• 1.

  INT Inter
  23-5 51
 • 2.

  LEV Levice
  17-11 45
 • 3.

  LUC Lučenec
  15-13 43
 • 4.

  PDA Prievidza
  16-12 43
 • 5.

  SVT Svit
  14-14 42
 • 6.

  ZIL Žilina
  14-13 41
 • 7.

  HAN Handlová
  9-18 36
 • 8.

  SNV Spišská N.V.
  9-18 36
 • 9.

  KOM Komárno
  7-20 34

Slovenská reprezentácia si po tuhom a aj dramatickom boji zaknihovala prvé dva body do predkvalifikácie majstrovstiev sveta 2023. Neortodoxný a nezvyčajný basketbal Luxemburska im však robil až do samotného záveru problémy, o všetkom rozhodla herná kvalita na našej strane, po ktorej mohla prísť radosť z výhry o osem bodov.

Slovákom vôbec nevyšiel vstup do stretnutia, hlavne v prvej štvrtine zostali zaskočení hrou súpera. Ten hral s ľahkosťou a s vysokou úspešnosťou streľby si vypracoval aj dvojciferné vedenie. Po prestriedaní a miernej úpravy taktiky sa reprezentačný výber stotožnil s tým, čo je potrebné urobiť pre víťazstvo.

Podľa kormidelníka Slovenska Žana Tabaka však nepociťovali jeho hráči v úvode tlak: „Vždy sa snažím hráčov uvoľniť najviac, ako je to možné. Nemyslím si, že v tomto prípade to bolo o tlaku, ale o tom, že sme neboli pripravení na takýto druh agresivity. Problémom slovenského basketbalu je fyzickosť. Keď potom hráte proti menej talentovanému tímu a viac fyzickejšiemu, akým bolo Luxembursko, tak nie je možné ukázať talent. Myslím si, že už po prvej štvrtine sme hrali oveľa lepšie. Proti hre Luxemburska nie je možné veľmi aplikovať taktiku, všetko hrajú totiž 1 na 1, nemajú sety, nehrajú organizovaný basketbal.“

DSC 6597

Zlepšený herný prejav priniesol svoj výsledok už v druhej štvrtine, keď sa Slovensko dostalo na malý moment do vedenia. Markantnejší rozdiel bol badateľný až po polčasovej prestávke, po ktorej bola evidentná herná a taktická kvalita na strane domáceho výberu.

„V prvom polčase sme mali streľbu za tri body 18-percentnú, čiže horšie to už snáď ani nemohlo byť. Trafili sme nejaké trojky, ale dôležité bolo, že sme veľa útokov hrali na low poste na Vladimíra Brodzianskeho. Potom sa tie lopty posúvali ďalej, aj to pomohlo k víťazstvu,“ zamyslel sa krídelník Richard Körner.

DSC 7240

Ťahúňmi slovenského výberu bolo kvarteto dvojciferných strelcov - Richard Körner s 15 bodmi, Andre Jones s 12 bodmi, Mário Ihring s 10 bodmi a hlavne 25-bodový Vladimír Brodziansky. Práve najlepší basketbalista za rok 2019 robil luxemburskej obrane najvýraznejšie problémy. „Myslím si, že 90% útokov sme hrali na neho. Sme radi, že potiahol tím. Víťazstvo sa rodilo ťažko, ale sme radi, že sme ich zdolali,“ dodal Körner.

Slovensko tak úspešne vstúpilo do bojov o dve miestenky v kvalifikácii majstrovstiev sveta 2023. Výhra nad Luxemburskom sa nerodila ľahko, ale o to dôležitejší môže byť tento úspech v ďalšej fáze B-skupiny predkvalifikácie. „Pre slovenskú reprezentáciu je každé víťazstvo dôležité, pretože nám dodáva viac sebaistoty do toho, čo robíme. Títo mladí hráči, plus dvaja-traja, ktorí tu nie sú, sú budúcnosťou slovenského basketbalu,“ uzatvoril Tabak.

Foto: Lukáš Droppan