10-21 41
  • 9.

NIT Nitra
    4-25 33

V dôležitom súboji 33. kola zvíťazili Levičania nad Prievidzou, vďaka čomu môžu stále pomýšľať na tretie miesto, naopak vicemajster stratil cenné body v bitke o prvé miesto.

Šláger kola mal niekoľko prívlastkov, domáci bojovali o tretie, hostia o prvé miesto. Pre oboch mali teda prípadné dva body cenu zlata. V tíme Tea Hojča to bol aj prvý zápas bez dvojice Kovačevič a Rozim, debut si odbil Riley. Zmeny v tíme Patriotov očividne padli na úrodnú pôdu, keďže do stretnutia vstúpili sériou siedmich bodov v rade. Baníci začali ožívať až pred koncom prvej štvrtiny, kedy už vedenie domácich bolo v dvojciferných hodnotách. „Bol to veľmi ťažký zápas. Rešpektovali sme Prievidzu, majú veľmi dobrý tím. Povedali sme si, že musíme v útoku aj v obrane udržať ako takú úroveň, vďaka čomu sme im mierne ušli,“ povedal k začiatku najlepší strelec domácich Milan Žiak. Práve rozohrávači boli hlavnými postavami na strane Levíc, dvojica Granger a Žiak sa dokázala presadzovať cez obranu Prievidze, čím držali vedenie 6-bodové vedenie Patriotov po prvej štvrtine.

Aj v druhej časti pokračovali divácky atraktívny zápas, nástup mali opäť lepší Levičania, ale k slovu sa konečne dostali aj hostia, Wisseh dokázal stiahnuť dokonca na rozdiel jediného koša. Oproti prvej 10-minútovke to bola oveľa vyrovnanejšia bitka, v ktorej chvíľkovo vyhrával vicemajster, ale do šatní odchádzali spokojnejší Patrioti za stavu 46:45. „Nástup do druhého polčasu bol z našej strany, myslím si, veľmi dobrý, vďaka tomu sme si držali náskok. Vedeli sme, že musíme zapnúť na vyššie obrátky v obrane. Vedeli sme, že majú dobrých strelcov za tri body, preto bolo dôležité ich zastaviť,“ skonštatoval po zápase Milan Žiak. Ani v tretej 10-minútovke sa nezmenil úvod, opäť vyšiel lepšie domácemu celku, ktorý z vedenia o bod odskočil aj za mohutnej fanúšikovej podpory v priebehu troch minút na rozdiel 10 bodov. V istých chvíľach viedol dokonca tím z metropoly Tekova rozdielom 16 bodov, ale Prievidza nezložila ani za takéhoto stavu šancu na výhru. Iskierku nádeje získali zverenci Miljana Čuroviča v koncovke tretej časti, v ktorej stiahli na 62:71.

V poslednej štvrtine začala stíhacia jazda tímu z Hornej Nitry, ktorá však narážala na dobrú streľbu domácich hráčov. Levice si dlho držali komfortný približne 10-bodový náskok, ale niečo vyše minútu pred koncom stiahli hostia na rozdiel dvoch trojok. Viac sa však Prievidzi zdramatizovať dianie nepodarilo, Patrioti postrážili záver a nakoniec brali dva body po výhre 84:76. „Bol to napínavý zápas, v ktorom obe družstvá bojovali o umiestnenie pred play-off. Myslím si, že v rozhodujúcich chvíľach zvládli záver lepšie Levice,“ povedal k zápasu tréner Prievidze. Po vytrápenom víťazstve na Karlovke zaostali Prievidžania aj v Leviciach za svojim herným prejavom, ktorý ich zdobí po celú sezónu. Prehrou v tomto zápase si mierne zavarili v boji o prvé miesto, ale tréner Čurovič hľadí k stredajšiemu priamemu súboju o prvé miesto po základnej časti:„My máme pred sebou veľmi dôležitý zápas v stredu, musíme sa dať dokopy a ideme bojovať, aby sme v stredu porazili Inter.“

Zaujímavú koncovku budú mať aj boje o tretie až piate miesto, kde si to medzi sebou rozdajú Komárno, Košice a Levice. „Máme pred sebou ešte štyri zápasy, z toho jeden ťažký na Interi. Chceme ich vyhrať čo najviac. Každopádne, chceme sa pobiť o tretie miesto, ale neviem momentálne, či je to len čisto o nás. Budeme bojovať o tretie miesto,“ uviedol Milan Žiak. Treba povedať, že obaja priami konkurenti zvládli svoje zápasy, čo Levice zatiaľ radí na piatu pozíciu v pelotóne.