• 1.

  LEV Patrioti
  10-3 23
 • 2.

  KMR Komárno
  9-4 22
 • 3.

  HAN Handlová
  9-4 22
 • 4.

  SVT Svit
  8-5 21
 • 5.

  SNV Rytieri
  7-7 21
 • 6.

  INT Inter
  5-8 18
 • 7.

  PDA Prievidza
  5-8 18
 • 8.

  LUC Lučenec
  5-9 19
 • 9.

  NIT Nitra
  2-12 16

Po solídnych výsledkoch v príprave sa od Slovenska očakával víťazný vstup do druhej fázy predkvalifikácie ME 2025, hlavne keď štartovalo doma proti Nórsku. Severský súper ale hral s veľkou chuťou a odhodlaním, navyše vedený 37-bodovým Haraldom Freyom si uchmatol cennú vonkajšiu výhru. Pre výber trénera Aramisa Nagliča sa tak hneď skomplikovala cesta za postupom po nevýraznom výkone.

Basketbalisti Slovenska nevstúpili do stretnutia zle, chuť po ukončení série prehier bola evidentná. Rýchlo sa však nazbierali fauly pre členov základnej zostavy a od prvotného zápasového plánu sa muselo upustiť. „Kritérium bolo také. Mokráň dosť rýchlo získal tri fauly. Ukázalo sa, že pre tento tím je dôležitým hráčom. Myslím si, že hrá dobrý a fyzický basketbal, ktorý môže hrať na takej úrovni, akú malo Nórsko. Bola vidieť nekoncentrovanosť a tiež nedisciplinovanosť, k tomu technické chyby. Sme spolu 20 dní, myslím si, že sa to môže zlepšiť. Jasné, chýba nám zopár hráčov,“ vrátil sa k zápasu tréner Aramis Naglič.

Nižšia zostava, na čele s Jakubom Mokráňom, mala byť zbraňou na rivala z Nórska. Pivot českej Opavy ale musel už v prvej štvrtine upustiť zo svojej agresívnej hry smerom do koša. To bol pre slovenský výber z dlhodobého hľadiska evidentná komplikácia. „Možno som bol niekde o sekundu neskôr, podľa mňa dva z toho vôbec nemuseli byť, ale na to sú tu rozhodcovia. V tretej štvrtine sme mali momentum, keď sa nám podarilo dotiahnuť na štyri body, ale následne som urobil hlúpu chybu, keď som dopadol na hráča pri trojke a odskočili nám na 8 bodov,“ vyjadril sa Mokráň.

V prvom polčase to bola vyrovnaná partia, zápas sa začal lámať pred polčasovou prestávkou. Hostia odskočili 9-bodovou šnúrou, ktorou získali potrebné sebavedomie. Od tohto momentu začala na domácej strane neúspešná stíhacia jazda. „Keď sme urobili nejakú šnúru a vyzeralo, že sa vraciame do zápasu, tak sme hneď dostali trojku alebo po hlúpej chybe prišli dva protiútoky za sebou pre súpera. Sami seba sme zrážali na kolená v tomto zápase. Klobúk dole aj pred Nórskom, odohralo výborný zápas, premieňalo šance, ktoré si vytvorili. Bolo to o nás, pomýšľali sme na iný výsledok, ale bohužiaľ,“ uviedol rozohrávač Šimon Krajčovič.

DSC 8800

Kým v prípravných zápasoch s Maďarskom a Švajčiarskom sa reprezentácia Slovenska opierala o dobrý výkon v defenzíve, tak v prípade stretnutia s Nórskom tomu tak nebolo. Vyniknúť nechali najmä najväčšiu hviezdu Nórska, 37-bodového Haralda Freya. „Je to kvalitný hráč, pripravili sme sa na neho. Povedali sme si, čo máme robiť, ale nedodržali sme nejaké veci, chytil sa a potom sa mu už ľahko hralo,“ myslí si Mokráň. Slováci sa už v prvom polčase nechali preskákať, nevychádzala ani taktika so zapojením vysokých pivotov, ako bol Tomáš Pavelka alebo Michael Fusek. „Nechali sme sa rozhodiť tým, že zápas neprebiehal podľa našich predstáv. Určite treba lepšie doskakovať, pretože mali o 16 doskokov viac, čo je rozhodne veľa. Boli tak isto vysokí ako my,“ doplnil Mokráň.

Výber trénera Aramisa Nagliča neskladal aj napriek nepriaznivému vývoju v druhom polčase zbrane, viackrát sa mu podarilo zatlačiť súpera a dotiahnuť sa na jednociferný rozdiel. K želanému obratu a väčšej dráme ale napokon neprišlo. „Keď sme sa vždy súperovi priblížili, tak sme urobili katastrofálne chyby. To sú tie technické chyby, respektíve sa faulovalo, stratila sa lopta alebo sa nepremenila otvorená strela. Zahodili sme veľa trestných hodov. Myslím si, že ide aj o mentalitu, uvidí sa v ďalšom stretnutí. Máme ťažkú robotu pred sebou,“ povedal reprezentačný kouč.

DSC 8740

Výsledkom napokon bolo, že Nórsko si skúsene postrážilo záverečnú štvrtinu a bez výraznejších ťažkostí získalo mimoriadne cenné dva body z palubovky súpera. Pre slovenské družstvo sa hneď na začiatku skomplikovala cesta za postupom do „riadnej“ kvalifikácie. „My nemôžeme seba pasovať do role favorita proti žiadnemu súperovi. Najprv musíme dokázať nejaké zápasy vyhrávať a kontrolovať, až potom môžeme rozprávať pred niektorými stretnutiami, že sme favorit,“ uzatvoril hodnotenie zápasu Krajčovič.

Napraviť si chuť a renomé majú šancu Slováci už v nedeľu 28. augusta, o 19.00 h ich v Skopje čaká reprezentácia Severného Macedónska. Najbližší súper nášho tímu vstúpil do D-skupiny tiež vonkajším triumfom, v Dánsku zvíťazil 73:70.

Foto: Lukáš Droppan