• 1.

  INT Inter
  30-6 66
 • 2.

  LEV Levice
  26-10 62
 • 3.

  PDA Prievidza
  25-11 61
 • 4.

  KOS Košice
  25-11 61
 • 5.

  SVT Svit
  22-14 58
 • 6.

  KOM Komárno
  22-14 58
 • 7.

  KAR Karlovka
  12-24 48
 • 8.

  HAN Handlová
  9-27 45
 • 9.

  ZIL Žilina
  5-31 41
 • 10.

  SNV Spišská N.V.
  4-32 40

Do Svitu prišiel na začiatku februára a hneď na jeho konci získal honor najlepšieho slovenského hráča mesiaca. Krídelník Iskry Pavol Lošonský ozrejmil dôvody návratu na slovenské palubovky.

Lošonského pozitívny prínos sa odrazil na výsledkoch Svitu okamžite, vo februári zaznamenali v lige štyri víťazstvá a dve prehry. V marci sú to zatiaľ tri výhry a len jediná strata bodov, čo vynieslo tím aktuálne na piatu pozíciu v tabuľke. „Bol som skutočne prekvapený, že som bol vybratý práve ja. Vážim si to, ale je to samozrejme zásluha celého kolektívu. Chalani má skvelé nachádzajú v dobrých pozíciách a tak isto tréner mi dáva veľkú dôveru a voľnosť. Myslím si, že som dobre zapadol a vyplnil chýbajúci článok fyzickejšieho podkošového vo Svite. Tréner má k dispozícii viacej hráčov na rotáciu, čiže všetci si môžeme viac oddýchnuť a viac do toho vložiť. Myslím si, že toto prospelo najviac a keď sa ešte aj darí, tak sa to samozrejme odzrkadľuje aj na výkonnosti tímu a výsledkoch,“ povedal k oceneniu hráč Svitu.

Skúsený 28-ročný basketbalista sa vrátil na Slovensko po trojročnej pauze, naposledy v najvyššej súťaži obliekal dres Nitry. Ako hodnotí svoj návrat a prečo sa rozhodol práve pre klub spod Tatier? „Hodnotím ho veľmi pozitívne, vo Svite sa mi páči, chalani sú super, dobrá partia. Som veľmi rád, že môžem hrať pod slovenským trénerom. Dúfam, že som zatiaľ väčšia pomoc ako škoda. Udialo sa to veľmi rýchlo, už pre Vianocami som riešil výstup z Francúzka, bolo tam viacero dôvodov. Jeden z takých hlavnejších bolo aj to, že moja manželka bola tehotná a chceli sme byť spolu. Vrátil som sa na Slovensko a hľadal som alternatívu, aby som mohol byť v blízkosti svojej ženy. Nikoho som nekontaktoval, chcel som len dokončiť sezónu a niekomu pomôcť,“ odpovedal Lošonský.

Slovenský reprezentant rozbiehal sezónu vo štvrtej najvyššej francúzskej súťaži, vo farbách Berck/Rang du Fliers však nevyšlo všetko podľa predstáv. „Boli treťoligový klub, ktorý nešťastnou náhodou vypadol do štvrtej. Ambície boli veľmi vysoké - hneď postúpiť naspäť do tretej. Čo sa týka mojich podmienok, boli veľmi dobré. Mali sme veľmi dobrý tím, ak tak trochu kriticky poviem, mal som možno ja smolu na trénera, že sme si nesadli, respektíve on nevedel komunikovať so zahraničnými hráčmi. Moje minúty klesali po zranení, dôvera vo mňa od trénera takisto a už som nevidel nejaké riešenia prečo by som tam mal vôbec zostávať,“ ozrejmil dôvody predčasného konca Lošonský.

Aj napriek dlhšiemu zápasovému výpadku sa vo Svite hneď herne chytil, aktuálne prekračujú jeho priemery hranicu 13 bodov a 8 doskokov na zápas. Lošonský trénoval počas hľadania angažmánu a rozmýšľania, či dokončí sezónu alebo ju predčasne ukončí. „Predsa len, bol len január a do augusta, septembra bolo veľmi ďaleko. So ženou sme sa porozprávali, že skúsim potrénovať individuálne v Spišskej sám, nejakú kondičku nabehať a tak a uvidím, že či ma to znovu chytí a celkom ma to chytilo. Nemyslím si, že som bol nejako mimo formy predtým ako som prišiel do Svitu. Samozrejme, ešte mám medzery, nemám moc vystrieľanú ruku, lepšie to môže byť na nohách, ale myslím si, že pomaličky sa dostávam do toho. Necítim, že by som nejako zaostával za chalanmi vo Svite,“ dodal krídelník Svitu.

Svojimi výkonmi si Lošonský vybojoval aj miesto v základnej pätke, po štyroch stretnutiach sa v nej napokon natrvalo usadil. „Hrá sa mi tu veľmi ľahko. Netlačím na seba, snažím sa hrať vyslovene pre kolektív. Možno aj preto mi to ide tak lepšie, lebo nemám od seba očakávania a môžem asi len prekvapiť. Hrám s voľnosťou a chuťou,“ zamyslela sa jedna z opôr „podtatrancov“. Aké ambície si stanovil vlastne pri svojom návrate na Slovensko hráč Svitu? „To je dobrá otázka. Odkedy som vo Svite, tak sme sa o ambíciách vážnejšie nerozprávali. Ja si myslím, že určite chceme prejsť aspoň prvým kolom play-off. Nikdy sa mi to na Slovensku nepodarilo, a to som hral v kluboch, ktoré mali oveľa vyššie ambície. Ideme od zápasu k zápasu, ťažko teraz kalkulovať s kým budeme hrať a aké sú naše šance, lebo je to ešte veľmi ďaleko. Určite chceme zabojovať o čo najlepšiu pozíciu pred play-off a tam už budeme bojovať, aby sme postúpili cez štvrťfinále,“ uzatvoril rozhovor Lošonský.

Foto: Daniel Faix, Lukáš Droppan