• 8.

10-21 41
  • 9.

4-25 33

Basketbalisti Iskry Svit sa stali víťazom Slovenského pohára 2022/2023, vo finále Final Four turnaja v Lučenci zvíťazili nad Patriotmi Levice 91:78. Podtatranský klub získal túto víťaznú trofej piatykrát v histórii klubu, naposledy sa mu podarilo vyhrať túto súťaž v roku 2014. Najužitočnejším hráčom (MVP) Final Four sa stal T.J. Atwood z Iskry Svit.

Finále Slovenského pohára odštartovalo 5-bodovou šnúrou Svitu. Leviciam sa opakoval scenár zo semifinále proti Spišským Rytierom, v tomto prípade ale nebolo ich manko hrozivé a nemuseli reagovať oddychovým časom. Začiatok zápasu bol aj v znamení súboja rozohrávačov, King mal herne navrch nad van Oostrumom. Záver prvej štvrtiny bol ale v réžii Patriotov, 10 bodmi v rade, najmä v podaní Kneževiča, otočili duel na svoju stranu a tento úsek vyhrali 20:16. Svit otvoril druhú časť dvoma trojkami v rade a opäť si prinavrátil vedenie na svoju stranu. Ofenzívy neboli v tejto fáze také dominantné, preto aj bodové rozdiely neboli také výrazné. Družstvu spod Tatier veľmi pomohol príchod Mončeka, kolektívnejšie hrajúce Levice museli sťahovať manko. Posledné slovo mal v prvom polčase napokon Goncalves zo Svitu, trojkou tesne pred klaksónom upravoval na 38:36 z pohľadu svojho tímu.

Levičania otvorili druhý polčas trojkovou kanonádou, ktorou sa nielenže dostali do vedenia, ale tréner Svitu musel na to reagovať skorým oddychovým časom. Z menšieho útlmu sa Iskra rýchlo dostala, pod košmi úradoval neomylný Koval. Keď k tomu začala trestať aj chyby súpera, tak psychologická výhoda sa presunula na ich stranu. Pred záverečnou štvrtinou bol bližšie k trofeji Svit, nad Levicami vyhrával 60:53. O ničom ešte nebolo rozhodnuté, úradujúci šampión zabral v defenzíve a po troch minútach sa opäť začínalo od začiatku. Vtedy to zobral v drese Svitu na seba King a zase raz k výhre bol bližšie tím spod Tatier. Patrioti sa herne a mentálne zosypali, manko narástlo do dvojcifernej hodnoty a o osude finálového stretnutia bolo rozhodnuté. Levice sa ešte chceli nadýchnuť k obratu, ale Svit žiadnu drámu nepripúšťal.

Final Four Slovenského pohára – finále:

Patrioti Levice – Iskra Svit 78:91 (20:16, 16:22, 17:22, 25:31)

Levice: van Oostrum 16, McCallum 15, Abrhám 8, Bachan 6, Bojanovský 5 (Kovac 17, Kneževič 6, Padgett 4, Kotásek 1)

Svit: Atwood 31, King 25, Smith 15, Koval 13, Goncalves 3 (Monček 4, Baldovský 0)

TH: 7/4 – 12/11, Fauly: 15 - 14, Trojky: 14 - 10, Rozhodovali: Tomašovič, Kúkelčík, Ženiš, 500 divákov.

Michal Madzin, tréner Patriotov: „Pre nás to je veľmi ťažké. Náročný zápas. Veľa vecí mohlo rozhodnúť a tiež mnoho maličkostí. Svit si to postrážil a treba povedať, že zaslúžene vyhral.“

Martin Bachan, hráč Patriotov: „Veľmi nás mrzí táto prehra. Mali sme jasný cieľ, nevyšlo nám to. Musíme dať hlavy hore, sezóna je ešte nekončí, ešte je o čo bojovať.“

Oleg Meleščenko, tréner Svitu: „Je to pre nás veľmi cenný úspech. Pre každý tím to tak je. Po majstrovskom titule to je druhá najdôležitejšia vec. Je to pre nás obrovská radosť, že sme dokázali v tomto čase vybojovať toto víťazstvo. Posunie nás to ďalej.“

Tavon King, hráč Svitu: „Skvelé pre klub, momentálne sa nám darí a sme na dobrej vlne. Pracovali sme na tímovej chémii, chceli sme hrať hlavne dobre. Proti nám stál kvalitný súper, Levice majú kvalitné mužstvo. Koncentrovali sme sa proti ním na obranu, snažili sme sa ich čo najviac rozhodiť a vyšlo nám to.“

T.J. Atwood, MVP Final Four Slovenského pohára: „Som šťastný a vďačný. Nekoncentroval som sa na individuálny úspech, v mojom prípade je vždy na prvom mieste tím a víťazstvo. Ocenenie MVP je pre mňa bonusom, som zaň vďačný. Ešte viac ma však teší, že sme vyhrali celý Slovenský pohár.“