• 1.

  LUC Lučenec
  4-0 8
 • 2.

  LEV Levice
  3-1 7
 • 3.

  SNV Rytieri
  3-1 7
 • 4.

  INT Inter
  2-2 6
 • 5.

  HAN Handlová
  2-2 6
 • 6.

  KMR Komárno
  1-3 5
 • 7.

  SVT Svit
  1-3 5
 • 8.

  PDA Prievidza
  0-4 4

Návrat Komárna do najvyššej súťaže, basketbalu do Pezinka, fanúšikovia opäť plnohodnotnou súčasťou zápasov, obhajoba double Spišských Rytierov a po dlhšom období aj párny počet účastníkov. To je len krátky výber ťahákov novej sezóny Niké Slovenskej basketbalovej ligy (Niké SBL), ktorá opäť sľubuje atraktívne a vyrovnané dianie osmičky tímov.

Sezóna 2020/2021 mala prívlastok „koronová“, liga a kluby ju zvládli napokon bez výraznejších ťažkostí. Pozitívnou vzpruhou pre všetkých bolo následne oznámenie návratu Komárna na mapu najvyššej súťaže, čím sa zvýšil počet účastníkov na 8. Tradičné basketbalové mesto sa vracia po ročnej absencii medzi elitou a už pri pohľade na výsledky v príprave je jasné, že nováčik neplánuje byť len do počtu.

„Pre mňa osobne to znamená veľké plus, mať po dlhšom období konečne párny počet účastníkov bol základ, na ktorom sme všetci pracovali. To, že je to Komárno, ktoré má dlhú basketbalovú históriu, sa mi páči s ohľadom na ich víziu, že to nie je na jednu sezónu, ale pôjde o pravidelného účastníka najvyššej súťaže. Na to sa nadviazal systém súťaže, bude 4-kolová základná časť a s pridanou možnosťou baráže, kedy tímy z 1. ligy majú možnosť zabojovať o účasť Niké SBL. V tejto sezóne chceme pre kluby a fanúšikov urobiť maximum,“ povedal riaditeľ súťaže Peter Mičuda.

Novinkou je návrat basketbalu do Pezinka, vinárske mesto sa totiž minimálne na najbližšiu sezónu stane prechodným domovom Interu Bratislava. Ten si kvôli rekonštrukcii Eurovia arény na Národné basketbalové centrum, vybral palubovku svojho kedysi odvekého rivala z ligy za dočasný domovský stánok. „Na jednej strane, musíme zobrať do úvahy bratislavského diváka, tak príde o tú možnosť, ale Pezinok ako alternatíva nie je úplne neznáma na basketbalovej mape. Kto má rád basketbal a chce ho vidieť, tak si nájde cestu do Pezinka. Je to dočasné riešenie, ktoré verím tomu, že po dokončení tejto anabázy, nakopne ľudí v Pezinku na to, aby sa pokúsili prinavrátiť zlaté časy basketbalu v tomto meste,“ uviedol Mičuda svoj pohľad na túto záležitosť.

Asi hlavnou a najpozitívnejšou správou je určite návrat fanúšikov na tribúny. Mnohé kluby sa museli vysporiadať až s ročnou absenciou svojich priaznivcov, niektorí mali túto možnosť len na začiatku, respektíve na konci sezóny 2020/2021. Kluby využijú pri zaplnení hľadiska režim OTP (očkovaní, testovaní alebo po prekonaní covidu), respektíve vstup na zápasy budú mať len kompletne zaočkovaní. „Po minulej sezóne, kedy boli hľadiska prázdne a diváci mali možnosť sledovať zápasy len cez internet, tak ich návrat je korením basketbalu a pre toto to všetci robíme. Mojim hlavným želaním je zažiť pravé basketbalové play off s plným hľadiskom,“ vyjadril sa riaditeľ súťaže.

Ak to epidemiologická situácia dovolí, tak po ročnej prestávke by sa mala obnoviť tradícia All Star zápasov. Dejiskom ďalšej edície výberu najlepších hráčov súťaže by mali byť 19. februára 2022 Levice. Rovnako to platí aj o systéme Slovenského pohára, v ktorom by sa všetci účastníci Niké SBL mali predstaviť u klubov z nižších líg. V prípade nepriaznivého vývoja sa boja o prvú trofej sezóny zúčastnia len tímy Niké SBL, s vyvrcholením na Final Four 4. - 6. februára 2022.

Kredit našej najvyššej súťaže počas leta vzrástol, nielen premiérovým postupom reprezentácie do kvalifikácie majstrovstiev sveta 2023, ale aj obnovením česko-slovenskej konfrontácie v rámci Tipsport Federálneho pohára. Až dva kluby sa dostali medzi najlepšiu štvorku, Spišskí Rytieri obsadili 2. miesto a Lučenec sa umiestnil na 3. pozícii. Kvarteto ligových tímov (Spišskí Rytieri, Patrioti Levice, BC Prievidza a Inter Bratislava) je navyše súčasťou ďalšieho ročníka Alpsko-jadranského pohára, ktorý sa už v predchádzajúcich dňoch naplno rozbehol.

„To, že sa nám podaril zorganizovať Federálny pohár, porovnať sa s českými tímami a družstvá prejavili záujem o účasť v Alpsko-jadranskom pohári, tak je výborná vec. Najdôležitejšia je reprezentácia, pokiaľ nebudú mať hráči medzinárodnú konfrontáciu, nebudú sa môcť porovnať a urobiť maximum pre reprezentáciu, tak im to môže otvoriť dvere do zahraničných líg. To sú všetko pozitíva do novej sezóny a veríme, že tento progres bude pokračovať v ďalších sezónach,“ vyslovil Mičuda želanie.

Navýšenie počtu účastníkov tak prinieslo aj mierne úpravy v hracom systéme Niké SBL. Základná časť sa opäť vracia k 4-kolovému systému (2x doma, 2x vonku), úvodné kolo začína už v sobotu 2. októbra. Samozrejmosťou je priamy prenos z každého stretnutia prostredníctvom Niké SBL. Víťaz základnej časti si zabezpečí automaticky miestenku do semifinále. Tímy na 2. - 7. mieste čaká úvodné kolo play off. Prvé kolo „vyraďovačky“ sa hrá na dva víťazné zápasy, semifinále na tri a finále na štyri. Stretnutia o 3. miesto sa hrať nebudú, bronz získa lepšie postavený tím po základnej časti. Pre družstvo na 8. mieste sa sezóna 2021/2022 nekončí, ale po novom ho čaká baráž s trojicou najlepších tímov z druhej najvyššej súťaže.

Spoločnosť Peak bude opäť partnerom súťaže, zastrešiť by mala All Star zápas a na mesačnej báze podporí najlepších hráčov ligy, tiež po základnej časti a play off. Jednou z tém je tiež návrat basketbalu na televízne obrazovky: „V tejto fáze je to všetko vo fáze jednania s jednotlivými televíziami a titulárnym partnerom, spoločnosťou Niké, ktorá nám garantovala, že urobí všetko pre to, aby sa basketbal na televízne obrazovky dostal. Verím, že sa zvyšujúcou sa úrovňou ligy a diváckym záujmom, bude pravidelný záujem z televízií a divák bude mať možnosť pravidelne ho sledovať.“

Majstrovský titul a Slovenský pohár obhajujú Spišskí Rytieri. Zisk double sa podaril niektorému z klubov po 11-ročnom čakaní. Meno víťaza Niké SBL v sezóne 2021/2022 spoznajú fanúšikovia najneskôr 14. mája 2022.

 

Program 1. kola Niké SBL 2021/2022:

sobota 2. októbra

16.00 h: BC Komárno - MBK Baník Handlová

18.00 h: Iskra Svit - BC Prievidza

20.00 h: Patrioti Levice - BKM Lučenec

streda 6. októbra

18.00 h: Inter Bratislava - Spišskí Rytieri (Pezinok)

 

Dôležité termíny sezóny 2021/2022 Niké SBL:

 • začiatok základnej časti - 2. októbra 2021
 • koniec základnej časti - 19. marca 2022
 • Final Four Slovenského pohára - 4. - 6. februára 2022
 • All Star Game - 19. februára 2022
 • začiatok play off - 23. marca 2022
 • 1. kolo: 23., 26. a 30. marca 2022
 • semifinále: 2., 4., 6., 9., 13. a 16. apríla 2022
 • finále: 23., 27. a 30. apríla 2022, 4., 7., 11. a 14. mája 2022

Foto: archív LG