• 1.

  KMR Komárno
  0-0 0
 • 2.

  PDA Prievidza
  0-0 0
 • 3.

  LUC Lučenec
  0-0 0
 • 4.

  INT Inter
  0-0 0
 • 5.

  SVT Svit
  0-0 0
 • 6.

  HAN Handlová
  0-0 0
 • 7.

  LEV Patrioti
  0-0 0
 • 8.

  SNV Rytieri
  0-0 0

Napraviť si renomé u fanúšikov po zbabranom stretnutí s Nórskom a zabojovať o prvé víťazstvo v D-skupine. Reprezentácia Slovenska sa v nedeľu o 19.00 h pokúsi naplniť tieto ciele proti Severnému Macedónsku. Víťazstvo by im výrazne pomohlo, ďalšia prehra ešte viac skomplikovala postupové nádeje.

Štart do druhej fázy predkvalifikácie majstrovstiev Európy 2025 si slovenský výber a najmä nový tréner Aramis Naglič určite predstavoval inak, proti Nórsku si veril na ukončenie čakania na víťazstvo, ale severský súper mal odlišné plány. Tie pretavil do reality, po výsledku 68:87 a 37-bodovému príspevku hosťujúceho Haralda Freya, sa hneď na štarte D-skupiny pre Slovákov značne skomplikovala situácia. „Nemáme čo stratiť, pôjdeme do toho naplno. Musíme zahrať lepšie ako proti Nórsku. Možno sme mali v prvom stretnutí nejakú trému, ale hádam to už bude lepšie,“ dúfa pivot Slovenska Jakub Mokráň.

Severné Macedónsko naproti tomu vstúpilo do predkvalifikácie úspešne, cenným triumfom 73:70 na palubovke Dánska. Víťazstvo zariadil ďalekonosnou trojkovou strelou s klaksónom líder tímu Nenad Dimitrijevič, autor 29 bodov. „Je to skúsený tím, čaká nás odlišný basketbal. Nie sú takí rýchli ako Nórsko. Myslím si, že môžeme s nimi trochu lepšie hrať, ale majú individuálnu kvalitu, napríklad Dimitrijeviča. Momentálne je potrebné rýchlo zanalyzovať toto stretnutie, pripraviť sa na ďalší zápas a pokúsiť sa napraviť v najbližších 2-3 dňoch niektoré veci. Po mentálnej stránke to bude náročný duel. Nemáme v rámci družstva sebavedomú atmosféru a myšlienky. Je potrebné aj na tom pracovať,“ vravel po štvrtkovom stretnutí tréner slovenského tímu Aramis Naglič.

DSC 8297

Svojho najbližšieho súpera Slováci dôverne poznajú, stretli sa s ním v rámci predkvalifikácie majstrovstiev sveta 2023. Vtedy s ním uhrali bilanciu jedného víťazstva (88:72) a jednej prehry (47:69). „Odohrali sme s nimi dve stretnutia. Ide o balkánsky štýl, hrajú veľmi fyzicky a rozumne. Majú dobrých podkošových hráčov, na to si musíme dávať pozor. Uvidíme, v akej zostave budú, ale pripravíme sa na nich čo najlepšie,“ povedal rozohrávač Šimon Krajčovič.

Slovensko by malo nastúpiť v totožnej zostave ako proti Nórsku. Stretnutie so Severným Macedónskom vysiela v priamom prenose športová televízia JOJ Šport.

Po letnom „okne“ sú ďalšie stretnutia na programe v novembri 2022 a februári 2023. Víťazi skupín a Cyprus, ako organizátor záverečného turnaja, si zabezpečia miesto v riadnej kvalifikácii, na ostatné tímy čaká ešte jedna šanca. V tretej fáze predkvalifikácie, ktorá by mala odštartovať v auguste 2023, budú v hre posledné miesta, do tejto časti sa pridajú neúspešné tímy z prvej a druhej fázy.

DSC 8383

Nominácia Slovenska na zápas predkvalifikácie ME 2025 proti Severnému Macedónsku (28. augusta):

hráči: Šimon Krajčovič (Eisbären Bremerhaven/Nem.), Samuel Volárik (BC Komárno), Dalibor Hlivák (Spišskí Rytieri), Martin Bachan (Patrioti Levice), Mário Ihring (SYNTAINICS MBC Weissenfels/Nem.), Jakub Mokráň (BK Opava/ČR), Lukáš Bolek (BKM Lučenec), Richard Körner (Basket Brno/ČR), Marek Doležaj (Hübner Níreďháza BS/Maď.), Tomáš Pavelka (Tartu Ulikool Maks & Moorits/Est.), Michael Fusek, David Abrhám, Andre Jones (všetci bez klubovej príslušnosti)

realizačný tím: Aramis Naglič - hlavný tréner, Michal Madzin, Zlatko Jovanovič - asistenti trénera, Maroš Helmecy – asistent zodpovedný za skauting a videoanalýzu, Miroslav Páleník - manažér tímu, Michal Ondruš - generálny manažér, Enriko Smák - kondičný tréner, Pavol Frtús - fyzioterapeut, MUDr. Richard Demovič – lekár

 

Program D-skupiny predkvalifikácie ME 2025:

nedeľa 28. augusta:

18.00 h: Nórsko – Dánsko (Bergen)

19.00 h: Severné Macedónsko – Slovensko (Skopje)

 

Tabuľka D-skupiny:

1. Nórsko 1 1 0 87:68 2

2. Severné Macedónsko 1 1 0 73:70 2

3. Dánsko 1 0 1 70:73 1

4. Slovensko 1 0 1 68:87 1  

Foto: Lukáš Droppan