• 1.

  INT Inter
  30-6 66
 • 2.

  LEV Levice
  26-10 62
 • 3.

  PDA Prievidza
  25-11 61
 • 4.

  KOS Košice
  25-11 61
 • 5.

  SVT Svit
  22-14 58
 • 6.

  KOM Komárno
  22-14 58
 • 7.

  KAR Karlovka
  12-24 48
 • 8.

  HAN Handlová
  9-27 45
 • 9.

  ZIL Žilina
  5-31 41
 • 10.

  SNV Spišská N.V.
  4-32 40

Máme tu marec a do play off nám zostáva odohrať poslednú štvrtinu základnej časti, no je potrebné sa ohliadnuť aj za mesiacom február, ktorý bol z mnohých pohľadov zaujímavý.

Čo ma však napadá ako prvé? Určite nedohraný zápas v Lučenci a následné rozvírenie dovtedy, môžem povedať, kľudnej hladiny mužskej ligy. Veľa sa o tomto zápase napísalo, povedalo, prediskutovalo... Boli použité slová ako hanba, škandál, precedens. Áno, vrhlo to na ligu zlé svetlo a „priaznivci“ mužského basketbalu a SBL ako takej si prišli na svoje. Tresty boli rozdané, prvostupňový disciplinárny orgán si splnil svoju povinnosť, kluby jeho rozhodnutie z väčšej miery akceptovali, no aj tak to bolo niekomu málo! Bolo vznesené odvolanie voči rozhodnutiam. Otázka z môjho pohľadu znie: Pomohlo to v konečnom dôsledku basketbalu? Bude incident v Lučenci (niekým nazývaný šarvátka, iným roztržka, ďalším inzultácia...) čiernou škvrnou Eurovia SBL v tejto sezóne? Nikto tu nepopiera vinu trénera Handlovej, že nevydržal psychický tlak a vbehol na ihrisko. Aj to, že družstvo opustilo ihrisko pred koncom stretnutia. Ale tresty udelené boli. Každý z účastníkov stretnutia by sa mal spätne zamyslieť nad tým, či sa nedalo takejto situácii predísť a prijať opatrenia. To je správna cesta. Podstatné pre mňa je, že kluby aj v takýchto pre SBL neľahkých situáciách, deklarujú jednotnosť a je pre nich prvoradé dosahovať dobré výsledky a prezentovať sa na ihrisku a nie mimo neho.

A aj diváci chcú vidieť svojich hráčov na palubovke a nie na lavičke!

Škoda len, že sa v tieni negatívnych udalostí rýchlo zabúda na tie pozitívne. Hlavne na to, že Eurovia Slovenský pohár mužov sa odohral na vysokej úrovni. V Bratislave sa za tri dni odohrali výborné dramatické zápasy a Košice si odniesli domov pohár za víťazstvo a cenu pre najužitočnejšieho hráča turnaja. Len na keď sa obzrieme za víkendovým 35. kolom a spočítame si návštevy v halách, tak nám vyjde neskutočné číslo: 1200 divákov priemerne na jednom zápase. Komárno si po výborných výkonoch v semifinále Alpsko-jadranského pohára vybojovalo účasť vo finále.

Na to by sme mali upriamiť svoju pozornosť.

Máme mesiac do play off, mesiac na to, aby družstvá a jednotlivci ukázali, na čo majú a vybojovali si konečné pozície. Nekazme si radosť z basketbalu, tešme sa z dobrej hry.

Peter Mičuda, riaditeľ Slovenskej basketbalovej ligy

Foto: Andrej Galica