• 1.

  LEV Patrioti
  16-2 34
 • 2.

  KMR Komárno
  13-6 32
 • 3.

  SNV Rytieri
  10-9 29
 • 4.

  LUC Lučenec
  10-9 29
 • 5.

  INT Inter
  9-10 28
 • 6.

  HAN Handlová
  8-10 26
 • 7.

  SVT Svit
  7-11 25
 • 8.

  PDA Prievidza
  1-17 19

Slovenská reprezentácia má za sebou prvé dva zápasy v A-skupine kvalifikácie majstrovstiev sveta 2023. Ani v jednom prípade sa uspieť nepodarilo, zverenci trénera Olega Meleščenka však ukázali potenciál v porovnaní sa s najlepšími tímami Európy. O zápase v Lotyšsku, ale aj celkovo o novembrovom štarte, sme sa rozprávali s kormidelníkom nášho výberu.

Slováci ukázali v rozmedzí piatich dní dve herné tváre. Kým v domácom dueli s Belgickom sme držali krok so súperom len niečo vyše dve štvrtiny, tak v Lotyšsku sme bojovali o víťazstvo doslova do poslednej minúty. „Keď mám rozprávať o výkone nášho tímu v porovnaní so zápasom s Belgickom, tak prvá vec je, že sme nedokázali za krátky čas prepnúť na reprezentáciu. To hovorí o tom, že potrebujeme trochu viac času, ale nemáme ho. Všetci sme však v rovnakej situácii. Pre nás to bude asi veľmi dobrá škola, ako prísť na krátky reprezentačný zraz a byť pripravení sa mentálne zmeniť, že čo budeme hrať a koho reprezentujeme - Slovensko. Toto bol najväčší rozdiel a ukázal sa aj v hernom prejave, pretože stretnutie s Lotyšskom bolo úplne iné v prístupe a chápaní toho, čo sa deje. To je v basketbale najpodstatnejšie. Keď chápeš, čo sa deje, tak je jednoduchšie hrať,“ povedal Meleščenko na úvod hodnotenia pondelkového zápasu.

S pobaltským súperom sme už odohrali celkom vyrovnané stretnutia v letných prípravných zápasoch. Tento trend sa preniesol aj do „ostrej“ konfrontácie v kvalifikácii MS 2023. Dalo by sa teda povedať, že nám Lotyšsko herne viac vyhovovalo ako Belgicko? „Nepovedal by som, že hra Lotyšska nám viac vyhovovala ako hra Belgicka. S Belgickom sme prepadli a vzdali sa. To je to, k čomu sa opäť vrátim - pochopenie toho, čo máme hrať. V tom sme zlyhali a preto bol taký výsledok, aký bol. Proti Lotyšsku bolo vidieť obrovský rozdiel v prístupe a pochopení diania na palubovke,“ odpovedal tréner Slovenska.

image 3

V podaní jeho zverencov to bol skutočne diametrálne odlišný výkon, v porovnaní s prehrou proti Belgicku (57:83). Síce opäť sa zopakoval horší vstup do zápasu, ale už v druhej štvrtine sa podarilo zrovnať krok s favorizovaným súperom. Proti Lotyšom žila nádej na úspech ešte aj 4 a pol minúty pred koncom, keď svietil na tabuli z nášho pohľadu priaznivý stav 68:67.

„Bojovali sme, mali sme dobrú šancu, ale opäť, skúsenosť hráčov Lotyšska na konci rozhodla o tom, že zvíťazili. Dali 5 pokusov za tri body, 3 z toho boli cez ruku, veľmi ťažké. Na naše nešťastie, v ten čas, kedy sa lámal zápas, tak lopta skákala, no nespadla tam. O tomto rozprávame, snažíme sa postaviť tím, ktorý bude mentálne pripravený bojovať so všetkými a bude viac veriť tomu, čo im ponúkajú a ako to môžu využiť. Oni však musia viac veriť v to, čo im je ponúkané. My potom môžeme zistiť, či je to správne alebo nesprávne. Podľa toho, ako hrali s Lotyšskom, tak sme teoreticky uhádli všetko, čo sme chceli hrať. O víťazstve rozhodlo z môjho pohľadu aj trochu šťastia, že nám nepadlo v dôležitých momentoch. U Lotyšov zahralo sebavedomie v správny čas, taký je basketbal. Máme nádej, pretože sme spravili veľmi dobrý krok dopredu a myslím si, že to trochu zdvihne sebavedomie všetkým našim hráčom a budeme v tom pokračovať. Potrebujeme čas, ale musíme sa aj mentálne zmeniť, keď odchádzame zo svojich súťaží a hráme medzinárodnú súťaž,“ zhodnotil Meleščenko koncovku zápasu v Rige.

image

Lotyšsko nás následne v koncovke tvrdo vytrestalo, keďže im padlo takmer všetko, na čo v danej chvíli siahli a po výsledku 82:74 si zaknihovalo prvé dva body do tabuľky A-skupiny. Slovenskí reprezentanti sa však veľmi rýchlo zžili s najvyššími poschodiami európskeho basketbalu a po zaplatení pravdepodobne nováčikovskej dane proti Belgicku, to bol v Rige úplne iný tím. Práve to by mohlo byť hnacím motorom nášho výberu do ďalších kvalifikačných duelov, odraziť sa od duelu s Lotyšskom.

„Novembrové zápasy ukázali to, že teoreticky máme šancu hrať. Zase je to o prístupe, ako sa snažíme, bojujeme a čo chceme. Vždy hovorím, že keď vieš všetko pochopiť, čo sa deje na ihrisku, tak vtedy je to jednoduchšie pre teba. A k tomu sa snažíme dostať. Musíme však zlepšovať v rýchlosti a prijatí riešenia. Ukázali sme, že máme dobrý potenciál. Verím tomu, že čas nám ukáže, či správne smerujeme. Vidím pokrok, takže mám nádej. Pozitívne je to, že sme znalyzovali naše chyby a veľmi dobre pochopili, o čo ide. Snažili sme sa hrať to, čo chceme my. To sa nám darilo vo veľkej časti zápasu s Lotyšskom. Mentálne, fyzicky a takticky bolo vidieť, že robíme krok. Len ten malý krok a detaily, ktoré rozhodujú celý zápas, tak robíme zbytočné chyby vtedy, keď sa rozhoduje stretnutie. Je to život, musíme sa z toho poučiť. Veríme, že každým zápasom to bude lepšie,“ vyhlásil reprezentačný tréner Slovenska.

image 36

Naša reprezentácia tak má po novembrovom asociačnom termíne na konte dve prehry a je na poslednom mieste A-skupiny. Vo februári ju čaká dvojzápas so Srbskom. Dobrou správou je, že stále je o čo hrať, keďže do ďalšej fázy postupujú 3 zo 4 tímov.

„Ohľadne sebavedomia, v tom sa zlepšujeme, za to som rád. Máme veľmi dobrý potenciál, všetko však záleží od toho, ako k tomu každý hráč pristupuje, vie o svojej pozícii na palubovke, vie, čo sa od neho čaká. Nedá sa len tak preskočiť jeden schod, potrebuješ zakopnúť, ale keď chceš ísť stále hore, tak sa musíš naučiť aj prehrávať zápasy. Keď si z toho zoberieš to najlepšie a stále sa snažíš byť ešte o čosi lepší, tak potom má veľký význam makať a pokračovať. Prepáčte, že sme prehrali, ale v tomto čase sme ukázali asi to najlepšie, čo sme mohli. Treba byť trochu realistami,“ zakončil Meleščenko.

Foto: Lukáš Droppan, Fiba.basketball