• 1.

  LEV Levice
  25-7 57
 • 2.

  PDA Prievidza
  20-12 52
 • 3.

  SVT Svit
  19-13 51
 • 4.

  KMR Komárno
  19-13 51
 • 5.

  HAN Handlová
  18-14 50
 • 6.

  SNV Rytieri
  16-16 48
 • 7.

  INT Inter
  13-19 45
 • 8.

  LUC Lučenec
  10-22 42
 • 9.

  NIT Nitra
  4-28 36

Máté Balogh, Juraj Láštic, Dávid Novák, Juraj Páleník a Maroš Zelizňák. Táto pätica hráčov zatiaľ hrala za reprezentáciu Slovenska len minimálne, respektíve za mužov ešte nemala na svojom konte ani minútu. To všetko sa zmenilo pred niekoľkými hodinami v prípravných dueloch s Portugalskom a vy si môžete prečítať reakcie samotných hráčov.

Najväčšou neznámou pre slovenského basketbalového fanúšika bol v letnej nominácii trénera Aramisa Nagliča 23-ročný krídelník Máté Balogh. V našej najvyššej súťaži nemá na svojom konte žiaden štart, pretože už v skorom veku sa vybral do Maďarska. Päť sezón bol súčasťou Egisu Körmend a v predchádzajúcom ročníku hral za Albu Fehérvár. „Veľmi sa teším, že som dostal príležitosť. Boli to vynikajúce pocity dostať možnosť v mužskej reprezentácie a ešte si navyše aj zahrať. Bol som hrdý, radoval som sa. Je to mimoriadna vec v mojom športovom živote, ktorá mi dodáva novú motiváciu, aby som sa ešte viac športovo rozvíjal,“ povedal Balogh k svojmu debutu za mužov.

Proti Portugalsku sa nestratil, v prvom zápase nastúpil v základe a v štatistikách mu svietilo 6 bodov, 5 doskokov a 3 asistencie. V piatok mal síce nižšie čísla, ale na palubovke bol mimoriadne viditeľný. Balogh si na seba naposledy navliekol reprezentačný dres Slovenska v roku 2017, keď bol súčasťou výberu do 16 rokov. „Bola to motivácia, chcel som sa ukázať. Musím na sebe pracovať, rozvíjať sa. Som zvedavý, či ma aj najbližšie do reprezentácie pozvú. Motivuje ma, aby som na seba ešte viac pracoval. Takéto zápasy sú potrebné, aby sa do tímu zabudoval aj mladí hráči. Výborná skúsenosť, všetci sme sa tešili,“ uviedol nováčik. V nasledujúcom ročníku bude Balogh pod taktovkou bývalého trénera Komárna Zlatka Jovanoviča, na kontrakte sa dohodol s Honvédom Budapešť: „Prestúpil som, aby som viac hral. Idem do tímu, ktorý sa orientuje na mladých hráčov. Dúfam, že si zahrám dosť, aby som basketbalovom rástol.“

DSC 5436

Ďalším úplným novicom v slovenských farbách bol 25-ročný pivot Maroš Zelizňák. Košický rodák odišiel najskôr do českej Get Better Academy a potom bol päť rokov súčasťou americkej univerzity Jacksonville State. Pred predchádzajúcou sezónou sa vydal na profesionálnu cestu, prvé kroky robí v lotyšskej Valmiera Glass, kde má zmluvu aj na ďalší ročník. „Som veľmi šťastný, že to takto dopadlo s premiérou. Naposledy som hral za reprezentáciu v tíme do 20 rokov, čo bolo pred piatimi rokmi. Mal som nejaké zdravotné problémy, ale som veľmi šťastný, že som tu mohol byť. Som hrdý na to, že som si mohol na seba obliecť dres Slovenska a počuť našu hymnu. Prišli aj prvé body, to je skvelé,“ nešetril Zelizňák pozitívami.

Štvrtok zaznamenal 2 body a 5 doskokov, piatok pridal proti Portugalčanom 7 bodov, 8 doskokov a 2 asistencie: „Som rád, že prišla príležitosť zmerať si sily s tímom, ktorý je možno na vyššej úrovni ako my. Ako sa ale dalo vidieť, nie sme o nič horším družstvom.“ Práve letný zraz bol šancou ukázať sa trénerovi Aramisovi Nagličovi a zabojovať o prípadnú miestenku v dvojzápase so Španielskom. „Samozrejme, je to cieľom asi pre každého, kto tu teraz bol. Zápas proti Španielsku je marketingovo braný ako zápas storočia, všetci sa na to tešíme a všetci by sme toho chceli byť súčasťou. Dúfam, že sa dostanem do 12-tky,“ vyhlásil Zelizňák.

DSC 5532

Divákom v Národnom basketbalovom centre sa konečne predviedol aj lietajúci Dávid Novák. Ten už má za sebou niekoľko minút v drese Slovenska, ale hráča Nymburku nie je tak často možné vidieť v akcii v rodnej krajine. Viac dal o sebe vedieť v piatok, na svojom konte 4 body a 2 doskoky: „Veľmi som si to užil a tešil som sa na tento zápas. Nejako som dopredu vedel, ako to bude vyzerať. Basketbal ma bavil, po dlhom čase som mohol hrať aj na rozohrávke, takže úplne super. Je to určite skok a iné ako v Nymburku, ale do každého zápasu idem s mentalitou, že chcem podať čo najlepší výkon. Budem na sebe pracovať a snáď mu dokážem, že môžem hrať aj v 12-tke v kvalifikácii.“

Stále kmeňový hráč aktuálneho majstra Česka bude v nasledujúcom ročníku hosťovať v konkurenčnej Slavii Praha. „Sľubujem si od toho viac minút a individuálny rozvoj, pretože je pár vecí, na ktorých musím pracovať,“ vyjadril sa Novák k zmene dresu.

DSC 5556

V podobnej situácii bol aj Juraj Páleník, v predchádzajúcom ročníka trojkový snajper Komárna. „Veľmi som sa na to tešil. Máme za sebou náročnú prípravu, každý hráč bol odlišne pripravený, čo sa týkalo aj mňa. Je to veľká skúsenosť, aj keď tu neboli všetci hráči, tak dostať takýto priestor je super a môže mi to pomôcť. Tréner mal prvýkrát možnosť vidieť, ako trénujem, aj keď som už bol v reprezentácii vo februári, ale vtedy som nehral,“ načrtol Páleník svoj pohľad.

Klubová príslušnosť 24-ročného basketbalistu zatiaľ známa nie je, ale reprezentačná skúsenosť je určite vzpruhou do ďalšej sezóny na palubovkách: „Je veľká motivácia hrať proti Španielom, respektíve byť aspoň na tom zraze. To sa bude asi dosť odvíjať od toho, ako a kto chytí začiatok sezóny. Skôr sa bude hrať o koniec lavičky, ako o základnú päťku, čiže možno rolu bude zohrávať tímový duch. Motiváciou bude v začiatku sezóny ukázať sa v dobrom svetle, zostáva na tréneroch, ale ja urobím určite maximum.“

DSC 5326

Z tohto pohľadu najzaujímavejšou postavou letného zrazu bol Juraj Láštic. Za mládežnícke reprezentácie nikdy nenastúpil, dres Slovenska si na seba navliekol doteraz len v 3x3 basketbale. 23-ročné krídlo Handlovej dostalo premiérovo šancu v piatok, na svojom konte zaznamenalo 3 body. „Je to úžasný pocit, hlavne keď si pomyslím, že som nebol v žiadnej mládežníckej reprezentácii Slovenska a prvé body tak prišli až medzi mužmi. Som rád, že to prišlo teraz a budem na to spomínať do konca života. Veľmi si vážim, že som dostal pozvánku a myslím si, že som naplno využil príležitosť. Je to neopísateľný pocit, keď môžem reprezentovať svoju krajinu. Verím, že skúsenosti, ktoré som nabral za posledné dni, tak ich využijem počas sezóny,“ zhodnotil Láštic svoje dojmy z debutu.

Člen handlovských „baníkov“ zaznamenáva každým rokom viditeľný progres, u trénera Nenada Miloševiča si vypracoval pevnú pozíciu v rámci družstva. „Mal som tu širokú rodinu, ktorá ma chodí podporovať na každý zápas, sú pre mňa veľkou oporou a nesmierne si to vážim. Ukazuje sa, že práca, ktorú robím, tak konečne sa preukazuje. Nebudem poľavovať, ale pokračovať a každý deň sa krok po kroku chcem posúvať. Som pripravený v Handlovej na väčšiu úlohu v tíme. Viem, že tréner Miloševič mi dôveruje a je to aj opačne, takže som pripravený zobrať tú úlohu,“ dodal na záver pokračujúci hráč Handlovej.

DSC 5903

Foto: Lukáš Droppan