• 8.

10-22 42
  • 9.

4-28 36

Slovenskí basketbalisti čakajú stále v A-skupine kvalifikácie majstrovstiev sveta 2023 na prvé víťazstvo. Úspešný nebol ani ich tretí pokus, so Srbskom prehrali na jeho palubovke 63:75. Najlepším strelcom nášho výberu bol s 23 bodmi Vladimír Brodziansky. Zverenci trénera Olega Meleščenka sa stretnú s rovnakým súperom ešte raz v rámci aktuálneho asociačného termínu, konkrétne v pondelok 28. februára o 18.00 h v Leviciach. V tabuľke patrí Slovákom zatiaľ nepostupové 4. miesto, na konte majú tri prehry.

Začiatok zápasu Slovákom nevyšiel, Srbom umožnili skórovať prvých päť bodov. Po nie príliš vydarenom úvode však potiahol bodovo Brodziansky, preto sa podarilo udržať manko na prijateľnej úrovni. Našim basketbalistom sa podarilo dokonca aj vyrovnať (11:11), ale následne sa na tri minúty strelecky odmlčali, čo domáci využili k 9-bodovej šnúre. Zo slovenskej strany prišlo zlepšenie, ale nedisciplinovanosť ich oberala o vyrovnanejšiu partiu. Prvú štvrtinu napokon prehrali 18:24. Ideálne nezačala ani druhá 10-minútovka, šesť inkasovaných bodov od Srbska znamenali dvojciferné manko. Slovenské nádeje držal Brodziansky, z jeho rúk išla drvivá väčšina úspešných košov. Náš výber dokázal občasne zatlačiť na súpera, ale domáce Srbsko si kontrolovalo vedenie. Po prvom polčase síce prehrávalo Slovensko 36:44, ale nádej na úspech proti favorizovanému súperovi žila.

Vstupy do štvrtín neboli najsilnejšou slovenskou zbraňou v tomto stretnutí, domácim zase raz dovolili odskočiť na viac ako 10-bodový rozdiel. Výraznou vzpruhou bola úspešná štvorbodová akcia Krajčoviča, k nemu sa správnym spôsobom pridali aj hráči z lavičky. Vďaka týmto faktorom stále žila nádej na premiérové víťazstvo v kvalifikácii majstrovstiev sveta. Do poslednej štvrtiny išlo Slovensko za stavu 54:62. Opäť sa však zopakovala horšia strelecká pasáž, Srbi si tak mohli bezpečne strážiť dvojciferné vedenie. Slovenský výber sa pokúšal ešte v koncovke urobiť niečo so zápasom, ale zvrátiť vo svoj prospech už dianie nedokázal.

Kvalifikácia MS 2023 - A-skupina:

Srbsko - Slovensko 75:63 (24:18, 20:18, 18:18, 13:9)

Srbsko: Avramovič 14, Jagodič-Kuridza 13, Trifunovič po 12, Koprivica 8, Radanov 5 (Ristič 12, Djurišič 7, Šimanič 4, Jovič a Novak 0)

Slovensko: Brodziansky 23, Ihring 14, Fusek a Krajčovič po 7, Doležaj 0 (Petráš 4, Abrhám a Bachan po 3, Bojanovský 2, Körner a Malovec 0)

TH: 5/4 - 11/9, Fauly: 15 - 14, Trojky: 7- 10, Rozhodovali: Yilmaz (Tur.), Bissuel (Fr.), Sahin (Tur.)

Svetislav Pešič, tréner Srbska: „Moje mužstvo odohralo excelentný zápas v obrane. Prvú štvrtinu sme začali bez agresivity, ale postupom času sa to zlepšovalo, hlavne proti kľúčovej trojici Brodziansky, Ihring a Krajčovič. Táto kontinuita sa mi páčila. Postupne sa zlepšovala aj naša koncentrácia. Mali sme nejaké problémy v úvode na útočnom doskoku, v druhom polčase sme im dovolili doskočiť len štyri lopty v tomto ukazovateli. Celkovo sme mali 15 útočných doskokov, čo svedčí o excelentnej defenzíve, energii a koncentrácii. Slovensko je skúsený tím, ktorý hrá dlho pokope a donútiť ho k 19 stratám, to je pre mňa dobrý výsledok. Som spokojný nielen s víťazstvom, ale ako sme zvíťazili.“

Marko Jagodič-Kuridža, hráč Srbska: „Súhlasím s trénerom, hrali sme dobrý zápas. V prvom polčase sme mali problémy s útočným doskokom súpera. To sa v druhom polčase zlepšilo. Urobili sme nejaké chyby, pozrieme si ich na videu a do ďalšieho stretnutia to zlepšíme. Treba si oddýchnuť, aby sme vyhrali aj ďalší duel.“

Oleg Meleščenko, tréner Slovenska: „Každý očakával, ako budeme hrať proti Srbsku. My budujeme nové družstvo, krok po kroku sa chceme zlepšovať. Srbsko hralo tvrdo v obrane, dotlačili nás k 19 stratám. Myslím si, že to bola kľúčová vec. Pripravovali sme sa na to, vedeli sme o tom, ale Srbsko bolo lepšie v tomto zápase. My sme sa snažili najviac, ako to bolo možné. Verím, že nám toto stretnutie dalo viac, ako obvykle. Ak chceme hrať na takejto úrovni, tak musíme hrať 40 minút a nie len niektorí hráči. Je potrebné, aby hralo celé družstvo. Gratulujem Srbsku, my musíme tvrdo pracovať a pokúsiť sa urobiť maximum.“

Mário Ihring, hráč Slovenska: „Gratulujem Srbsku, zaslúžili si vyhrať. Ja som hrdý na náš tím, čo sme ukázali. Od predchádzajúceho okna sme sa zlepšili, bojovali sme. Mali sme 19 strát, z toho sme inkasovali 28 bodov, to bola najväčšia chyba v tomto stretnutí. Nechali sme na ihrisku srdce. Treba na tomto zápase stavať. Musíme si zanalyzovať tieto chyby, o tri dni nás čaká ďalší zápas. Myslím si, že môžeme zahrať doma ešte lepšie.“