• 1.

  LEV Patrioti
  10-3 23
 • 2.

  KMR Komárno
  9-4 22
 • 3.

  HAN Handlová
  9-4 22
 • 4.

  SVT Svit
  8-5 21
 • 5.

  SNV Rytieri
  7-7 21
 • 6.

  INT Inter
  5-8 18
 • 7.

  PDA Prievidza
  5-8 18
 • 8.

  LUC Lučenec
  5-9 19
 • 9.

  NIT Nitra
  2-12 16

Basketbalisti Patriotov Levice museli od začiatku predvádzať proti rumunskej CSM CSU Oradea stíhaciu jazdu, aby mohli bojovať o cenné body v J-skupine Európskeho pohára FIBA. Súper ale výraznejšie nedovolil pomýšľať na úspech, po konečnom výsledku 65:82 sa aktuálnemu majstrovi Slovenska skomplikovala vízia pokračovania v súťaži.

Levičania viedli chvíľku v úvode zápasu a následne na začiatku druhého polčasu, inak udával tempo hlavne tím z Rumunska. Početné stíhacie jazdy stáli domácich hráčov množstvo síl, ktoré chýbali najmä v záverečnej štvrtine, v ktorej sa Oradea presadzovala z diaľky. „Vždy sa hrá inak, keď vedieme od prvých minút my. Na začiatku sme krátko viedli, ale hneď z toho potom bol stav 2:10. Cez prestávku som si myslel, že zápas je úplne otvorený a mali sme aj dobrý vstup do druhého polčasu. Chcem však povedať, že kvalita a prístup Oradey, s ktorým prišla na tento zápas, tak ukázali, že si svoju robotu urobili,“ uviedol tréner Patriotov Michal Madzin.

Jeho družstvu nevychádzala ideálne streľba za tri body, k tomu chýbala produktivita niektorých kľúčových hráčov a hlavne, súperovi dovolili získať takmer o 20 doskokov viac. Práve tieto faktory rozhodli o tom, že s Oradeou to nebola tak vyrovnaná partia, ako by si sami želali. „Keď prehrávate proti takému družstvu, tak to stojí sily. V prvom zápase sme ich zdolali a možno niekde vzadu v hlavách boli na nás za to nahnevaní. Chceli urobiť všetko pre to, aby sme sa nevrátili do zápasu. Síce vieme dať body, ale hneď na to inkasujeme napríklad trojku, alebo z protitútoku. Oradea mala skúsenosti v tom, že vedela, ako proti nám bojovať. Nám chýbali ľahké body, nepadali nám strely za tri body, ako tomu obvykle býva. Bolo to o viacerých veciach. V každom útoku bolo potrebné dvojnásobne bojovať, na konci nám už chýbali sily. Stále nám chýba v rotácii Martin Bachan, pomohol by nám,“ myslí si domáci krídelník Ben Kováč.

DSC 2059

Za kľúčový okamih celého zápasu možno považovať začiatok druhého polčasu, Jalen Adaway najskôr dostal Levice do vedenia 42:40, ale v ďalších štyroch minút urobila Oradea 12-bodovú šnúru, po ktorej sa vrátila ku komfortnému náskoku. „My sme prehrávali na polčase o dva body a na začiatku druhého polčasu sme dobrou energiou, dvoma dobrými rýchlymi protiútokmi zakončili veci tak, že sme zápas získali do svojich rúk. Hneď sme to aj stratili, to bolo dôležité, pretože sa Oradea opäť upokojila, získala vedenie a kontrolovala zápas. Síce sme ešte stiahli na rozdiel štyroch bodov, ale dvoma trojkami po sebe sa to znova vrátilo na dvojciferné manko. Celý čas sme robili maximum, ale rumunský tím nám nedal veľa možností a záver kontroloval,“ povedal Madzin.

Neúspech pred domácim publikom skomplikoval Patriotom nádeje na postup do druhej fázy Európskeho pohára FIBA, keďže sa lepším skóre zo vzájomných zápasov práve pred nich dostala Oradea. Pri takomto vývoji bude ďalší duel, na palubovke doterajšieho lídra J-skupiny, poľskej Legie Varšava, kľúčový. „Sú pred nami ešte dva zápasy, určite v oboch urobíme maximum, aby sme si udržali šancu na víťazstvo a prípadný postup,“ dodal na záver kouč Levíc.

Foto: Lukáš Droppan