• 1.

  INT Inter
  30-6 66
 • 2.

  LEV Levice
  26-10 62
 • 3.

  PDA Prievidza
  25-11 61
 • 4.

  KOS Košice
  25-11 61
 • 5.

  SVT Svit
  22-14 58
 • 6.

  KOM Komárno
  22-14 58
 • 7.

  KAR Karlovka
  12-24 48
 • 8.

  HAN Handlová
  9-27 45
 • 9.

  ZIL Žilina
  5-31 41
 • 10.

  SNV Spišská N.V.
  4-32 40

Ocenenie najužitočnejšieho hráča základnej časti Eurovia SBL malo opäť po roku slovenského víťaza. Honor si vyslúžil pre svoje výkony košický rozohrávač a reprezentant Milan Žiak. V rozhovore priniesol svoj pohľad na predčasný koniec v play off, ale prezradil čo to i zo svojich plánov do budúcna. 

"Dozvedel som sa to v autobuse na ceste do Handlovej, kde mi gratulovali spoluhráči. Hneď som volal snúbenici, ktorá jediná vie, koľko tomu obetujem a čo to pre mňa znamená. Ona jediná vie, že sa mi splnil sen. Keď som mal podpísané Košice a vedel som, že idem do silného tímu, ktorý sa bude na mňa spoliehať, bolo pre mňa dôležité stanoviť si nové ciele, aby som bol motivovaný pracovať na sebe. V máji 2016 som snúbenici povedal, že tento rok budem MVP. Ona sa ma spýtala ako to chcem dosiahnuť, veď v lige je veľa kvalitných hráčov. Ja som jej hneď odpovedal, že Košice budú najlepší tím v lige. Za toto ocenenie ďakujem hlavne spoluhráčom, s ktorými sme jasne dominovali v základnej časti a bez nich by som to nezískal," povedal Žiak k svojmu oceneniu.

Pre rozohrávača Košíc majú ocenenia aj motivačný efekt, v tejto sezóne Eurovia SBL si ich vyslúžil svojimi stabilnými výkonmi: "Vážim si ho rovnako ako ocenenie tretí najlepší basketbalista Slovenska. Myslím si, že tieto ocenenia mi dodali sebavedomie a motiváciu, aby som ešte viac na sebe pracoval. Vždy bolo mojim cieľom podávať dlhodobo stabilné výkony a tieto ocenenia sú dôkazom, že som toho schopný."

Po prelomovej sezóne v levickom drese sa upísal Košiciam, kde sa očakávali od neho podobné čísla a herný prejav ako v predošlom klube. Ako hodnotí Žiak zmenu prostredia? "Určite to bolo správne rozhodnutie, pretože som si vyskúšal hrať v kvalitnom tíme s najvyššími ambíciami. Myslím si, že ma sezóna v Košiciach veľa naučila v športovom, ale aj v osobnom živote. Stretol som tam skvelých ľudí, ktorým chcem poďakovať za všetko, čo spravili pre mňa a moju rodinu. Zmena prostredia je vždy náročná, pretože idem z komfortnej zóny do niečoho nového a vždy trvá, kým si zvyknem. V Košiciach som mal vytvorené skvelé podmienky a preto bolo ľahšie prispôsobiť sa. Basketbal sa hrá všade rovnako. Iný je len systém, v ktorom hrám a moja úloha v tíme, ale myslím si, že som typ hráča, ktorý nemá problém zapadnúť v kolektíve a plniť rolu, ktorú mu dá tréner," odpovedá samotný hráč. 

Vyjadrené číslami, základnú časť ukončil Žiak s priemerom 17,2 bodu, 3,2 doskoku, 3,4 asistencie a 1,3 zisku na zápas. "Zistil som, že hrám lepšie, ak odo mňa klub, fanúšikovia, ale hlavne ja sám veľa očakávam. Keď som bol v Leviciach, hneď na začiatku sezóny som povedal, že som tam prišiel byť lídrom tímu. V Košiciach som odpovedal novinárom rovnako a pridal som, že mojim cieľom je ísť do finále. Nie vždy tieto ciele dosiahnem, ale ich úlohou je ma motivovať. Ak by som od seba veľa neočakával, tak po zlom zápase idem na pivo a rýchlo na všetko zabudnem. Keď si ale nastavím ciele vysoko a vytvorím na seba tlak, tak začnem po zlom zápase rozmýšľať a pýtať sa, čo bolo zle a čo môžem robiť lepšie. Na ihrisku to bola veľmi podobná úloha ako v Leviciach. Agresívna obrana a v útoku byť nebezpečný na kôš. Tým, že v tíme Košíc sme mali veľa kvalitných a skúsených hráčov, musel som aj ja svoju hru zefektívniť hlavne v zakončení. Moja rola bola dôležitá aj v šatni. Bolo pár situácií, ktoré sme si museli vyriešiť chalani medzi sebou aj tvrdšími slovami. So svojimi výkonmi som celkovo spokojný. Samozrejme, boli zápasy v základnej časti aj v play off, na ktoré hrdý nie som," odprezentoval svoj pohľad na štatistiky hráč "býkov".

Pre reprezentačného rozohrávača bola sezóna 2016/2017 z viacerých ohľadov tou najlepšou, ktorú po individuálnej stránke absolvoval. "Čo sa týka herných činností a schopností, stále sa učím. Mám pocit, že u športovca sa málo rieši jeho hlava a mentálna príprava na zápas. Posledné roky som zistil, že rovnako tvrdo ako pracujem na tréningu ,musím pracovať aj na pozitívnom myslení a kontrolovaní svojich myšlienok a pocitov. Uvediem len niekoľko oblastí, ktoré sa snažím rozvíjať a mnoho ľudí by to mohlo zaujímať. Víťazná mentalita je schopnosť, s ktorou sa musíš do veľkej miery narodiť, ale napriek tomu je pár vecí, ktoré viem trénovať. Napríklad po zlom zápase neviním rozhodcu, trénera alebo iné veci, ktoré nemôžem ovplyvniť. Ak dokážem takéto myslenie udržať dlhodobo, myslím si, že viem byť úspešný nielen v basketbale, ale aj v súkromí. Ďalšou vecou je odohrať dobrý zápas aj keď mám zlý deň, keď som negatívne naladený. Zaujíma ma ako najlepší športovci na svete dokážu odohrať dobrý zápas aj keď nemajú svoj deň. Určite to každý športovec pozná, že keď je pozitívne naladený a sebavedomý, tak všetko ide samo a vôbec nad ničím nerozmýšľame. Keď má športovec zlý deň, tak všetko vo svojej hlave rozoberá a analyzuje, niekedy o sebe pochybuje. Robota športovca je špecifická tým, že ak takto negatívne uvažuje, hneď sa to ukáže na ihrisku. Dôležité je uvedomiť si takúto negatívnu náladu a nájsť spôsoby ako si zmeniť vnútorné prostredie na pozitívne a bezmyšlienkovité. Toto je pár vecí, na ktorých pracujem a kde som zaznamenal najväčší rast, pretože sú pre mňa rovnako dôležité ako fyzické schopnosti," priniesol Žiak zaujímavý pohľad na svoj herný progres v sezóne. 

Víťazstvo v základnej časti a celkový triumf na Eurovia Slovenskom pohári. Košičania vstupovali do vyraďovacej časti prirodzene odhodlaní dosiahnuť aj na majstrovský titul, lenže play off ich nezastihlo v ideálnej fazóne. "Je približne týždeň po play off a emócie sú tu stále, preto nechcem povedať niečo, čo by som mohol neskôr ľutovať. Ukázalo sa, že play off je naozaj iná súťaž ako základná časť. Mám pocit, že veľa vecí pochopím až s ďalšími skúsenosťami v mojej kariére. Samozrejme ako hráč musím mať mieru sebareflexie a priznať, že s niektorými svojimi výkonmi som určite spokojný nebol," uviedol hráč Košíc.

Už s Handlovou balansovali na pokraji vypadnutia, predčasnú stopku im neskôr v semifinále vystavilo Komárno. Košice zakončili síce sezónu ziskom bronzu, ale v play off nezískali vonku ani jeden triumf. "Bolo to viacej dôvodov prečo nehráme finále. Jeden z nich je aj skvelá forma Komárna, ktoré hrá tímový basketbal a mám pocit, že každý v tíme pochopil svoju úlohu a preto sú úspešní," povedal Žiak na margo vypadnutia. 

Aké ďalšie kariérne kroky možno očakávať od hráča "býkov"? "Mám pocit, že som dozrel, aby som si vyskúšal kvalitnú zahraničnú súťaž, aj keď viem, že nie je ľahké sa tam dostať z malého Slovenska. Mojim ďalším cieľom je pomôcť slovenskej reprezentácií, pretože je to asi najlepší spôsob, ako môže slovenský basketbal a slovenskí hráči získať rešpekt v Európe. V súkromí chcem byť čo najlepší človek a otec, aby som bol vzorom pre svoje deti. To sú moje dlhodobé ciele a je veľmi veľa krátkodobých, ktoré sú pre mňa rovnako dôležité. Hlavné je byť zdravý a robiť to, čo milujem, a to je hrať basketbal," zakončil Žiak rozhovor.

Foto: Peter Jesenský, Lukáš Droppan