• 1.

  SNV Rytieri
  17-4 38
 • 2.

  LEV Patrioti
  14-6 34
 • 3.

  SVT Svit
  11-9 31
 • 4.

  KMR Komárno
  10-10 30
 • 5.

  INT Inter
  10-11 31
 • 6.

  LUC Lučenec
  9-11 29
 • 7.

  PDA Prievidza
  6-15 27
 • 8.

  HAN Handlová
  5-16 26

Sériu prehier ukončilo Komárno v 18. kole na palubovke Prievidze. Lučenec v televíznom zápase uspel proti Interu Bratislava, Spišskí Rytieri bez problémov triumfovali v Handlovej a Levice urobili so Svitom nečakanú drámu.

Niké SBL 2022/2023 – 18. kolo:

BKM Lučenec – Inter Bratislava 96:88 (28:20, 20:18, 21:30, 27:20)

Lučenec: Armstrong 19, Kneževič 17, Sullivan 15, Goss 12, Láštic 6 (Eaddy 12, Zorvan 11, Bolek 4)

Inter: Zdanavičius 21, Zakas 18, Bulatovič a Moorman po 11, Ďurečko 0 (Kozlík 16, Hemphill 8, M. Koller 3, Hudec a D. Koller 0)

TH: 18/17 – 17/16, Fauly: 21 - 21, Trojky: 3 - 10, Rozhodovali: Kúkelčík, Izák, Uhrin

Povedali po zápase:

Nenad Miloševič, tréner Lučenca: "Myslím, že to bol zase útočný zápas. Máme také obdobie, že slabšie bránime, v tej defenzíve nie sme tak dôrazní, ani konštantní tak, ako sme bývali v niektorých zápasoch. Určite, dajme tomu, že môžeme byť spokojní, že sme vyhrali zápas, ale s tým, ako sme ho vyhrali, samozrejme ja osobne nie som spokojný. Ukázalo sa, že Inter má svoju kvalitu, ukázalo sa, že nie je náhoda, že doteraz boli na 3. mieste. Neviem, či sme čakali, že v tretej štvrtine sa sami zlomia a sami sa porazia, to nás skoro stálo víťazstvo. Určite z mojej strany je väčšia nespokojnosť s tým, ako sme bránili, respektíve prevláda väčšia nespokojnosť s obranou, ako to, že sme vyhrali."

Lukáš Bolek, hráč Lučenca: "V prvom rade nám padol veľký kameň zo srdca. Vedeli sme, že ten zápas je na jednej strane veľmi dôležitý, na druhej strane zas možno až tak ešte nie, nakoľko sezóna je dlhá. Sme veľmi radi, že sme to dokázali pred domácim publikom, pretože veľmi nám pomohli. Chcel by som sa poďakovať každému jednému, kto prišiel, verím, že nás bude stále viac a viac v tejto hale a túto sezónu dokážeme spolu ešte veľké veci."

Danilo Rakočevič, tréner Interu: "Veľmi zle sme začali zápas, niekoľko útočných faulov, ktoré sa nám stále stávajú. Nemôžme robiť takéto chyby, že máme 10 strát, z toho 5 útočných faulov a 5-krát kroky, to už neni normálne, takto sa nedá hrať. Potom sme mimo nášho tempa, pohody a mentálne sa trošku zrútime, necítime sa pohodlne. Potom, keď sme zabrali a vrátili sme sa do zápasu, bol celkom zaujímavý pre nezaujatého fanúšika. Som rád, že aj v televízii videli útočný basketbal, v ktorom si myslím Lučenec na konci zaslúžene vyhral. My sa sústredíme na ďalší zápas, v stredu hráme doma s Handlovou. V Lučenci sa nevyhráva tak ľahko, aj nejaký vyrovnaný zápas v Lučenci môžeme hodnotiť ako 'okej', ale musíme lepšie."

Goran Bulatovič, hráč Interu: "Zase v prvom polčase, ako proti Spišskej sme nehrali to, čo sme mali hrať, čo sme sa dohodli. Nechali sme Lučencu veľa otvorených striel, nebránili sme tak, ako sme mali. V druhom polčase sme sa trošku zlepšili, dotiahli sme sa na jeden bod, ale Lučenec ukázal svoju silu doma a na konci zaslúžene vyhral, k čomu im gratulujem."

 

MBK Baník Handlová – Spišskí Rytieri 81:107 (19:38, 27:20, 17:17, 18:32)

Handlová: Scott 16, Pipíška 14, Cavallero 12, Rožánek 11, Aranitovič 8 (Popovič 15, Skvašik 3, Vojtek 2, Kádaši 0)

Rytieri: McGlynn 23, Juríček 21, Lopez 19, Mrviš 8, Fusek 6 (Granič 11, Antoni 10, Hlivák 9, Makula 0)

TH: 9/8 – 17/16, Fauly: 16 – 12, Trojky: 9 - 11, Rozhodovali: Ženiš, Doušek, Turčin

Povedali po zápase:

Karol Kučera, tréner Handlovej: "Myslím si, že odohrať dobrých 15 minút nestačí. Pokiaľ chceme zdolať tak silného súpera, musíme odohrať celých 40 minút aktívneho basketbalu. Už v treťom stretnutí v rade sme predviedli katastrofálnu obranu a práve tá nás pripravila o možnosť zvíťaziť. Nezostáva mi nič iné, len zablahoželať Spišiakom k zaslúženému víťazstvu."

Richard Rožánek, hráč Handlovej: "Ťažko je hodnotiť tento zápas. Nastúpili sme do neho s veľkým chcením a možno práve to nám zväzovalo ruky. Od úvodu sme produkovali ľahké straty a zaostávali sme aj na doskoku. Spišiaci tieto chyby tieto ochotne trestali a odskočili nám do dvojciferného vedenia, ktoré si do konca stretnutia kontrolovali. Rytieri zaslúžene zvíťazili, k čomu im blahoželám."

Teo Hojč, tréner Rytierov: "Až na pár výpadkov koncentrácie, sme odohrali slušný zápas. Do Handlovej sme prišli vyhrať a prakticky počas celého stretnutia sme si kontrolovali náskok. V polčase bolo potrebné chlapcom pripomenúť, aby nestrácali koncentráciu a aby boli aj naďalej intenzívni v obrane. Tieto pokyny splnili a zaslúžene zvíťazili. Handlovčania bojovali, nevzdávali sa a aj im patrí pochvala. Prajem im veľa úspechov v ďalších zápasoch."

Tomáš Mrviš, hráč Rytierov: "Vedeli sme, čo nás v Handlovej čaká, preto sme sa na ňu dobre pripravili. Na palubovke tohto súpera je to vždy veľmi náročné. Uvedomovali sme si, že najdôležitejšie bude zachytiť úvod a to sa nám podarilo. Rýchlo sme si vypracovali vysoké vedenie, z ktorého sme po zvyšok zápasu ťažili. Handlová bojovala do samého záveru a za to jej patrí rešpekt. Som rád, že sme potvrdili úlohu favorita a v Handlovej sme zaslúžene zvíťazili. Handlovčanom prajem veľa úspechov v ďalšom priebehu súťaže."

 

Patrioti Levice – Iskra Svit 79:75 (27:14, 14:15, 18:20, 19:27)

Patioti: Padgett 22, Lapornik 17, McCallum 12, Bachan 11, van Oostrum 5 (Kotásek 6, Kovac 5, Abrhám 1)

Svit: Atwood 23, Goncalves 17, Koval 11, King 8, Baldovský 0 (Smith 7, Turza 5, Monček 4, Harabin 0)

TH: 21/12 – 10/7, Fauly: 17 - 20, Trojky: 9 - 8, Rozhodovali: Tomašovič, Bara, Stopka

Povedali po zápase:

Michal Madzin, tréner Patriotov: „Výborne vyvíjajúci sa zápas, sa výrazne skomplikoval. Teší ma víťazstvo, ale z priebehu by som dúfal, že bude pokojnejšie. Verím, že to je poučenie.“

Miha Lapornik, hráč Patriotov: „Zápas sme začali dobre, po prvom polčase sme viedli o 14 bodov. Do tretej štvrtiny sme vstúpili tiež dobre, viedli sme už o 22 bodov, ale potom sme prestali hrať agresívne. Každý chcel skórovať, prestali sme hrať tímový basketbal. Svitu sa podarilo premeniť niekoľko trojok, vrátil sa do zápasu a bolo to dramatické. Zvládli sme to napokon a dva body zostali doma.“

Oleg Meleščenko, tréner Svitu: „Gratulujem Leviciam a držím im palce v Európskom pohári FIBA. Zápas sme prehrali v prvej štvrtine, prístup, s ktorým sme nastúpili proti družstvu, ktoré hrá európsku súťaž, taký nemôže byť. Prvýkrát pôjdem proti svojim princípom, keď nehovorím o tom, kto je najlepší alebo tak. V tomto stretnutí by som chcel vyzdvihnúť Mončeka, ktorý v podstate otočil priebeh stretnutia. Pre mňa je to veľké plus, možno sme získali hráča naviac. Bojovali sme, ale prišlo to neskoro. Proti Leviciam to nestačí.“

T.J. Atwood, hráč Svitu: „Tesný zápas proti kvalitnému družstvu. Levice nie nadarmo patria k top tímom v tejto súťaži. Využili to, že sme sa rozbiehali do stretnutia pomalšie. To nás v konečnom dôsledku dobehlo aj na konci. Zabojovali sme, a aj za zlého stavu sme sa nevzdali a dúfam, že v takomto niečom budeme naďalej pokračovať.“

 

BC Prievidza – BC Komárno 71:79 (12:22, 22:13, 22:22, 15:22)

Prievidza: Wheeler 18, Taylor 14, Anderson 10, Lukáč 6, Hukič 5 (Kincel 10, Walker 8, Krčmárik 0)

Komárno: Gatling 19, Djordjevič a Gašič po 15, Markovič 9, Danielič 0 (Stuckey 13, Volárik 8)

TH: 18/14 – 18/12, Fauly: 20 - 17, Trojky: 9 - 11, Rozhodovali: Šarišský, Margala, Hudec

Povedali po zápase:

Krunoslav Krajnovič, tréner Prievidze: "Myslím, že to bol play off zápas, veľmi dobrý z oboch strán. My sme hrali v užšej rotácii ako sme zvyknutí, hrali sme bez Mareka Jašša a Adam Krčmárik hral len pár minút, ten pomohol, len pokiaľ ako-tak mohol, keďže má problémy s nohou, taktiež Pavel Gajdoš má zranený členok. Rotácia bola dosť úzka, museli sme hrať v istých momentoch s troma vysokými hráčmi, kedy aj to v jednom momente bolo dobré. Keď sa vrátime z nejakého mínusu a vyhrávame o 1-2 body, ubránime dvakrát veľmi dobre, tak potom urobíme veľmi zlé taktické rozhodnutia v útoku, robíme to individuálne, nie sme trpezliví, možno nás potiahne atmosféra, ale to nie je dobré, lebo v play off zápasoch sa to trestá. Komárno to trestalo, oni nie sú družstvo, ktoré má byť na šiestej priečke, majú družstvo, ktoré by malo byť na oveľa vyššom mieste hore. Samozrejme, aj oni robili nejaké zmeny v družstve, potrebujú čas. Sú veľmi dobré družstvo, majú silnú a agresívnu obranu so skúsenými hráčmi. S našou úzkou rotáciou sme zo seba dali maximum, mohli sme na konci aj my vyhrať, ale vyhrali oni a ja im gratulujem."

Jamari Wheeler, hráč Prievidze: "Bol to ťažký zápas, začali sme pomaly, nezačali sme tak, ako sme chceli. Mali sme zlú defenzívu v istých mometoch, čo spôsobilo premenené trojky Komárna, ktoré nás boleli na konci zápasu. Musíme pokračovať, zamerať sa na ďalší zápas a jednoducho trénovať a zlepšovať sa."

Zlatko Jovanovič, tréner Komárna: "Vždy, keď prídem do Prievidze, vracajú sa emócie, stále je tu vlajka zo Slovenského pohára, ktorý sme spolu vyhrali. Chcem pogratulovať Prievidzi k tomu, ako hrajú a bojujú. Nakoniec si víťazstvo odnášame my, no bol to ťažký zápas, bolo to i tesné. Myslím si, že sme si to zaslúžili, hrali sme veľmi dobrú obranu, hrali sme tímový basketbal. Snažili sme sa, no sme príliš unavení a sme pod vysokým tlakom, kvôli množstvu zápasov, ktoré nás čakajú. Tým sa nechcem sťažovať ani nič podobné, ale chcem tým povedať, že chápem, že hráči nemôžu stále hrať na sto percent, no teraz hrali na 120 percent. Veľké víťazstvo pre nás, potrebovali sme víťazstvo vonku. Teraz budeme pokračovať a ešte raz prajem Prievidzi veľa šťastia do budúcnosti."

Luka Gašič, hráč Komárna: "Najprv chcem zagratulovať Prievidzi a môjmu tímu za dobrý zápas. Vyhrali sme po tých pár prehrách v lige, bolo naozaj dôležité, že sme vyhrali vonku. Vrátilo sa nám naše sebavedomie. V posledných zápasoch sme nehrali s prílišným sebavedomím, ani v tomto zápase. Každý môže vidieť, že sme čakali na víťazstvo, no po tomto zápase si myslím, že budeme hrať lepšie a lepšie a budeme sa snažiť dostať medzi štyri najlepšie tímy pred tým, ako začne play off."

 

Aktuálna tabuľka Niké SBL:    
P.   Z V-P Skóre B
1. SNV Rytieri 18 14-4 1620:1527 32
2. LEV Patrioti 17 12-5 1463:1276 29
3. LUC Lučenec 17 9-8 1413:1413 26
4. INT Inter 18 9-9 1373:1403 27
5. SVT Svit 17 8-9 1413:1381 25
6. KMR Komárno 17 7-10 1300:1290 24
7.  PDA Prievidza 18 6-12 1230:1348 24
8. HAN Handlová 18 5-13 1428:1602 23

Foto: Lukáš Droppan