• 1.

  KMR Komárno
  0-0 0
 • 2.

  PDA Prievidza
  0-0 0
 • 3.

  LUC Lučenec
  0-0 0
 • 4.

  INT Inter
  0-0 0
 • 5.

  SVT Svit
  0-0 0
 • 6.

  HAN Handlová
  0-0 0
 • 7.

  LEV Patrioti
  0-0 0
 • 8.

  SNV Rytieri
  0-0 0

Slovenská mužská basketbalová reprezentácia si v kvalifikácii majstrovstiev sveta 2023 zahrá v A-skupine proti Srbsku, Lotyšsku a Belgicku. Rozhodol utorkový žreb vo švajčiarskom Miese.

Tímy boli pred samotným žrebom európskej časti rozdelené do výkonnostných košov podľa aktuálneho svetového renkingu Medzinárodnej basketbalovej federácie (FIBA). Slovákov zaradili v tomto smere do koša č. 8, keďže v rebríčku figurujú na 65. mieste. V kvalifikácii MS 2023 sa spolu so Slovenskom predstaví sedmička úspešných tímov z druhého kola predkvalifikácie a účastníci budúcoročných majstrovstiev Európy. Zároveň FIBA vo svojej procedúre oznámila, že na slovenský výber môžu pripadnúť družstvá z koša č. 1, 4 a 5, ktoré môžu byť vyžrebované do skupiny A, C, E alebo G.

Pre basketbalistov Slovenska ide v ére samostatnosti o historicky prvú účasť v kvalifikácii majstrovstiev sveta. Zároveň sa po piatich rokoch predstavia v kvalifikácii, naposledy hrali v roku 2016 o priamy postup na majstrovstvá Európy 2017. Pod vplyvom zmien sa museli doteraz prebíjať cez predkvalifikácie veľkých podujatí, v polovici augusta sa im podarilo postúpiť z druhého kola predkvalifikácie MS 2023. Po výhre nad Severným Macedónskom (88:72) išli vďaka lepšiemu skóre ďalej na úkor Švajčiarska. "Ako som hovoril aj predtým, to je jedno, s kým budeme hrať. My sme realisti, musíme sa zatiaľ učiť ako dobrí školáci, ktorí chcú byť lepší. Dostali sme Srbsko, Lotyšsko a Belgicko, to je super. Tešíme sa, že tieto tímy prídu na Slovensko, keď sa nezmenia pravidlá a podmienky. Pre nás budú diváci 6. hráčom, ktorý nás postupne bude posúvať dopredu a pomáhať nám. V prvom rade chceme bojovať a uvidíme, ako to bude," prezradil tréner Slovenska Oleg Meleščenko bezprostredné dojmy po žrebe. 

Srbsko patrí nielen k európskej, ale aj svetovej špičke. Pre mnohých preto bolo veľkým prekvapením, že sa tím okolo trénera Igora Kokoškova neprebojoval na olympijské hry v Tokiu. Srbi majú z veľkých podujatí zlato z MS 1998 a 2002, respektíve ME 1995, 1997 a 2001. Naposledy sa na svetovom šampionáte v roku 2019 umiestnili na 5. mieste. Slováci si s týmto súperom zahrali v kvalifikácii ME 2013. Hviezdou tímu je aktuálny MVP zámorskej NBA Nikola Jokič. "Ešte pred žrebovaním, keď vyšli koše, v ktorých sme boli nominovaní, tak v prvom koši boli všetky tímy, proti ktorým by som si rád zahral. Vyšli nám Srbi, čo je pre mňa neskutočný zážitok, niečo také zažiť. Myslím si, že to bude pre nás skvelý basketbalový sviatok hrať proti takémuto tímu. Ja, ako fanúšik Partizanu Belehrad som bol v dvoch halách ako divák v hľadisku a teraz si možno budem môcť postáť chvíľu na palubovke, to je pre mňa super a veľmi sa na to teším," uviedol asistent trénera Maroš Helmecy. 

ms2023 trofej

Lotyšsko je našej reprezentácii dôverne známe, s týmto súperom hrali prípravné zápasy pred druhým kolom predkvalifikácie MS 2023. V oboch prípadoch dokonca siahali na víťazstvo (81:85 a 84:91). Družstvo na čele s hviezdnou bratskou dvojicou Bertansovcov a Kristapsom Porzingisom sa pokúsi o premiérovú účasť na záverečnom turnaji MS. "S Lotyšskom sme sa stretli v rámci prípravy toto leto. Myslím si, že sme tam odohrali dva výborné zápasy. Máme určite lepšiu predstavu o tom, čo môžeme v týchto stretnutiach očakávať. Určite bude záležať od toho, v akých zostavách jednotlivé tímy nastúpia," vyjadril sa asistent trénera Michal Madzin. "Žreb nám prisúdil veľmi silnú skupinu. Formát kvalifikácie vyžaduje počas celého časového obdobia kvalitné výkony, ktoré budú ovplyvnené mnohými faktormi. Som presvedčený, že spolu s našimi asistentmi, vytvoríme konkurencieschopný tím. Už v predkvalifikácii sme ukázali, že máme pevný základ pre budúcnosť a naplnenie našich ambícií. Chceme vyhrať toľko zápasov, aby sme mohli pokračovať v ďalšej fáze kvalifikácie," vyhlásil tréner Lotyšska Luca Banchi. 

Belgický basketbal je na vzostupe, reprezentačnému tímu sa piatykrát po sebe podarilo prebojovať na majstrovstvá Európy. V kvalifikácii MS 2023 zabojujú o prvú účasť medzi svetovou špičkou. "Je to silná, atraktívna skupina. Podľa mňa tam však šance sú. Treba byť realisticky ambiciózny a posnažiť sa o štyri víťazstvá. Tým by sme mali istotu do druhého kola kvalifikácie a na druhej strane, ťažili by sme z bodov, ktoré by získali. Kvalifikovať sa prvýkrát na majstrovstvá sveta je výzva, predovšetkým nám však ide momentálne o dobrý výsledok na budúcoročných majstrovstvách Európy," citovala športového manažéra reprezentácie Belgicka Jacquesa Stasa oficiálna stránka asociácie. 

Kvalifikačné zápasy sa odohrajú počas tzv. asociačných termínov, hrať by sa malo opäť systémom doma - vonku, FIBA tak nateraz upustila od „bublín“. Prvé kolo kvalifikácie MS 2023 sa odohrá v týchto termínoch: 22. - 30. november 2021, 21. február - 1. marec 2022 a 27. jún - 5. júl 2022. Manažér mužskej reprezentácie Michal Ondruš informoval, že kvalifikačné zápasy by Slováci mali odohrať v Leviciach. "Je to pre nás výzva, spraviť krok dopredu. Nechcem nič sľubovať, chcem, aby hráči bojovali. Samozrejme, budeme mať aj taktiku, ale všetko bude o tom, ako k tomu my pristúpime. Je to ako v živote, šanca je vždy. Jasné, sme realisti a vieme, kde sme, akú súťaž hráme. Nemôžeme sa zatiaľ porovnávať so súťažami z týchto krajín, ktoré sme dostali. V živote je však možné všetko. Máme prečo makať, o čom rozprávať a dokazovať. Budeme bojovať o to, aby sme sa dostali medzi trojicu postupujúcich, ale bude to náročné. Vydáme zo seba maximum toho, čo vieme. Basketbal všetci milujeme a chceme ho s celým Slovenskom posunúť trochu ďalej. Veľká česť, že prídu takýto súperi na Slovensko a teším sa z tej konfrontácie," načrtol Meleščenko ambície jeho zverencov. 

repre vyhra bublina

Zo 4-členných skupín idú traja ďalej do ďalšieho kola kvalifikácie MS 2023. Na nepostupový tím čaká druhé kolo predkvalifikácie ME 2025. Celkovo je pre Európu v hre 12 miesteniek na záverečný turnaj majstrovstiev sveta. Dejiskom najbližšieho svetového šampionátu budú prvýkrát v histórii viaceré krajiny - Indonézia, Japonsko a Filipíny (25. augusta - 10. septembra 2023). "Tak, ako sme išli aj do predošlej predkvalifikácie, tie šance sú vždy otvorené. Nikto nevie, v akom zložení prídu tímy a komu budú akí hráči chýbať. Ja verím, že my budeme v čo najlepšej a najkompletnejšej zostave. Môže to byť o jednom zápase, v ktorom sa nám zadarí, vyhráme ho a postúpime ďalej," myslí si Helmecy. V podobnom duchu na neho nadviazal Madzin: "Šance nášho tímu sú určite otvorené. Aj v prípravných zápasoch proti Lotyšsku sme si ukázali, že s každým súperom sa dá hrať. Určite bude záležať od toho, aby sme boli v plnej zostave. V tomto prípade je možné všetko, určite sa pobijeme o šancu kvalifikovať sa do druhej fázy kvalifikácie."

 

Žreb európskej časti kvalifikácie majstrovstiev sveta 2023:

A-skupina: Srbsko, Lotyšsko, Belgicko, SLOVENSKO

B-skupina: Grécko, Turecko, Veľká Británia, Bielorusko

C-skupina: Slovinsko, Chorvátsko, Fínsko, Švédsko

D-skupina: Nemecko, Poľsko, Izrael, Estónsko

E-skupina: Francúzsko, Čierna Hora, Maďarsko, Portugalsko

F-skupina: Litva, Česko, Bosna a Hercegovina, Bulharsko

G-skupina: Španielsko, Ukrajina, Gruzínsko, Severné Macedónsko

H-skupina: Taliansko, Rusko, Holandsko, Island

 

Program Slovenska v A-skupine kvalifikácie MS 2023:

25. novembra 2021: SLOVENSKO - Belgicko

28. novembra 2021: Lotyšsko - SLOVENSKO

25. februára 2022: Srbsko - SLOVENSKO

28. februára 2022: SLOVENSKO - Srbsko

30. júna 2022: Belgicko - SLOVENSKO

3. júla 2022: SLOVENSKO - Lotyšsko

Foto: Lukáš Droppan, Fiba.basketball