• 1.

  SNV Spišská N.V.
  15-9 39
 • 2.

  LEV Levice
  13-8 34
 • 3.

  LUC Lučenec
  12-9 33
 • 4.

  SVT Svit
  11-10 32
 • 5.

  INT Inter
  10-11 31
 • 6.

  PDA Prievidza
  8-12 28
 • 7.

  HAN Handlová
  6-16 28

Deň a noc, asi tak by sa dali charakterizovať výkony basketbalistov Slovenska v bratislavskej „bubline“. Vo štvrtok sa oslavovalo ich až prekvapivo jasné víťazstvo nad Kosovom, aby potom v sobotu prišla nepríjemná a studená sprcha od Luxemburska. Postup z predkvalifikácie MS 2023 nie je stratený, no pred rozhodujúcimi stretnutiami dostal vážne trhliny.

V porovnaní so štvrtkovým výkonom, to slovenskému kolektívu haprovalo už od úvodného rozskoku. Neortodoxný štýl Luxemburska im očividne robil problém, po väčšinu času totiž museli doťahovať manko a keď už sa dostali do vedenia, tak nebolo viac ako 5-bodové. Vo veľkej miere sa zopakoval scenár z predchádzajúceho merania síl, vtedy však Slováci odišli z palubovky víťazne.

„Luxembursko hralo s nízkou zostavou, lebo nemá vysokých hráčov. My máme na druhej strane veľa vysokých hráčov. Snažili sme sa s tým vyrovnať už v prvom vzájomnom meraní síl. Myslím si, že po väčšinu času sme nemali problém s obranou, no problém bol v útoku. Nepremenili sme priveľa ľahkých striel. Vždy sú rozhodujúce pri týchto reprezentačných dueloch,“ odznelo z úst reprezentačného trénera Slovenska Žana Tabaka.

Viacerí členovia rotácie nemali svoj strelecký deň, len traja reprezentanti dosiahli na dvojciferný počet bodov (Brodziansky, Ihring a Krajčovič). Slováci tak nevyťažili z „bubliny“ to, čo mali v pláne - vyhrať oba zápasy a významným spôsobom sa priblížiť k postupu z predkvalifikácie MS 2023.

DSC 6418

„Do oboch zápasov sme chceli dať 100 percent. Nik nemôže povedať, že tých 100 percent nedal zo seba. Streľba nebola taká dobrá, ako tomu bolo proti Kosovu. Je rozdiel, keď začnete zápas 12:0 a 0:6, to ovplyvní zápas. Luxembursko má špecifický štýl hry, veľa hrajú 1 na 1 a cutujú sety. Takáto hra nám nevyhovovala. Na to sa nemôžeme vyhovárať, musíme sa sústrediť na seba. V niektorých momentoch sme sa prispôsobili ich hre,“ vyjadril sa rozohrávač nášho výberu Mário Ihring.

Matematika je jasná, pred záverečným asociačným termínom je na tom v B-skupine najlepšie Island (3 víťazstvá a 1 prehra). Zhodne po 2 výhrach a 2 prehrách má Slovensko a Kosovo (v náš prospech hrá výhra zo vzájomného zápasu). Triumfom nad našim výberom si zachovalo šancu na postup aj Luxembursko (1 výhra a 3 prehry). Podľa zákulisných informácií bude organizátorom februárovej „bubliny“ Kosovo.

„Musíme dať hlavy hore a ísť do ďalších bojov. Šanca tam ešte je, treba zabojovať,“ vyhlásil Ihring. Slováci majú v tomto ohľade najnáročnejší program, najskôr Island (18. februára 2021) a o dva dni neskôr práve Kosovo. „Budeme sa snažiť vyhrať oba zostávajúce zápasy a mať na konte viac výhier ako Kosovo,“ dodal na záver Tabak.

Foto: Lukáš Droppan