• 1.

  INT Inter
  23-5 51
 • 2.

  LEV Levice
  17-11 45
 • 3.

  LUC Lučenec
  15-13 43
 • 4.

  PDA Prievidza
  16-12 43
 • 5.

  SVT Svit
  14-14 42
 • 6.

  ZIL Žilina
  14-13 41
 • 7.

  HAN Handlová
  9-18 36
 • 8.

  SNV Spišská N.V.
  9-18 36
 • 9.

  KOM Komárno
  7-20 34

Slovenská reprezentácia sa namiesto takmer dvojročnej odmlky zapojí do bojov v predkvalifikácii majstrovstiev sveta 2023. Zverenci trénera Žana Tabaka začínajú účinkovanie pred domácim publikom, kde privítajú Luxembursko. Na našich basketbalistov čaká v úvode netradičný súper.

Predkvalifikácia majstrovstiev sveta 2023 - B-skupina:

Slovensko - Luxembursko

Eurovia aréna, štvrtok 20. februára o 18.00 h - štatistický prenos a video prenos: Huste.sk a Youtube

Slováci začali od pondelka s prípravou na štart do predkvalifikácie MS 2023. O dve postupové miesta zabojujú okrem Luxemburska, ešte s Islandom a Kosovom. Ich najbližší súper je v rámci B-skupiny najnižšie postaveným družstvom v rebríčku Medzinárodnej basketbalovej federácie (FIBA). Luxembursko na výraznejší úspech stále čaká, ohliadnuc od cenných kovov na tzv. „Hrách malých štátov Európy“.

„Luxembursko nie je dobrým tímom, proti ktorému budeme hrať. Hrajú totiž nezvyčajný a neortodoxný basketbal. Je to družstvo s nízkymi hráčmi, úplne odlišné od toho slovenského. My máme vysokých hráčov, oni sú všetci nízki a hrajú zvonku. Pre našich hráčov to bude úplne iné, pretože sa s tým bežne nestretávajú v našej lige. Kľúčom je vždy obrana. Ak sa prispôsobíme zo slovenského basketbalu, slovenskej ligy, kde sú vysokí hráči, na takýto typ basketbalu s mnohými hráčmi na perimetri, tak to môže byť kľúč,“ povedal reprezentačný kouč Žan Tabak.

Súper Slovákov sa bude opierať hlavne o služby naturalizovaného pivota Clancyho Rugga, ktorý získal prednedávnom luxemburský pas. „Vidím sa v pozícii lídra tohto tímu. Mojim jednoznačným cieľom je posilniť toto družstvo a dať mu šancu vyhrávať zápasy. Bude to však fungovať len vtedy, keď budeme hrať kolektívne a naplno. O súperovi nemáme moc informácií, ale našim jasným cieľom je vyhrávať,“ vyjadril sa Russ pre oficiálnu webstránku asociácie.

luxembursko preview

V prospech Slovákov by mala hovoriť výšková prevaha a tiež skúsenosti. Prípadný úspešný štart do predkvalifikácie môže byť povzbudzujúcim prvkom, keďže ako sa už v minulosti ukázalo, každý bod je dôležitý. „Zatiaľ sme riešili iba nás, naše útoky a obranu. Ku skautingu sa určite dostaneme, ale je ťažké skautovať takéto tímy. Nevieme kto z nich príde, akú majú zdravotnú situáciu. Určite chceme postúpiť. Máme do budúcna mladý a dobrý káder. Máme trénera, ktorý tu je na dlhšie. Kontinuita je dodržaná. Jednoznačným cieľom je postúpiť,“ prezradil krídelník nášho výberu Richard Körner.

Podľa papierových prognóz patrí Slovensko k adeptom na postupové priečky. To je však samozrejme potrebné potvrdiť aj na palubovke, na úvod pred domácimi fanúšikmi proti Luxembursku. „Všetko záleží na tom, aké tímy proti nám budú stáť. Potom je možné hovoriť o našich možnostiach a o tom, čo môžeme dokázať. Myslím si, že minulý rok sme vo všetkých zápasoch dali zo seba všetko. Niektoré stretnutia sme prehrali, niektoré vyhrali. Mojim cieľom je, aby sme ukázali rovnaké zlepšenie, charakter, ako tomu bolo pred rokom,“ dodal na záver Tabak.

Foto: Vladimír Dorňák, Luxembourg.basketball