• 1.

  INT Inter
  30-6 66
 • 2.

  LEV Levice
  26-10 62
 • 3.

  PDA Prievidza
  25-11 61
 • 4.

  KOS Košice
  25-11 61
 • 5.

  SVT Svit
  22-14 58
 • 6.

  KOM Komárno
  22-14 58
 • 7.

  KAR Karlovka
  12-24 48
 • 8.

  HAN Handlová
  9-27 45
 • 9.

  ZIL Žilina
  5-31 41
 • 10.

  SNV Spišská N.V.
  4-32 40

Trojdňové zápolenie o Eurovia Slovenský pohár sa skončilo triumfom družstva KB Košice, ktoré vo finále zvíťazilo nad obhajcom trofeje a domácim Interom Bratislava 95:85. My sme sa z viacerých pohľadov pozreli na víkendové dianie v Hant aréne.

Sedem zápasov ukázalo fakt, o ktorom sa už dlhšie hovorí. Eurovia Slovenská basketbalová liga má čoraz väčšiu kvalitu, či už medzi verejnosťou, ale aj medzi hráčmi, ktorí do nej prichádzajú. V bratislavskej Hant aréne mohli diváci na vlastné oči vidieť, kto má akú fazónu v boji o prvú trofej sezóny. Tí, ktorí napokon nedosiahli na trofej, zase majú už len pár dní, aby vyšperkovali svoje kádre pred rozhodujúcou časťou sezóny. Samotný turnaj tiež ukázal široký okruh favoritov v boji o majstrovský titul. S celkovou úrovňou Eurovia Slovenského pohára prejavil spokojnosť aj riaditeľ súťaže Peter Mičuda: "Bratislava mala uplynulý víkend možnosť vidieť to najlepšie, čo momentálne pod košmi na Slovensku máme. Eurovia Slovenský pohár mužov priniesol poriadnu dávku kvalitného basketbalu. Finalista minulého ročníka Prievidza vypadla už v prvom kole, ale ako sa aj v semifinále ukázalo, narazila na veľmi dobre pripravené družstvo Svitu, ktoré hlavne v zápase proti víťazovi z Košíc ukázalo, že po doplnení kádra, je právom radené k širšej špičke ligy. Z môjho pohľadu sme najkvalitnejšie zápasy videli v semifinále, kde po dramatických stretnutiach do finále postúpili Košice s domácim Interom. Samotné finále sa už nehrá na krásu, aj keď aj v ňom sme mali možnosť vidieť viacero pekných basketbalových momentov. Náročný model Slovenského pohára hlavne finalistom odčerpal množstvo síl. Nakoniec sa ukázala kvalita družstva Košíc, z Bratislavy si vezú pohárový triumf a určite aj sebavedomie do ďalších ligových zápasov. Bude zaujímavé sledovať hneď nasledujúce ligové kolo, kedy sa opätovne stretnú družstvá Košíc a Interu, ale tam už pôjde o ligové body a umiestnenie pred play off."

Cena MVP premiérovo pre LaDariusa Whitea

Okrem finálovej trofeje sa ušla Košiciam cena aj pre najužitočnejšieho hráča turnaja. Premiérovu trofej si z rúk Petra Mičudu prevzal americký rozohrávač LaDarius White. "Znie to dobre. V prvom rade by som chcel poďakovať Bohu, ktorý mi dal príležitosť hrať basketbal. Tri zápasy za tri dni boli veľmi náročné. Potrebujete správne jesť a oddychovať. Myslím si, že sme viac chceli získať trofej pre víťaza ako súper," povedal na margo svojho ocenenia hráč Košíc. 

White sa veľkou mierou podieľal na celkovom víťazstve Košíc na Eurovia Slovenskom pohári, v troch stretnutiach mal priemer 21,3 bodu, 5,3 doskoku a 1,7 asistencie na zápas. O tom, že ocenenie je v správnych rukách, svedčí aj jeho úspešnosť streľby - za dva body 80%, za tri body 33% a trestné hody 90. "Bol bodovým lídrom družstva a hlavne v semifinále a finále ukázal, že vie na seba zobrať zodpovednosť a premieňať ťažké strely. Tréner Košíc sa neho bude môcť určite spoliehať v ďalšom priebehu ligy a má na to, aby potiahol tím v lige ďaleko," ozrejmil dôvody ocenenia Mičuda. 

V zostave Eurovia Slovenského pohára prevládajú Košičania

Košický triumf sa podľa očakávania podpísal aj do výberu najlepšej päťky celého turnaja. Kto a prečo získal svoje miesto v ideálnom tíme?

 • Milan Žiak - slovenský reprezentant si preniesol dobrú ligovú fazónu aj na pohárový trojzápas. V semifinálovom stretnutí proti Svitu vyrovnal dôležitou strelou stav stretnutia v závere, svoje najlepšie momenty si však pošetril na finále. V ňom si síce rýchlo nazbieral tri fauly, ale napokon potiahol družstvo 13 bodmi v záverečnej štvrtine k celkovému víťazstvu. Žiakov premier na Eurovia Slovenskom pohári predstavoval 18,7 bodu, 4,0 doskoku a 2,0 asistencie na zápas. 
 • LaDarius White - o americkom rozohrávačovi sme sa rozpísali už vyššie, preto ešte raz pre zhrnutie jeho zápasový priemer predstavoval 21,3 bodu, 5,3 doskoku a 1,7 asistencie.
 • Pavol Lošonský - jediný zástupca z tímu, ktorý sa neprobojoval do finále. Krídelník Iskry Svit sa po krátkom rozbehu okamžite zaradil medzi dôležité postavy družstva trénera Michala Madzina. Svoje doteraz najlepšie individuálne výkony predviedol v Bratislave, v dvoch zápasoch mal priemer 20,5 bodu, 9,5 doskoku, 1,0 asistencie a 1,0 zisku. 
 • Stefan Matovič - podkošová zbraň košického tímu úradovala aj v hlavnom meste. Matovič predviedol vysoký zápasový štandard a bol jeden z najvyťažovanejších hráčov tímu trénera Richarda Leška. Srbský basketbalista si v troch zápasoch priemerne zapísal do štatistík 14,0 bodu, 8,0 doskoku a 3,7 asistencie.
 • Radoslav Rančík - ak by jeho tím uspel vo finále, tak by cena pre najužitočnejšieho hráča turnaja putovala do jeho rúk. Čerstvo ocenený najlepší basketbalista za rok 2016 opäť raz potvrdil svoje herné kvality, ale aj nenahraditeľnosť pre tím Interu. Rančík mal na Eurovia Slovenskom pohári v priemere 23,3 bodu, 9,0 doskoku a 2,0 asistencie na stretnutie

Foto: Lukáš Droppan, Vladimír Dorňák