• 1.

  LEV Levice
  22-14 58
 • 2.

  SNV Spišská N.V.
  22-14 58
 • 3.

  SVT Svit
  20-16 56
 • 4.

  INT Inter
  19-17 55
 • 5.

  LUC Lučenec
  18-18 54
 • 6.

  PDA Prievidza
  14-22 50
 • 7.

  HAN Handlová
  11-25 47

Naša basketbalová reprezentácia spoznala súperov o miesto v kvalifikácii majstrovstiev sveta 2023. V druhom kole predkvalifikácie sa v F-skupine stretne so Severným Macedónskom a Švajčiarskom.

Už pred žrebom bolo jasné, že Slováci sa nestretnú so žiadnym z tímov, ktoré postúpili z prvého kola predkvalifikácie, t. j. Bieloruskom, Islandom a Portugalskom. Z najvyššieho koša boli na výber Čierna Hora, Lotyšško a Severné Macedónsko. V druhom výkonnostnom koši podľa rebríčku Medzinárodnej basketbalovej federácie (FIBA) boli na výber Rumuni, Rakúšania, Švédi a Švajčiari.

S reprezentáciou Švajčiarska sa náš výber stretol naposledy v predkvalifikácii majstrovstiev Európy 2021, dvakrát s ním prehral (68:85 a 73:77). Rovnako sme si v tejto fáze zmerali sily so Severným Macedónskom, tiež sme v oboch prípadoch boli neúspešní (66:74 a 74:88). „Vždy to mohlo dopadnúť aj horšie – asi tak to poviem. Macedónsko je basketbalová krajina, to vieme všetci. Švajčiarsko spravilo veľký krok vpred. Takže nebude to jednoduché, ale teraz si dovolím povedať, že šance sú päťdesiat na päťdesiat, podľa toho, kto príde reprezentovať Macedónsko, ako budú hrať, ako budú bojovať… Ak by som to mal zhrnúť, situácia, do ktorej sme sa dostali, nie je najhoršia. Zostáva nám len poriadne sa pripraviť a bojovať. Šanca je vždy a ja tomu verím, ale najpodstatnejšie je, aby tomu uverili hráči a my, aby sme ich pripravili. Ideme bojovať za Slovensko," vyjadril sa Meleščenko pre oficiálnu stránku Slovenskej basketbalovej asociácie.

Druhé kolo predkvalifikácie MS 2023 bolo vyžrebované do štyroch 3-členných skupín, do samotnej kvalifikácie postúpia z každej skupiny tímy na prvom a druhom mieste. Druhé kolo predkvalifikácie MS 2023 sa bude hrať v auguste 2021 (11., 14., 18., 21., 25. a 28. augusta). Samotný formát zápasov, či sa bude hrať v tzv. „bubline“ a časy ešte musí schváliť FIBA.

Slovenské družstvo povedie do týchto bojov nový tréner, Chorváta Žana Tabaka vystriedal v pozícii hlavného trénera Rus Oleg Meleščenko. Jeho asistentom zostal Michal Madzin, Španiela Alberta Blanca Vilu vymenil Maroš Helmecy.

 

Žreb druhého kola predkvalifikácie MS 2023:

C-skupina: Švédsko, Rakúsko, Portugalsko

D-skupina: Lotyššsko, Rumunsko, Bielorusko

E-skupina: Čierna Hora, Dánsko, Island

F-skupina: Severné Macedónsko, Švajčiarsko, SLOVENSKO

Foto: Lukáš Droppan