• 1.

  INT Inter
  30-6 66
 • 2.

  LEV Levice
  26-10 62
 • 3.

  PDA Prievidza
  25-11 61
 • 4.

  KOS Košice
  25-11 61
 • 5.

  SVT Svit
  22-14 58
 • 6.

  KOM Komárno
  22-14 58
 • 7.

  KAR Karlovka
  12-24 48
 • 8.

  HAN Handlová
  9-27 45
 • 9.

  ZIL Žilina
  5-31 41
 • 10.

  SNV Spišská N.V.
  4-32 40

Komárno konečne prelomilo čakanie na víťazstvo proti "býkom" z Košíc. Na piaty pokus dokázali nad súperom z východu zvíťaziť 98:87 a vyrovnať semifinálovú sériu na 1:1.

Stretnutie malo podobný priebeh ako predchádzajúci súboj v Košiciach. Tentoraz však mali lepší vstup domáci basketbalisti, po šiestich minútach vyhrávali 19:9 a do konca zápasu nespustili vedenie z rúk. "Dá sa povedať, že tie zápasy mali niečo podobné aj keď tu padlo ešte viac bodov, ako v Košiciach. Je to však o tom, hrať celých 40 minút naplno. To sa nám nepodarilo. Nezačali sme s energiou hodnej play off zápasu a ešte špeciálne v prostredí, aké má Komárno. Rýchlo sme sa dostali do deficitu, ktorý sa nám už nepodaril zmazať. Tým pádom sa zrodilo zaslúžené víťazstvo domácich," uviedol pri hodnotení stretnutia tréner Košíc Richard Leško.

Vicemajster sa po krátkom hernom výpadku vrátil k hre, ktorá zdobila úspech v štvrťfinálovej sérii s Levicami. Až na drobné nedostatky strieľali basketbalisti Komárna s vysokou úspešnosťou streľbu, pod košom jasne dominovali a ako celok pôsobili kompaktnejšie ako súper. "Vstúpili sme do zápasu určite koncentrovanejšie ako v prvom zápase. Hrali sme hlavne s oveľa väčšou energiou v obrane. Myslím si, že na tomto sa dá stavať. Opäť máme piatich dvojciferných strelcov, čo nás teší. Aj keď sme hrali troška v užšej rotácii, tak verím, že v sobotu budeme potrebovať viacero hráčov v zápase v Košiciach, ale určite nás nečaká nič ľahké. Myslím si, že sme si v ten najsprávnejší čas dokázali, že dokážeme s Košicami hrať. Séria je stále otvorená, bude dlhá a uvidíme, s čím na nás vyrukujú Košice v sobotu. Ideme sa s tým popasovať. Doma nám diváci veľmi pomáhajú, je to náš šiesty hráč a naša veľká vzpruha," prezentoval svoj názor domáci kormidelník Richard Ďuriš.

Košičania dokázali v istých úsekoch hrať svoju hru, ale na otočenie stavu im to nestačilo. Domáci hráči totiž vždy vedeli premeniť svoje strely v správny moment. "Prvý polčas sme rozbehli dobre, aj sme ho držali. Bohužiaľ, mrzia nás záverečné dve minúty, to si musíme pozrieť. Hlavne pri návrate do obrany sme nechali otvorených strelcov Košíc, to sa nemôže stávať. Strieľali s 52 % úspešnosťou za tri body, takže na tomto musíme určite ešte popracovať do soboty," myslí si komárňanský tréner.

Ako kľúčový sa v druhom semifinálovom zápase totiž ukázal priestor pod košom, Komárno v tomto smere preskákalo svojho súpera o 12 lôpt. Získalo až 17 útočných doskokov, na svojom konte malo 50 bodov z tohto priestoru a 23 zaznamenalo po druhých a ďalších šanciach. "Tie body spod koša sa vyplňujú aj v postupnom útoku, tam nás tešia tie druhé šance. Hlavne veľa bodov spod koša sme dostali po našej tranzícii, čo znamená z úspešnej obrany v rýchlom prechode do útoku. Takže toto je to, čo my potrebujeme v našej hre. Jediný spôsob ako to dosiahnuť je, že investujeme veľa energie do obrany," uviedol Ďuriš. Svoj pohľad na ukazovateľ priniesol aj Leško: "Chýbal nám tento priestor, ale na druhej strane nám to padalo zvonku. Na to sa však v play off nechceme spoliehať. Po tomto zápase sa musíme baviť hlavne u nás o defenzíve, tam bol problém."

Séria sa za vyrovnaného stavu presúva opäť do Košíc, kde podľa trénera "býkov" bude rozhodujúci prístup a energia jeho zverencov. Čo môže byť podľa Ďuriša kľúčom k získaniu druhého bodu? "Absolútna koncentrácia počas celých 40 minút. Bude potrebné aby každý hráč, ktorý nastúpi do zápasu, odovzdal všetko. Hlavne mentálne a psychicky pristúpil k tomu zápasu, bol pripravený a udržal svoju koncentráciu na maximálnej možnej úrovni. Myslím si, že toto bude z našej strany dôležité a je stále dôležité v každom zápase," odpovedá tréner "obuvníkov".

Čo ukázal zápas: Dôležitosť priestora pod košom. Sedemnásť útočných doskokov na strane Komárna, celkovo získali o 12 lôpt viac. Viac ako polovicu z celkového počtu bodov zaznamenali v tomto území, často mali aj ďalšie šance. Pozor si vicemajster musí dávať na nepremenené trestné hody (až 14) a streľbu súpera za tri body (v stredu 51% úspešnosť). Košice musia znížiť počet stratených lôpt, z 13 strát inkasovali 12 bodov. 

Highlighty zo zápasu Komárno - Košice:

Foto: Karol Scholtz