• 1.

  KMR Komárno
  0-0 0
 • 2.

  PDA Prievidza
  0-0 0
 • 3.

  LUC Lučenec
  0-0 0
 • 4.

  INT Inter
  0-0 0
 • 5.

  SVT Svit
  0-0 0
 • 6.

  HAN Handlová
  0-0 0
 • 7.

  LEV Patrioti
  0-0 0
 • 8.

  SNV Rytieri
  0-0 0

Dvakrát po sebe mali v „bublinách“ basketbalisti Slovenska povestný nôž na krku, rozhodujúce zápasy však zvládli na jednotku a opäť raz mohla vypuknúť na ich strane postupová radosť. V Skopje potrebovali zvíťaziť nad Severným Macedónskom minimálne o 15 bodov, čo sa napokon s vypätím všetkých síl podarilo (88:72) a po 5 rokoch budú súčasťou kvalifikácie na veľké podujatie - majstrovstvá sveta 2023.

Postupová matematika bola v tomto prípade neúprosná, utorková prehra so Švajčiarskom (60:65) posunula Slovákov do pozície, že v rozhodujúcom zápase so Severným Macedónskom potrebovali uspieť o 15 a viac bodov, ak chceli pomýšľať na zisk miestenky do ďalšej fázy. Basketbalová verejnosť takémuto scenáru moc neverila, čo paradoxne zverencom trénera Olega Meleščenka pomohlo.

„Dojmy sú neskutočné, podarilo sa nám niečo veľké. Myslím si, že veľa ľudí nám neverilo, ale ako tím sme sa zomkli a ukázali sme, že sme výborná partia chalanov. Mali sme aj trochu basketbalového šťastia, ale myslím si, že sme si to vydreli. Pred zápasom sme si povedali, že nemáme čo stratiť a veľa ľudí nám asi neverí, že dokážeme Severné Macedónsko zdolať o 15 bodov. Do zápasu sme išli s veľmi uvoľnenými rukami a pomohlo to. Cítili sme, že naša doterajšia hra nebola taká, akú vieme. Na konci sa ukázalo, že vieme hrať rýchly basketbal,“ povedal krídelník nášho výberu Richard Körner.

Slováci si najskôr postupne išli za víťazstvom, až v druhom polčase začala ožívať aj postupová nádej. Už v tretej štvrtine sa podarilo dostať vedenie do požadovanej hodnoty, ale o ničom ešte nebolo rozhodnuté. Severné Macedónsko nepredalo svoju kožu lacno, viaceré individuality však podali na našej strane svoje životné výkony. Dá sa to hlavne povedať o pivotovi Michaelovi Fusekovi, autorovi 23 bodov. Hráč Interu Bratislava konečne dostal šancu v reprezentačnom drese, odvďačil sa bilanciou 11/11 z poľa.

11

„Pod Olegom som hlavne vďačný za minutáž, čo mi dáva a vidím, že mi verí. Cez leto sme spolu individuálne pracovali viac ako mesiac, určite mi pomohlo aj to. Ako prišiel do Interu, tak sa zmenila moja minutáž, tiež mi začal veriť. Pomohlo, že som mal konečne zo strany trénera dôveru. Ďalšia vec, že keď sa stalo niečo zlé na ihrisku, tak som nešiel hneď dole za každú blbosť, ale mohol som to napraviť,“ vyjadril sa Fusek.

To najlepšie si jeho spoluhráči nechali na záver, najskôr 17 sekúnd pred koncom životný smeč Körnera a následne blok Brodzianskeho s postupovou pečaťou. „Koncovka asi ako z hollywoodského filmu, možno že by niekto ani neveril, že to môže takto skončiť. Niečo úžasné. Myslím si, že všetci, ktorí zápas sledovali až do poslednej sekundy, tak si ho užili a vyslali sme dobrý impulz na Slovensko. Ocitol som sa v správnom čase, na správnom mieste. Brodzianskeho zdvojili na low poste, zahrali sme taký signál, takže som postavil clonu pre chalanov. Nakoniec som sa ocitol voľný na šestke, 'Brodzo' mi to posunul a podarilo sa mi to zavesiť. Asi som nedal v kariére dôležitejší kôš, pretože to bolo niečo, čo nás buď posunie na ďalšie,“ opísal Körner záverečné sekundy zápasu.

3

Pre slovenský mužský basketbal ide o významnú vec, keďže po piatich rokoch sa dostal zo sita predkvalifikácií. Môže sa tak tešiť na atraktívnejších súperov, kvalitnejšiu konfrontáciu a možnosť dokázať si, že v Európe nepatrí k basketbalovým trpaslíkom. Posledné účinkovanie Slovenska v riadnej kvalifikácii - ME 2017, si pamätá ešte Körner: „Zmenil sa nám hlavne káder, prišlo ku generačnej obmene. Našli sme nových lídrov, chalani sa posunuli vo svojich kariérach. Ja si pamätám, že som bol pri poslednej kvalifikácii jeden z mladších chalanov, teraz som tu momentálne najstarší. Som veľmi rád za mladých chalanov, že sa budú môcť konfrontovať s kvalitnejšími mužstvami a hráčmi. Týmto najrýchlejšie zistia, že sa dá hrať s každým. Dlho sme na to čakali, podarilo sa nám dostať o stupienok vyššie. Je to odplata za to, čo sme natrénovali. Viem, že niektoré tímy ani zďaleka netrénovali v lete toľko, čo my. My sme boli spolu takmer 6 týždňov. Možno aj tým sa nám to vrátilo, spolu s tvrdou prácou, že sme mali takú krásnu koncovku.“

Zahraniční tréneri postupne prinášali progres do reprezentácie Slovenska a teraz sa podľa Fuseka podaril ten najvýznamnejší: „Myslím si, že môžem povedať za seba a aj ostatných, že dva roky, čo sme makali cez leto a v 'bublinách', tak sa to vyplatilo. Postúpili sme, budeme hrať v kvalifikácii proti solídnym tímom. Myslím si, že pre slovenský basketbal je to veľké pozitívum a tiež pre mladých hráčov, aby sa dostali do reprezentácie. Môžu sa ukázať v Európe a dostať sa do zahraničia do lepší level.“

Slováci spoznajú svojich súperov v kvalifikácii MS 2023 na konci augusta.

Foto: Fiba.basketball