• 1.

  LEV Patrioti
  25-3 53
 • 2.

  KMR Komárno
  17-11 45
 • 3.

  LUC Lučenec
  17-11 45
 • 4.

  INT Inter
  14-14 42
 • 5.

  SNV Rytieri
  14-14 42
 • 6.

  SVT Svit
  10-18 38
 • 7.

  HAN Handlová
  9-19 37
 • 8.

  PDA Prievidza
  6-22 34

Dozvuky úspešnej nováčikovskej sezóny BC Komárno a jej hlavného trénera Zlatka Jovanoviča nezostali bez odozvy. Bosniacky kouč bude pôsobiť v pozícii asistenta trénera pri reprezentačnom tíme Iránu.

Pre 38-ročného bývalého basketbalistu to je úspešné pokračovanie príbehu, ktorý odštartoval práve na juhu Slovenska. Vo svojom prvom roku doviedol „diablov“ k nečakanému, ale zaslúženému zisku bronzu. Jovanovič tak môže pokračovať v napredovaní aj na reprezentačnej scéne, čoho dôkazom je akceptovanie ponuky od Iránskej basketbalovej federácie. Taktovky nad reprezentačným tímom sa ujíma skúsený Saeid Armaghani.

„Je to nová výzva. V Iráne som odohral ešte ako hráč tri sezóny, ľudia tam asi na mňa nezabudli. Vedenie federácie sa rozhodlo vymeniť realizačný tím, vybrali si ma za prvého asistenta trénera. Z môjho pohľadu je to veľká pocta. Irán patrí k top trojke ázijského kontinentu. Je to obrovská možnosť a výzva, aby som mohol pracovať s veľkými hráčmi. Čoskoro tam letím na približne 10-dňový reprezentačný kemp a prvé prípravné zápasy. Teším na novú prácu. Nový reprezentačný tréner sledoval moju prácu v Komárne, z tohto dôvodu si ma vybral a bude to česť učiť sa od neho,“ prezradil Jovanovič.

Basketbalisti Iránu patria k najlepším tímom ázijského kontinentu, svedčí o tom napríklad účasť na olympijských hrách 2020 v Tokiu, respektíve majstrovstvách sveta 2019 v Číne. Sú trojnásobným víťazom majstrovstiev Ázie a Oceánie. V renkingu Medzinárodnej basketbalovej federácie (FIBA) im patrí 23. miesto. V reprezentačnom tíme pôsobil aj bývalý hráč Prievidze Mike Rostampour.

Jovanovičove prvé zápasové povinnosti prídu na začiatku júla, „Peržanov“ čakajú kvalifikačné stretnutia o účasť na majstrovstvá sveta 2023 proti Kazachstanu a Sýrii. Irán už má istú miestenku do druhého kola kvalifikácie, aktuálne je v D-skupine na druhom mieste.

Foto: Lukáš Droppan