• 1.

  LEV Patrioti
  16-2 34
 • 2.

  KMR Komárno
  13-6 32
 • 3.

  SNV Rytieri
  10-9 29
 • 4.

  LUC Lučenec
  10-9 29
 • 5.

  INT Inter
  9-10 28
 • 6.

  HAN Handlová
  8-10 26
 • 7.

  SVT Svit
  7-11 25
 • 8.

  PDA Prievidza
  1-17 19

Je tu ďalšia výzva pred basketbalistami Slovenska. V A-skupine kvalifikácie majstrovstiev sveta 2023 sa už o niekoľko hodín predstavia proti Lotyšsku, proti ktorému v lete odohrali celkom vyrovnané prípravné zápasy. Ako to vyzerá v našom tábore a tiež v súperovom, to sa dočítate v nasledujúcich riadkoch.

Kvalifikácia MS 2023 - A-skupina:

Lotyšsko - Slovensko (pondelok 29. novembra o 18.00 h):

Kde sledovať:

 

Slováci sa po neúspešnom vstupe do kvalifikácie MS 2023 proti Belgicku (57:83) presunuli do lotyšskej Rigy, ktorá je ďalším dejiskom konfrontácie s európskou špičkou. V Lotyšsku sa prednedávnom skončil lockdown, takže basketbalistov by malo čakať zaplnené publikum. Lotyšsko je našej reprezentácii dôverne známe, s týmto súperom hrali prípravné zápasy pred druhým kolom predkvalifikácie MS 2023. V oboch prípadoch dokonca siahali na víťazstvo (81:85 a 84:91). "Aj keď majú viacerých hráčov v Eurolige, tak stále majú perfektných basketbalistov, ktorí sú lídrami v najlepších ligách po celej Európe. Bude to veľmi ťažký duel," prezradil na margo najbližšieho súpera tréner Slovenska Oleg Meleščenko. 

Lotyši majú vo svojej zostave viaceré hviezdne mená so skúsenosťami z NBA, respektíve Euroligy. Tréner Luca Banchi sa môže spoľahnúť napríklad na Dairisa Bertansa, ktorý si zahral v minulosti za New Orleans Pelicans. Vo Washingtone hral Anžejs Pasečniks. Slovenská obrana si rozhodne bude musieť dávať pozor na Rihardsa Lomažsa, Andrejsa Gražulisa alebo Kristersa Zoriksa. „Hrali sme proti Lotyšsku dva celkom vyrovnané zápasy, ale to nič neznamená. Teraz to bude úplne iné stretnutie s celkom iným nasadením. Sú to skvelí strelci za tri body a hrajú veľmi agresívne v obrane My musíme byť pripravení na ich agresivitu a vydržať koncentrovaní po celé stretnutie," vyjadril sa pre oficiálnu stránku Slovenskej basketbalovej asociácie kapitán nášho výberu Šimon Krajčovič.

DSC 0223

Podobne ako Slovensko, tak aj Lotyšsku zatiaľ svieti v kolónke víťazstiev nula. To mohlo byť pokojne aj inak, keďže so Srbskom prehrali na ich palubovke najtesnejším možným rozdielom - 100:101. Chuť si tak budú chcieť napraviť práve proti zverencom trénera Olega Meleščenka. "Po návrate zo Srbska sme celkom dobre odtrénovali a sme pripravení na ďalšiu skúšku. V našom družstve prišlo zo zdravotných dôvodov k drobným zmenám, ale aj tak sme pripravení napredovať a zlepšovať náš výkon pred fanúšikmi. Poznáme súpera, hrali sme s ním v lete. Slovensko má dobrú defenzívu, ktorá vie nastaviť správny rytmus hry. Tiež majú vysokých hráčov, ktorí vedia využiť svoju postavu a schopnosti. Našim cieľom bude prinútiť súpera hrať našim štýlom hry a získať prvé víťazstvo," uviedol tréner Lotyšska pre oficiálnu stránku federácie. 

V našej zostave prišlo k zmene, v Lotyšsku nezasiahne do hry Martin Bachan, ale na súpisku dopísal realizačný tím Jakuba Petráša. 

Po novembrových stretnutiach čaká Slovensko vo februári dvojzápas so Srbskom (25. a 28. februára 2022), účinkovanie v A-skupine kvalifikácie ME 2022 zakončia na prelome júna a júla. Najskôr sa predstavia v Belgicku (30. júna 2022) a potom doma s Lotyšskom (3. júla 2022). Zo 4-členných skupín idú traja ďalej do ďalšieho kola kvalifikácie MS 2023. Na nepostupový tím čaká druhé kolo predkvalifikácie ME 2025.

DSC 0168

Nominácia Slovenska na zápas kvalifikácie MS 2023 proti Lotyšsku:

hráči: David Abrhám, Boris Bojanovský, Šimon Krajčovič (všetci Patrioti Levice), Marcel Bátovský (USK Praha/ČR), Vladimír Brodziansky (Joventut Badalona/Šp.), Marek Doležaj (BC Ternopil/Ukr.), Mário Ihring (Oroszlán Lions/Maď.), Richard Körner (Basket Brno/ČR), Timotej Malovec (Inter Bratislava), Tomáš Pavelka (Easycharger Palencia/Šp.), Róbert Rožánek, Jakub Petráš (obaja BC Geosan Kolín/ČR)

realizačný tím: Oleg Meleščenko - hlavný tréner, Michal Madzin, Maroš Helmecy - asistenti trénera, Miroslav Páleník - manažér tímu, Jakub Chudý - kondičný tréner, Juraj Sluka - fyzioterapeut, MUDr. Richard Demovič – lekár

 

Tabuľka:

A-skupina

Poz.

Z.

V-P

Skóre

B

1. be Belgicko 1 2-0 156:126 4
2. rs Srbsko 2 1-1 170:173 3
3. lv Lotyšsko 1 0-1 100:101 1
4. sk Slovensko 1 0-1 57:83 1

Foto: Lukáš Droppan