• 1.

  INT Inter
  23-5 51
 • 2.

  LEV Levice
  17-11 45
 • 3.

  LUC Lučenec
  15-13 43
 • 4.

  PDA Prievidza
  16-12 43
 • 5.

  SVT Svit
  14-14 42
 • 6.

  ZIL Žilina
  14-13 41
 • 7.

  HAN Handlová
  9-18 36
 • 8.

  SNV Spišská N.V.
  9-18 36
 • 9.

  KOM Komárno
  7-20 34

Slovenskí basketbalisti pokračujú v bojoch v rámci B-skupiny predkvalifikácie majstrovstiev sveta 2023. Po víťaznom vstupe s Luxemburskom, ich čaká tentoraz súper zvučnejšieho rangu, dvojnásobný účastník majstrovstiev Európy a jeden z favoritov na postup - Island.

Predkvalifikácia majstrovstiev sveta 2023 - B-skupina:

Island - Slovensko

nedeľa 23. februára o 21.00 h - štatistický prenosvideo prenos

Krajina gejzírov, ako sa Islandu hovorí, patrí k širšej európskej basketbalovej špičke, o čom svedčí aj účasť na kontinentálnych šampionátoch v rokoch 2015 a 2017. Island však na nich zhodne nezískal ani jednu výhru. Zverenci trénera Craiga Pedersena následne vyhoreli v predkvalifikácii ME 2021, čo ich po dlhšom období zosunulo k najnižším poschodiam. No i tak vzhľadom na skúsenosti patria k favoritom na postupové priečky v našej skupine.

„Je veľmi ťažké odhadnúť, aký zápas nás na Islande čaká. Je to však tím, ktorý v predchádzajúcej kvalifikácii ukázal veľkú silu a niektoré veľké výsledky. Určite to bude odlišný súper, videli sme viacero ich zápasov. Majú silu a centimetre aj v podkošovom priestore, aj na obvode, vedia sa presadiť vo vnútri šestky, aj na perimetri,“ povedal asistent reprezentačného trénera Michal Madzin.

Slováci si vo štvrtok večer zaknihovali do tabuľky prvé dva body, keď v náročnom a dramatickom dueli zvíťazili nad nepríjemným Luxemburskom (73:65). Víťazný štart do predkvalifikácie MS 2023 by mohol dodať zverencom trénera Žana Tabaka potrebné sebavedomie.

DSC 6958

„Myslím si, že vyhrať tento zápas bolo pre nás veľmi dôležité, vždy je to o niečo lepšie, keď vstúpite do predkvalifikácie výhrou. Ale určite sa nie je s čím uspokojovať a treba bojovať ďalej,“ uviedol rozohrávač Mário Ihring.

Reprezentácia Islandu sa v aktuálnom asociačnom termíne spolieha vo veľkej miere o hráčov z domácej najvyššej súťaže. Ústrednou postavou je jediný basketbalista nepôsobiaci na severe, 22-ročný pivot španielskej Zaragozy Tryggvi Hlinason. Lídra islandského výberu dôverne pozná center nášho výberu a hráč španielskeho Obradoira Vladimír Brodziansky.

isl preview

„Spravili sme skauting a vieme, čo je Island za súpera a akú taktiku budeme musieť dodržiavať. My sa budeme držať našou hrou a to, čo si hovoríme stále, ísť do zápasu na 100% a agresívne, bez toho to nejde. Samozrejme, obrana je na prvom mieste. Musíme sa vyvarovať lacných chýb, pretože takýto súper to bude trestať,“ načrtol Ihring cestu k víťazstvu.

Island trochu prekvapujúco zaváhal v úvodnom vystúpení B-skupiny, v Kosove prehral tesne 78:80. Aj na základe tohto výsledku je jasné, že tlak bude hlavne na strane nášho najbližšieho súpera. „Island prehral veľmi tesný zápas v Kosove. Určite si bude chcieť napraviť chuť. Môže to byť však aj opačne, že sa dostal pod tlak. Skupina sa iba rozbehla, no už teraz je jasné, že každý zápas môže byť ten rozhodujúci. Je preto dôležité, aby sme my hrali s energiou a nasadením celých 40 minút. Musíme si to oddrieť v obrane a byť sebavedomí v útoku. Vieme, čo chceme hrať a je na nás, aby sme si za tým šli,“ dodal na záver Madzin.

Foto: Lukáš Droppan, Fiba.basketball