• 8.

10-21 41
  • 9.

4-25 33

Slovenská mužská basketbalová reprezentácia zaznamenala v D-skupine predkvalifikácie majstrovstiev Európy 2025 druhú prehru, keď neuspela v Severnom Macedónsku výsledkom 75:79. Nášmu výberu nepomohlo ani 18 bodov v podaní Jakuba Mokráňa, ktorý bol najlepším strelcom slovenskému tímu. Družstvu trénera Aramisa Nagliča patrí v tabuľke D-skupine tretie miesto s bilanciou dvoch prehier. Po augustovom dvojzápase čakajú Slovákov najbližšie duely v novembri, najskôr sa predstavia doma proti Dánsku (10. novembra) a potom idú do Nórska (13. novembra).

Domáci Macedónci odštartovali trojkovou paľbou, ale slovenský výber to nevyviedlo z miery. V hosťujúcom drese totiž úradoval Mokráň, v úvode sa postaral o 8 z 10 bodov Slovenska. Celkovo predvádzali zverenci trénera Aramisa Nagliča diametrálne odlišný výkon v porovnaní s duelom proti Nórsku. Hrali s ľahkosťou, trestali súperove chyby rýchlymi protiútokmi a bodmi z priestoru pod košom. Celkovo to bola dosť ofenzívna prvá štvrtina, čo viac vyhovovalo nášmu tímu. Nabrané sebavedomie sa ukázalo aj na skóre, Slováci vyhrali úvodnú 10-minútovku 26:19. V druhej časti pokračovala dobrá hra nášho tímu, dokonca v 5. minúte mali prvé dvojciferné vedenie v zápase (36:26). Zopakovali sa však chyby zo stretnutia s Nórskom, najmä nedisciplinovanosť, ktorá umožnila Severnému Macedónsku mierne okresať manko. Hostia sa ale opierali o kolektívny výkon, k Mokráňovi sa postupne bodovo pridal Abrhám s Jonesom, vďaka čomu neprichádzalo k obratu. Na polčasovú prestávku mohlo ísť spokojnejšie Slovensko, keď vyhrávalo 46:40.

Aj v tretej štvrtine pokračovalo herné sebavedomie na slovenskej strane, opäť sa podarilo odskočiť do dvojciferných vôd, tentoraz zobral iniciatívu do svojich rúk Körner. Severné Macedónsko ale neskladalo zbrane, krok po kroku ukrajovalo z manka. V jednej chvíli bol rozdiel v podobe jedného útoku, ale z našej strany vždy prichádzala bodová odpoveď. Ku Körnerovi sa opäť pridal Mokráň, a tak na tabuli svietil po 30 minútach čistého času z nášho pohľadu stav 63:59. V záverečnej časti prišiel očakávaný tlak z domácej strany, ale Slováci mu viac ako ideálne vzdorovali. Keď bolo treba, tak bodovali a dlhé momenty nepripúšťali scenár so stratou dobre rozohraného duelu. Dôležitý okamih prišiel 3 a pol minúty pred koncom, Jakimovskeho trojka dostala domácich po dlhom čase do vedenia. Od tohto momentu diktovalo tempo Severné Macedónsko, spolu s mohutnou diváckou podporou už nepustilo Slovákov do samotného záveru do vedenia.

Predkvalifikácia ME 2025 – D-skupina:

Severné Macedónsko – Slovensko 79:75 (19:26, 21:20, 19:17, 20:12)

Najviac bodov - Severné Macedónsko: Dimitrijevič 20, Jakimovski a Stojanovski po 15

Slovensko: Mokráň 18, Körner 17, Jones 11, Ihring 9, Volárik 2 (Abrhám 13, Krajčovič 3, Fusek 2)

TH: 19/13 – 11/6, Fauly: 19 - 21, Trojky: 10 - 11, Rozhodovali: Stoica (Rum.), Yalmanová (Tur.), Deman (Fr.)

Aramis Naglič, tréner Slovenska: „Škoda prehry. Myslím si, že sme odohrali veľmi dobrý zápas. Na konci sme nevydržali. Macedónsko dalo veľmi ťažké koše, my sme trochu stratili koncentráciu. Niektoré rozhodnutia neboli dobré. Veľká škoda, pretože sme mali šancu zabudnúť na prehru s Nórskom.“

Jakub Mokráň, hráč Slovenska: „Určite sme začali lepšie ako s Nórskom. Myslím si, že sme predviedli výkon, za ktorý sa nemusíme hanbiť. Mrzia nás posledné minúty, možno to bola tréma, že sme cítili, že máme víťazstvo na dosah. Celý zápas sme viedli, potom sme urobili hlúpe chyby, ktoré nás stáli stretnutie. Súper hral doma pred dosť ľuďmi, dali ťažké strely, chytili sa.“