• 1.

  PDA Prievidza
  2-0 4
 • 2.

  LEV Patrioti
  1-0 2
 • 3.

  HAN Handlová
  1-0 2
 • 4.

  KMR Komárno
  2-0 4
 • 5.

  SVT Svit
  1-1 3
 • 6.

  INT Inter
  1-1 3
 • 7.

  LUC Lučenec
  0-2 2
 • 8.

  SNV Rytieri
  0-2 2
 • 9.

  NIT Nitra
  0-2 2

Jednu z hlavných letných posíl Iskry Svit sa stal Róbert Rožánek. Prečítajte si s ním rozhovor pre klubovú stránku.

- Ako sa ti vo Svite zatiaľ páči?

"Minulú sezónu som hrával aj žil v Prahe, takže tá zmena, čo sa týka porovnania veľkosti Svitu a Prahy je obrovská, avšak vo Svite som zatiaľ veľmi spokojný. Máme tu krásnu prírodu, byt, podmienky či na kľudný život alebo tréning výborné, takže zatiaľ nemám čo vytknúť a nič mi tu nechýba. Užívam si tu hlavne ten kľud a dobrý vzduch. Čo sa týka basketbalu tak myslím, že môžem s kľudným svedomím povedať, že sme sa tu stretli výborná partia a dobrí ľudia, od manažérov, trénerov, maséra až po posledného mladého basketbalistu."

- S akými osobnými a tímovými cieľmi ideš do novej sezóny?

"Rád by som z tímového hľadiska nadviazal na úspechy z poslednej sezóny a za najbližšie tri sezóny, ktoré tu strávim určite aj niečo k tomu ešte pridal. Z osobného hľadiska poviem len toľko, že spokojný budem vtedy, keď sa budem ako ja, tak aj moji spoluhráči a pravdaže aj diváci baviť basketbalom a mať z tohoto športu radosť. Myslím, že ak si budeme hru užívať, individuálne aj tímové úspechy sa určite dostavia."

- Od mladého veku sme ťa videli reprezentovať Slovensko, najprv v každej mládežníckej vekovej kategórii a neskôr aj v seniorskej reprezentácii. Bol to tvoj sen, obliekať dres Slovenska?

"Nebudeme si klamať, ale v mládežníckych reprezentáciach sme sa bohužial veľa krát chodievali na majstrovstvá Európy len zúčastňovať, nakoľko veľkú dieru do sveta sme nikdy neurobili, ale vždy nám to dalo určite veľa, minimálne sa porovnať a vidieť, aký je rozdiel medzi jednotlivými krajinami v chlapčenských kategóriach. Na u20 roku 2015 keď sme boli spojený ročník 1995 a 1996, kedy aj mne vyšiel veľmi dobre tento turnaj (3tí najlepší strelec celých majstrovstiev), boli sme blízko dobrého výsledku avšak nezvládli sme záver zápasu s domácimi Maďarmi, to by som bral asi ako najsvetlejší moment v mládežníckych reprezentáciach. Čo sa týka mužskej reprezentácie, to sme dokázali dva krát postúpiť z predkvalifikácii, najprv v Kosove ešte za trénera Tabaka a neskôr v ďalšej fáze už s bývalým trénerom Svitu Meleščenkom, do hlavnej kvalifikácie majstrovstiev sveta, kde som sa neskôr tiež predstavil. Beriem to tak od malička, že zahrať si za Áčko Slovenska by mala byť pre každého basketbalistu priorita a česť, za čo som rád, že sa mi to viacero razí podarilo aj keď niesom ani ja svätý a na pozvánku do mužskej reprezentácie som odpovedal zopárkrát už aj negatívne, väčšinou zo zdravotných dôvodov. Avšak každý krát, čo som sa zúčastnil, to bola určite veľká skúsenosť a česť."

IMG 0011

- Tvoja najoblúbenejšia spomienka, resp. zážitok z mládežníckej reprezentácie?

"Každá repre mala niečo do seba, navštívili sme všelijaké krajiny, do ktorých by som sa možno asi v živote nedostal alebo neplánoval sa dostať, napríklad pri 3×3 u18 sme boli v Rusku, tak tam už sa asi nepozriem, ale okrem toho je mi asi ťažko vybrať nejakú konkrétnu spomienku aj keď z tých mimobasketbalových na u16 som si raz “vykĺbil” koleno tak som “frčal” sanitkou v Rumunsku 200 po meste aj s mojim dedom do nemocnice tak toto mi tak utkvelo v pamäti. V seniorskej repre v bubline v Kosove, keď sme mali vlastný policajný eskort do haly, tak to bol tiež dosť zážitok."

- V tejto sezóne budeš okrem iného, aj kapitán tímu ISKRA SVIT. V pozícii kapitána extraligového tímu budeš prvýkrát?

"Už prvú sezónu v Žiline 2016/2017 som ako mladík bol kapitánom, avšak odvtedy som si prešiel v basketbale mnohými vecami a nabral ďalšie skúsenosti, tak verím, že budem pripravený túto pozíciu zvládnuť."

- Aj keď si stále vekom mladý hráč (27rokov), budeš najstarší v tíme. Čo by si chcel odovzdávať mladým hráčom?

"Prekvapilo ma to dosť musím povedať, lebo ešte si neprídem taký starý. V Česku som býval váčšinou vždy jeden z najmladších, tak to bude určite zmena. Zodpovednosť bude určite väčšia. Budem sa však určite snažiť ísť príkladom svojím mladším spoluhráčom, ako len budem vedieť. Mladým hráčom verím, že mám čo to odovzdať a chcel by som im byť hlavne oporou a pomôcť, s čím budem môcť."

- Už hneď počas prvého týždňa tvojho pôsobenia vo Svite, sme ťa videli aj na mládežníckych tréningoch malých medveďov. Čo nám k tomu povieš?

"Snažím sa pomôcť klubu a vrátiť mu vloženú dôveru, kde sa bude dať, takže som sa už zastavil aj pozrieť našich nádejných mladíkov a myslím, že v budúcnosti bude mať Svit určite na čom stavať. Je tu veľa šikovných detí aj podmienky vytvorené pre basket sú vo Svite na super úrovni. Domáci tréneri, Nikola, aj náš tréner Varga sú nápomocní všetkým malým medveďom. Nemyslím, žeby tu mladým chlapcom pre tréning a svoj rozvoj niečo chýbalo, už je len na nich ako naložia s týmito podmienkami a svojim talentom. Verím však, že z liahne Svitu výjde čoskoro nejedna budúca hviezda."

- Čo by si odkázal mladým basketbalistom, ktorí snívajú o podobnej kariére, akú máš ty ? Čo by mali robiť preto, aby sa im to splnilo?

"Niesom najväčši motivátor, ale zhrnul by som to nasledovne. Určite tvrdo na sebe makať, aj mimo svojich tréningov a pridávať si naviac. Dosiahnuť to, aby bol váš koníček aj vaša práca je ideál, tak myslím že určite je to najváčší dôvod, prečo sa snažiť a pracovať na sebe. Nerád by som však opomenul to, že ako basketbal, tak sa treba sústrediť aj na vzdelanie a dá sa určite zvládnuť aj basket na vyššej úrovni aj škola zároveň, nakoľko nikdy neviete, čo sa vám može stať."

Zdroj: iskrasvit.sk

Foto: Branislav Gúgľava