť pri situáciách, keď napríklad treba upokojiť hru. Na druhej strane, Martin Koller hrá čoraz viac minút a musí zobrať na seba už väčšiu zodpovednosť. Je vo veľmi ťažkej pozícii, pretože stále má len 18 rokov a je najcitlivejšej basketbalovej pozícii. Výkyvy sú u neho normálne, ale bojuje, snaží sa. Bolo to vidieť napríklad doma so Svitom, kde dal 20 bodov a mal tiež 8 asistencií, čiže preberá na seba postupne aj takú pozíciu lídra.“

Výsledková fazóna Interu nie je príjemná, ale pozitívom sú svetlé momenty domácich odchovancov v mnohých zápasoch. „Čo sa týka mladých Slovákov, tak sa u nás stále niečo pozitívne deje. Napríklad aj teraz v Leviciach, prišiel 16-ročný Richard Ondruš a dal tri trojky po sebe, Daniel Koller mal double-double za 11 bodov a 10 doskokov, Viliam Ďurečko atakoval 20 minút v zápase. To všetko sú ročníky narodenia 2004 – 2006. Zlepšujú sa, pri porovnaní s tým, ako napríklad vyzerali v septembri, sa teraz už môže na nich aj spoľahnúť pri niektorých situáciách,“ vyhlásil Rakočevič.

IMG 1508

Do roku 2023 tak vstúpi družstvo z hlavného mesta z piateho miesta, celkovo je to od 3. do 8. pozície nabité a celkom aj vyrovnané. Z tohto pohľadu tak bude najbližšie stretnutie „žlto-čiernych“, 7. januára doma proti Prievidzi, dôležitejšie viac, ako obvykle. „Musíme si dať trochu voľna, ale máme dosť času, aby sme sa pripravili na Prievidzu a dali do toho všetko, čo treba, aby sme vyhrali. Potom to už bude hustejšie, ale to majú tak aj ostatní. Nám, ako mladému tímu, viac vyhovoval jeden zápas týždenne. Dalo sa intenzívne trénovať a pripravovať sa. Pri režime streda-sobota prišli zranenia, únava a podobné veci, trochu potom upadla intenzita na tréningoch. Mladé družstvo sa odráža od intenzity na tréningoch, aby hral potom v zápasoch dobre. Skúsenosťami sa to ešte nedá uhrať,“ dodal na záver šéf lavičky Interu.

Foto: Vladimír Dorňák