• 1.

  LEV Patrioti
  25-3 53
 • 2.

  KMR Komárno
  17-11 45
 • 3.

  LUC Lučenec
  17-11 45
 • 4.

  INT Inter
  14-14 42
 • 5.

  SNV Rytieri
  14-14 42
 • 6.

  SVT Svit
  10-18 38
 • 7.

  HAN Handlová
  9-19 37
 • 8.

  PDA Prievidza
  6-22 34

Posezónna prestávka sa pre niektorých už skončila. Pod vedením trénera Olega Meleščenka sa v Leviciach začal pripravovať reprezentačný tím Slovenska na záver kvalifikácie majstrovstiev sveta, náš výber čakajú zápasy s Belgickom a Lotyšskom.

Kvalifikačná A-skupina majstrovstiev sveta 2023 sa pre slovenský výber nevyvíja podľa predstáv, priebežné posledné miesto a bilancia 0-4 znamená pred záverečnými dvoma stretnutiami už len teoretickú možnosť na prienik do ďalšieho kola bojov. Skladanie 14-členného menoslovu na duely s Belgickom (30. júna) a Lotyšskom (3. júla) aj z tohto dôvodu nebolo vôbec jednoduché. „Bol to ťažký proces. S trénerským štábom a vedením sme museli rozhodnúť, že kto môže a koho zavoláme. Uvidíme, čo sa z toho dá spraviť. Máme mierny optimizmus, mladší hráči dostanú väčšiu šancu a niektorí sa možno chopia líderskej pozície. Z tejto strany je to pozitívne,“ prezradil na úvod tréner nášho výberu Oleg Meleščenko.

Oproti februárovému dvojzápasu so Srbskom, chýba v nominácii kvarteto hráčov - Vladimír Brodziansky, Mário Ihring, Jakub Petráš a Richard Körner. Všetci menovaní sú pre reprezentáciu dôležití z pohľadu prínosu na palubovke, nájsť nových lídrov bude jedna z úloh realizačného tímu v závere kvalifikácie MS. „Rešpektujem našich lídrov, pretože reálne majú zdravotné problémy. Teraz majú šancu iní hráči ukázať sa. Kto vie, možno získame niekoľko nových hráčov, ktorí budú v reprezentácii suverénni,“ vyjadril sa kouč Slovenska k zmenám v nominácii.

Šanca získať medzinárodné skúsenosti sa otvára najmä dvojici Samuel Volárik a Lukáš Bolek. Pre Volárika, letnú posilu Komárna, to bude ďalší významný posun v kariére. V „trojkovom“ basketbale je už pravidelnou súčasťou reprezentácie, teraz dostáva premiérovo možnosť aj v „pätkovom“: „Bol som veľmi vďačný a prekvapený z pozvánky. Som za to rád a myslím si, že je čas ukázať, že si tu zaslúžim byť a budem makať. Chcem sa v každom smere zlepšiť, stále je čo zlepšovať. Treba trénovať, aby som sa mohol v čo najlepšom svetle ukázať. Dúfam, že prídu aj výsledky. Je to pre mňa dobré, že môžem byť súčasťou 'päťkovej' reprezentácie.“

DSC 4297

Cennú hernú prax v reprezentačnom drese Slovenska môže zbierať kvarteto mladíkov – Matúš Hronský, Timotej Malovec, Matej Majerčák a Dávid Novák. Po dlhšom období hlásia návrat do výberu Dalibor Hlivák a Tomáš Pavelka. „Nechcem hovoriť dopredu, ale som toho názoru, že niektorí z nich by sa mohli ukázať. Tomáš Pavelka zahral v Španielsku veľmi dobre, konečne sa možno prejaví aj tu, pretože má obrovský potenciál. To isté platí aj o Dávidovi. Skoro každý má šancu. Nejde o to, kto si a koľko máš rokov, ale ako k tomu pristupuješ a chceš reprezentovať Slovensko,“ načrtol Meleščenko očakávania od nových a staronových hráčov v reprezentácii. Z nominácie si vždy pred zápasom vyberie realizačný tím dvanástku hráčov.

„Najskôr sa zoznámim s hráčmi, v akom sú fyzickom stave. Prvé dni sa budeme dávať dokopy, potom postupne prejdeme k basketbalu. Počas tohto času sa pokúsim zistiť, ako sme na tom fyzicky a následne budeme rozmýšľať nad ich hlavami, agresivitou, chuť do basketbalu. Majú veľkú šancu a musia to využiť. Na prípravné zápasy ideme do Portugalska, kde nás čaká turnaj. Zatiaľ nepoznáme súperov, ale vždy tam boli kvalitné tímy. Pre týchto hráčov to bude dobrá skúška, na tejto úrovni sa môžu pozrieť, či môžu konkurovať alebo nie. Pre nás, trénerov, je to veľká možnosť vidieť, kde sa môžeme v útoku a v obrane zlepšiť, aby sme sa pripravili na posledné zápasy v kvalifikácii proti Belgicku a Lotyšsku,“ načrtol reprezentačný kormidelník plán prípravy.

Potom to už budú krátke zrazy a následné samotné zápasy v Belgicku a doma proti Lotyšsku. Oba zápasy by mala odvysielať športová televízia RTVS: Šport. „Chcel by som, aby sa niekto nový alebo trebárs 'starý' prejavil ako líder. Je to ako v živote, teraz máš šancu a musíš ju využiť, pretože možno druhá šanca už nepríde. Ciele by som nedával. V prípravných zápasoch dostanú takmer všetci šancu, aby sme vedeli koho, čo najviac a ako využiť. Hrať vieme, budeme bojovať. Bude to ťažké, ale chceme hrať dôstojne a so cťou,“ vyhlásil Meleščenko.

DSC 4281

Každopádne, ak by sa aj skončila slovenská púť v kvalifikácii na svetový šampionát, tak pre výber trénera Olega Meleščenka to neznamená z krátkodobého hľadiska koniec medzinárodnej konfrontácie. Už v auguste by malo štartovať druhé kolo predkvalifikácie majstrovstiev Európy 2025. „Všetkých si otestujeme, čo tu teraz sú. Pre nás a pre nich to bude dobrá škola, aby sme vedeli, ako reagujú na rôzne situácie, rýchlosť, rozhodnutia v obrane a útoku,“ uviedol tréner Slovenska.

V prípade postupu do kvalifikácie sa Slovensku výrazne otvorí šanca k premiérovej účasti medzi európskou elitou. Zo 4-členných skupín by mali postupovať na záverečný turnaj prvé tri tímy. „(úsmev) Sme už ďaleko, teraz o tom nechcem ani rozmýšľať. Čaká nás príprava a uvidíme, čo z toho môžeme urobiť do posledných dvoch zápasov,“ dodal na záver Meleščenko.

 

Širšia nominácia Slovenska na zápasy kvalifikácie MS 2023 proti Belgicku (30. júna) a Lotyšsku (3. júla):

hráči: David Abrhám, Martin Bachan, Boris Bojanovský, Šimon Krajčovič (všetci Patrioti Levice), Marek Doležaj (Iraklis BC/Gréc.), Matej Majerčák (NH Ostrava/ČR), Michael Fusek (Inter Bratislava), Timotej Malovec (KK Mega Mozzart Belehrad/Srb.), Tomáš Pavelka (Palmer Alma Mediterránea Palma/Šp.), Dávid Novák (BA Nymburk/ČR), Lukáš Bolek (BKM Lučenec), Samuel Volárik (BC Komárno), Dalibor Hlivák (Spišskí Rytieri), Matúš Hronský (Duquesne University/USA)

realizačný tím: Oleg Meleščenko - hlavný tréner, Michal Madzin, Maroš Helmecy - asistenti trénera, Miroslav Páleník - manažér tímu, Michal Ondruš - generálny manažér, Jakub Chudý - kondičný tréner, Juraj Sluka - fyzioterapeut, MUDr. Richard Demovič – lekár

 

Program Slovenska v A-skupine kvalifikácie MS 2023:

Štvrtok 30. júna, 20.30 h: Belgicko – SLOVENSKO (Mons)

Nedeľa 3. júla, 18.00 h: SLOVENSKO – Lotyšsko (Levice)

Foto: Lukáš Droppan