• 1.

  INT Inter
  21-4 46
 • 2.

  LEV Levice
  15-10 40
 • 3.

  LUC Lučenec
  14-11 39
 • 4.

  ZIL Žilina
  14-11 39
 • 5.

  PDA Prievidza
  14-11 38
 • 6.

  SVT Svit
  12-13 37
 • 7.

  HAN Handlová
  8-16 32
 • 8.

  KOM Komárno
  7-18 32
 • 9.

  SNV Spišská N.V.
  7-18 32

Úvodný štvrťfinálový súboj štvrtých Levíc s piatym Komárnom prieniesol až prekvapivo hladké víťazstvo nižšie nasadeného tímu. "Obuvníci" tak získali na svoju stranu po triumfe 98:79 nad Patriotmi psychologickú výhodu.

Krajské derby prinieslo patričnú atmosféru play off zápasu, postarali sa o ňu oba fanúšikovské tábory aj aktéry na oboch stranách. Zverenci trénera Richarda Ďuriša vstúpili do stretnutia koncentrovane, až na drobné momenty viedli počas celej štvrtiny. Domáci basketbalisti strácali hlavne pod košom, kde súper využíval ponúknuté šance. "Do zápasu sme nevstúpili tak, ako sme mali. Počas celého stretnutia sme neboli agresívnejším tímom. To sa ukázalo hlavne v obrane, kde sme si nevypomáhali. Tak potom dopadol aj zápas. Súper nás preskákal v obrane i v útoku. Myslím si, že mali niekoľko až príliš jednoducho doskočených lôpt, z čoho pramenili druhé šance. Rozdiel je vidieť. Nič sa nedeje, ideme k ním. Pokúsime sa vyhrať u nich," povedal k stretnutiu krídelník Levíc Jaroslav Musil.

Kým po prvej štvrtine boli Levičania ešte na dostrel, tak začiatok druhej časti a šnúra 0:13 v prospech hostí priniesla zlom v zápase. Komárno sa razom ocitlo v dvojcifernom vedení, ktoré im priniesol patričnú pohodu a sebavedomie do ďalšieho priebehu. "Nebol to ľahký zápas. Vedeli sme, že nás čaká publikum, ktoré bude stáť za levickým tímom. Doma hrajú dobre, zdolali tu už niekoľko silných družstiev. My sme však boli pripravení hrať 40 minút. Myslím si, že šnúra 13:0 zohrala dôležitú rolu v tomto zápase. Ukázalo sa totiž, že dokážeme s nimi hrať na ich palubovke. V momente, keď sme sa dostali do dvojciferného vedenia, tak sme si začali aj viac veriť a pokračovali sme v tom až do konca zápasu. Som šťastný z toho, akým herným prejavom sme sa prezentovali. Verím, že na to nadviažeme aj v domácom stretnutí," uviedol hosťujúci rozohrávač Boban Tomič. 

Domáci boli v tejto fáze mimo svojho bežného rytmu, súper trestal ich nekoncentrovanosť a nedôslednosť v obrane. Pred prestávkou sa síce nadýchli k stíhačke, ktorá im priniesla do polčasu stav 39:45, ale v tretej štvrtine ich Komárno opäť uviedlo do reality. "Dobre sme si odskautovali súpera. Každý z nás robil to, čo od nás vyžadoval trénerský tím. Keď sme sa dostali do náskoku cca. o 10 - 15 bodov, tak sme kontrolovali priebeh stretnutia. Na konci prvého polčasu sme na malý moment poľavili, ale celkovo však môžeme byť spokojní," vyjadril sa Tomič. 

Práve skúsený dirigent komárňanskej hry bol ústrednou postavou duelu, s 19 bodmi bol najlepším strelcom svojho tímu, svojim spoluhráčom rozdal osem asistencií a počas 37 minút na palubovke takmer vôbec nechyboval. "V play off, ale aj v takýchto zápasoch, musíme hrať od prvej do poslednej minúty koncentrovane, ak chceme hrať a vyhrávať s ťažkými súpermi. Mali sme od trénera pokyny, ale nesplnili sme ich. Z toho vyplýva aj to, že Tomič hral pohodlne," vyhlásil Musil.

V druhom polčase už neprišlo k žiadnemu odporu domácim, Komárno napokon dokráčalo k dôležitej výhre o 19 bodov. Séria sa tak presúva na juh Slovenska. Čo musia Levičania zmeniť, ak chcú pomýšľať na vyrovnanie stavu? "Všetko, čo v zápase nevyšlo. Celú obranu, útok príde. Hlavná je obrana, aby sme v nej boli agresívni, ako sme v zápase neboli. Ak budeme hrať agresívne počas celých 40 minút a ukážeme im, že chceme byť lepší v tomto ako oni, tak máme šancu vyhrať aj u nich," odpovedal hráč Levíc. Kľúčom k ďalšiemu bodu môže byť podľa Tomiča nasadenie: "Chyby si pozrieme na videu, ale musíme pokračovať v našej agresívnej hre a nepoľavovať."

Čo ukázal zápas: Okrem vyššieho spomenutého Tomiča, sa ukázala produktivta komárňanských rozohrávačov. V zápase preukázali patričnú dávku skúsenosti a dozvahy. Trio Cobb, Djordjevič a Tomič sa postaralo spoločnými silami o 42 (z celkových 98) bodov tímu, 13 (z celkových 16) asistencií, pri čom stratilo len dve z celkových 11 lôpt Komárna. Druhým nemenej výrazným faktorom bola obrana priestoru pod košom. Levičania prehrali v tomto ukazovateli o desať lôpt, "obuvníkom" dovolili až 17 útočných doskokov. Komárno získalo až 25 (oproti 10 levickým) bodov z druhých šancí. Treťou bola streľba za tri body, kde pomer 3 versus 11 hovorí jasnou rečou.

Foto: Lukáš Droppan