• 1.

  INT Inter
  30-6 66
 • 2.

  LEV Levice
  26-10 62
 • 3.

  PDA Prievidza
  25-11 61
 • 4.

  KOS Košice
  25-11 61
 • 5.

  SVT Svit
  22-14 58
 • 6.

  KOM Komárno
  22-14 58
 • 7.

  KAR Karlovka
  12-24 48
 • 8.

  HAN Handlová
  9-27 45
 • 9.

  ZIL Žilina
  5-31 41
 • 10.

  SNV Spišská N.V.
  4-32 40

Sobotňajšie 41. kolo Eurovia Slovenskej basketbalovej ligy má z dlhodobého pohľadu asi najväčší význam. Čaká nás totiž priamy súboj o tretie miesto po základnej časti medzi Prievidzou a Levicami, o piate miesto zvedú súboj Sviťania s Komárnom a o deviatu priečku sa pokúsia Spišiaci proti Karlovke. Handlová môže proti Nitre ukončiť čakanie na víťazstvo, Inter privíta vo svojom prostredí Lučenec. 

BK 04 AC LB Spišská Nová Ves - VŠEMvs Karlovka Bratislava 

Mestská športová hala, sobota 18. marca o 18.00 - štatistický prenos, priamy prenos: Youtube

Delegácia rozhodcov: Anton Šarišský, Miroslav Matejčík, Tomáš Kiss

Čo je potrebné vedieť: Tabuľkové postavenie hovorí jasne, iná reč je o aktuálnej forme družstiev. Spišiaci chytili v závere sezóny dych a už len jedno víťazstvo ich delí od vyrovnania sa sobotňajšiemu súperovi. V podtatranskom derby síce nestačili na svojho rivala zo Svitu (78:90), ale na bratislavský celok si veria. Karlovka pokračuje v čakaní na víťazstvo, herný prejav zverencov trénera Petra Ivanoviča sa síce zlepšuje, ale proti Leviciam sa od nich odklonila šťastena. S Patriotmi totiž prehrali doslova v záverečných sekundách. Prípadne víťazstvo na Spiši by im mohlo zabezpečiť definitívu deviatej priečky po základnej časti. 

Kto proti komu: Stretnutie sa môže rozhodnúť na aktivite podkošových hráčov. Zatiaľ čo dvojica Henry a Juríček sa postarala v stredu o 40 z celkových 78 bodov svojho tímu, tak pivoti Karlovky dali len 18 z celkových 74 bodov.

Čísla, čísla, čísla: Spišiaci vyhrali z predchádzajúcich troch domácich stretnutí len raz. Čakanie na triumf Karlovky trvá už od 1. februára, kedy zdolali svojho sobotňajšieho súpera. Vonku naposledy zvíťazili ešte 7. januára, po predĺžení uspeli na palubovke Nitry.

Povedali pred zápasom:

Erich Korfanta (tréner Spišskej Novej Vsi): "Čaká nás mimoriadne húževnatý súper, ktorý sa nevzdáva za žiadneho stavu. Karlovka hrá kolektívne s veľkou rotáciou hráčov, ktorí už majú niečo odohrané a majú svoju kvalitu. Náš súper prehral v poslednom kole smoliarsky doma so silnými Levicami a určite si v priamom súboji o deviate miesto bude chcieť u nás napraviť chuť. My však tiež túžime po našej stredajšej prehre so Svitom uspieť, a tak nás čaká určite náročný duel, v ktorom však chceme zvíťaziť."

Peter Ivanovič (tréner Karlovky): "Chceme nadviazať na bojovný výkon zo stredy. Spišiaci doma robia dobre výsledky. Cestou k úspechu a ukončeniu série prehier bude vyvarovať sa zbytočných chýb a hrať dôsledne na oboch stranách ihriska."

 

Iskra Svit - MBK Rieker COM-therm Komárno

Iskra aréna, sobota 18. marca o 18.00 - štatistický prenos, priamy prenos: Youtube

Delegácia rozhodcov: Zdenko Zubák, Marek Kúkelčík, Lukáš Životský

Čo je potrebné vedieť: Ďalší priamy súboj zvedú basketbalisti Svitu a Komárna, tentoraz o piate miesto v tabuľke. Aktuálne tromfy má v rukách Iskra, zvíťazila v troch stretnutiach za sebou a domáca sila je už všetkým celkom dobre známa. Zo Spiša si v stredu odviezli dva body, čím dokázali, že dokážu víťaziť aj vonku. "Obuvníci" sa po sérii prehier konečne dočkali zisku dvoch bodov, výhra 79:59 proti Handlovej ich povzbudila v boji o piate miesto. Bilancia zo vzájomných zápasov zatiaľ hovorí v prospech tímu z juhu Slovenska. 

Kto proti komu: Na palubovke sa stretne elitná dvojica pivotov. Za domácich je to Izraelčan Anton Šoutvin, v Komárne pôsobí Američan Wayne Langston. 

Čísla, čísla, čísla: V prospech Svitu hovorí bilancia z Iskra arény (16 víťazstiev a tri prehry), za Komárno zase lepšia ofenzíva a hlavne defenzíva (takmer o päť menej inkasovaných bodov na zápas).

Povedali pred zápasom:

Michal Madzin (tréner Svitu): "Čaká nás doma ďalší silný súper. Komárno má veľmi fyzických a kvalitných hráčov a aj ako tím hrajú veľmi dobre. Musíme sa so všetkým vysporiadať, vieme, čo všetko musíme pokryť a o čo všetko ešte stále hráme. Tešíme sa na našich super fanúšikov a ideme bojovať. Verím, že v Iskra aréne bude opäť atmosféra, ktorá nás vyburcuje k maximálnemu kolektívnemu výkonu."

Jozef Paulik (asistent trénera Komárna): "Pre nás je jedno, aký súper sa proti nám postaví, pretože my sa musíme zaoberať hlavne svojou hrou založenou na dobrej defenzíve a kolektívnej hre. Svit predstavuje svoju kvalitu, doma sú silní, preto to určite nebudeme mať jednoduché. Určite nepredáme svoju kožu lacno, ešte nie je rozhodnuté o postaveniach mužstiev v play off, preto sa určite bude mať o čo hrať. Podľa mňa nás čaká atraktívny a vyrovnaný basketbal, kde obe mužstvá budú trestať každú jednu chybu súpera. "

 

MBK Handlová - MBK SPU Nitra

Mestská športová hala, sobota 18. marca o 18.00 - štatistický prenos, priamy prenos: Youtube

Delegácia rozhodcov: Igor Pipíška, Martin Margala, Ján Kurpaš

Čo je potrebné vedieť: Na Hornej Nitre čaká divákov súboj dvoch tímov, ktoré ťahajú sériu prehier. Domáca Handlová sa borí neustále so zdravotnými problémami, aj preto prehrali tri predchádzajúce stretnutia. Šancu napraviť si chuť a vyhnúť sa lídrovi z Košíc môžu proti Nitre. Mladý tím spod Zobora má ešte o dve prehry viac na svojom konte, ale proti Košiciam naznačili postupné zlepšenie herného prejavu. 

Kto proti komu: Skúsenosti versus mladícka dravosť. V handlovskom drese pôsobí slovenský reprezentant Nenad Miloševič, za Nitru hrá jeden z nastupujúcej generácie Róbert Rožánek. 

Čísla, čísla, čísla: Pre Handlovú hovorí nielen tabuľkové postavenie, ale aj lepšia bilancia pred domácim publikom. Nitrania majú stále len jedno víťazstvo zo súperových ihrísk.

Povedali pred zápasom:

Marko Cvetkovič (tréner Handlovej): "Čaká nás zápas proti Nitre. Stále nie sme kompletní, ale pomaly sa do tímu vracajú zranení hráči. K zápasu pristúpime maximálne koncentrovane. Po sérii prehier očakávam od svojich hráčov dobre odmakaný zápas ako v útoku, tak aj v obrane. Týmto by som chcel na zápas pozvať všetkých fanúšikov."

 

BK Inter Bratislava - MBK Lučenec

Hant aréna, sobota 18. marca o 18.00 - štatistický prenos, priamy prenos: Youtube

Delegácia rozhodcov: Tomáš Doušek, Roman Lamoš, Richard Sirocký

Čo je potrebné vedieť: Stretnutie na Pasienkoch môže byť predzvesťou štvrťfinálovej série play off. Tabuľkovo sa totiž stretne druhý Inter so siedmym Lučencom. "Žlto-čierni" majú na svojom konte tri víťazstvá za sebou a v boji o druhé miesto majú všetko vo svojich rukách. Lučenec pokračuje v náročnom žrebe a v udržaní svojej pozície pred play off. Stredajšiu prehru o tridsať bodov s Prievidzou musia rýchlo hodiť za hlavu, pretože ôsma Handlová čaká na akékoľvek zaváhanie. 

Kto proti komu: Široká a kvalitná lavička bratislavského celku bude mať jasnú úlohu - zastaviť produkciu dvoch kľúčových hráčov lučeneckého tímu Aarona Rountreeho a Strahinju Stojačiča. 

Čísla, čísla, čísla: V prospech zverencov trénera Olivera Vidina hovorí domáca bilancia, v ktorej našli premožiteľa len v jednom prípade. Pre Lučenec hovorí séria troch triumfov vonku (Spišská Nová Ves, Nitra a Prievidza).

Povedali pred zápasom: 

Oliver Vidin (tréner Interu): „Najprv musíme do zápasu vstúpiť s dobrou energiou. Tak, ako minule, musíme sa snažiť zabezpečiť hrušku a nedovoliť Lučencu útočné doskoky. To je jedna vec. Druhá vec je, že musíme počet strát znížiť na minimum, pretože Lučenec patrí v lige k tímom s najvyšším počtom získaných lôpt. Tretia vec, Lučenec je súper, s ktorým sa na deväťdesiat percent stretneme v prvom kole play off. Preto chceme zvládnuť zápas tak, aby sme si postili druhú pozíciu a zároveň sa už pripravovať na súpera pre play off.“

Branislav Pipíška (hráč Lučenca): „Uvedomujeme si kvalitu bratislavského Interu, no určite sa nechceme vopred vzdávať. Raz sme už tohto súpera zdolali a musíme myslieť na to, že ešte stále nie je koniec bojov v rámci základnej časti. Určite chceme ísť do play off z čo najlepšieho postavenia a preto o víťazstvo na Interi zabojujeme. Verím, že poctivá príprava a kolektívny výkon môžu byť rozhodujúcimi faktormi v tomto zápase.“

 

BC Prievidza - BK Levickí Patrioti

Niké aréna, sobota 18. marca o 18.00 - štatistický prenos, priamy prenos: 213 a Youtube

Delegácia rozhodcov: Peter Ženiš, Ján Kovalčík, Peter Karniš

Čo je potrebné vedieť: Lahôdkou sobotňajšieho 41. kola Eurovia SBL bude priamy súboj o tretie miesto v tabuľke. Pred televíznymi kamerami sa proti sebe postavia basketbalisti Prievidze a Levíc. Úradujúcemu majstrovi pomohla zápasová prestávka, v plnej sile zvíťazili v Lučenci bez väčších problémov 100:70. Patrioti sa zase dočkali návratu Reginalda Keelyho, aj za jeho výrazného príspevku dokázali získať dva body z palubovky Karlovky. Levičania si týmto triumfom zabezpečili výhodu domáceho prostredia vo štvrťfinálovej sérii, ale láka ich vidina preskočenia sobotňajšieho rivala. 

Kto proti komu: Návrat Reginalda Keelyho zatienilo zranenie jeho podkošového kolegu Žarka Djuriča. Otázny je aj štart T.J. Bannistera. Z prievidzského tábora nie sú hlásené žiadne zranenia, preto môžeme očakávať zaujímavé konfrontácie na všetkých frontoch. 

Čísla, čísla, čísla: Matematika hovorí jasnou rečou, pri akomkoľvek víťazstve domácich majú výhodu zo vzájomných zápasov Prievidžania. Ak sa podarí získať dva body Leviciam, tak preskočia svojho tabuľkového súpera, v ich prospech totiž hovorí lepšie skóre zo vzájomných stretnutí (aktuálne + 9 bodov). Rozhodovať môžu maličkosti, prievidzská pevnosť už nie je taká nedobytná, ako bývala kedysi. Patrioti pricestujú na Hornú Nitru s druhou najlepšou bilanciou vonku (11 víťazstiev a 7 prehier). 

Povedali pred zápasom:

Igor Marič (hráč Prievidze): "Po dobrom výkone a tridsaťbodovom víťazstve v Lučenci išlo naše sebavedomie hore. Levice tento rok predvádzajú kvalitný basketbal. My však hráme doma a naši fanúšikovia nás určite prídu podporiť. Musíme hrať agresívne v obrane a útoku. To nám dá šancu vyhrať zápas."

Ladislav Garaj (generálny manažér Levíc): "Stredajšie víťazstvo na Karlovke nám zabezpečilo výhodu domáceho prostredia v play off, čím sme splnili jeden z predsezónnych cieľov. Z tímu opadla určitá nervozita, neznamená to ale, že už nemáme o čo hrať, práve naopak. Kým žije šanca na tretie miesto, chceme o ňu zabojovať, aj napriek tomu, že v Prievidzi nenastúpime v plnej sile. Najbližšie zápasy budú pre nás výbornou prípravou pred play off. Tešíme sa na zápas a na skvelú kulisu."

Foto: Daniel Faix