• 1.

  INT Inter
  23-5 51
 • 2.

  LEV Levice
  17-11 45
 • 3.

  LUC Lučenec
  15-13 43
 • 4.

  PDA Prievidza
  16-12 43
 • 5.

  SVT Svit
  14-14 42
 • 6.

  ZIL Žilina
  14-13 41
 • 7.

  HAN Handlová
  9-18 36
 • 8.

  SNV Spišská N.V.
  9-18 36
 • 9.

  KOM Komárno
  7-20 34

S nezmeneným počtom účastníkov, ale za to s viacerými novinkami vstupuje do ďalšieho ročníka naša najvyššia basketbalová súťaž – Slovenská basketbalová liga. Pred otváracím duelom novej sezóny odprezentoval najdôležitejšie informácie riaditeľ súťaže Peter Mičuda.

SBL-ku našťastie nepostihol počas leta klesajúci trend účastníkov, ako je tomu v rôznych súťažiach naprieč Slovenskom. V novej edícii súťaže tak pokračuje rovnaký počet účastníkov ako v sezóne 2018/2019. „Je to najpozitívnejšia správa na základe toho, že boli medializované správy o tom, že niektoré kluby majú problémy, takže som rád, že sa k novému ročníku postavili veľmi dobre. Vzhľadom na zloženie kádrov, výsledky prípravných zápasov s českými, rakúskymi a maďarskými klubmi, tak to vyznieva veľmi pozitívne. Už prvé kolo nám možno ukáže, ako na tom kluby sú, ale o úroveň najvyššej mužskej súťaže na Slovensku nemám obavy,“ prezradil na úvod riaditeľ súťaže Peter Mičuda.

Majstrovský titul obhajuje Inter Bratislava, Slovenský pohár Patrioti Levice. Práve tieto dva kluby sa prihlásili aj do pohárovej Európy. Družstvo z Pasienkov sa predstaví v skupinovom fáze Európskeho pohára FIBA, Levičania sú opäť súčasťou Alpsko-jadranského pohára. Tento fakt Mičudu potešil: „Bolo to dlho očakávané. Keď to zoberiem z pohľadu hráčov a možno aj výsledkov reprezentácie, tak klubom a hráčom chýba dlhodobo medzinárodná skúsenosť, preto som rád, ako k tomu kluby pristúpili. Inter sa predstaví v Európskom pohári FIBA a Levice si opäť zahrajú Alpsko-jadranský pohár, takže aspoň nejaké medzinárodné skúsenosti budú. Samozrejme, klub nemôže suplovať reprezentáciu, čiže nadväzne na to musí byť vytvorená aj príprava reprezentácie. Verím, že sa ukáže, že klubová úroveň na Slovensku  je porovnateľná s ligami strednej Európy."

Počas sezóny sa fanúšikovia môžu tešiť v tradičnom februárovom termíne na boje o Slovenský pohár a po ročnej prestávke sa opäť na jednom mieste stretnú najlepší ligoví basketbalisti v rámci SBL. Dejiskom All Star zápasu budú v decembri Levice. „Je to dobré pre divákov a hráčov, ktorí majú možnosť ukázať sa, že patria k top hráčom na Slovensku. Pre fanúšikov a pre nás to bude mať pozitívny vplyv, pretože priblížime hravú časť basketbal bližšie k ľuďom,“ myslí si riaditeľ súťaže.

SBL pokračuje v spolupráci so spoločnosťou Spalding, ktorá je oficiálnou hracou loptou súťaže a tiež so spoločnosťou Peak, ktorá dekoruje počas sezóny najlepších jednotlivcov. „Obe spolupráce beriem ako pomoc. Na jednej strane, ide o pomoc klubom, keďže sa nemusia trápiť so zháňaním lôpt a majú tak zabezpečené materiálne vybavenie. Oceňovanie hráčov mesiaca a najlepších ligových basketbalistov po základnej časti, respektíve po play off, je pozitívna motivácia. Na strane druhej, dlhodobo nám absentuje generálny partner ligy, no ja verím, že túto otázku čoskoro tiež vyriešime,“ uviedol Mičuda.

Diváci si opäť môžu zakúpiť lístky na jednotlivé zápasy z pohodlia domova a tiež si môžu vychutnať priame prenosy zo všetkých ligových stretnutí v novej sezóne. „Som rád, že pokračuje spolupráca s Huste.sk, kde odvysielajú všetky ligové stretnutia. V tejto chvíli rokujeme s RTVS, ktorá podobne ako v predchádzajúcom ročníku, je ochotná odvysielať určitý počet zápasov z SBL-ky. Veríme, že nám to otvorí cestu k novým partnerom a divákom,“ uzatvoril riaditeľ SBL.

DSC 3650

Program úvodného kola SBL 2019/2020:

Piatok 4. októbra o 19.00 hod.:
BC Prievidza – Patrioti Levice

Sobota 5. októbra o 18.00 hod.:
Inter Bratislava – Iskra Svit
BKM Lučenec – MBK Rieker COM-Therm Komárno

Sobota 5. októbra o 19.00 hod.:
BK Slávia Žilina – BK AK 04 AC LB Spišská Nová Ves

Dôležité termíny v sezóne 2019/2020:

 • kvalifikácia Slovenského pohára: MŠK BO Holíč - MŠK Iskra Petržalka – 2. novembra a 21. decembra 2019
 • All Star Game – december 2019
 • Slovenský pohár – 13. – 15. februára 2020
 • asociačný termín – 17. – 25. februára 2020
 • záverečné kolo základnej časti – 28. marca 2020
 • štvrťfinále play off – hrá sa na tri víťazné zápasy – 4., 8., 11. (14., 16.) apríla 2020
 • semifinále play off – hrá sa na štyri víťazné zápasy – 18., 22., 25., 29. apríla, (2., 5., 7. mája) 2020
 • finále play off – hrá sa na štyri víťazné zápasy – 9., 13., 16., 20. (23., 27., 30.) mája 2020

Foto: TASR, Lukáš Droppan