• 1.

  LEV Levice
  22-14 58
 • 2.

  SNV Spišská N.V.
  22-14 58
 • 3.

  SVT Svit
  20-16 56
 • 4.

  INT Inter
  19-17 55
 • 5.

  LUC Lučenec
  18-18 54
 • 6.

  PDA Prievidza
  14-22 50
 • 7.

  HAN Handlová
  11-25 47

Hneď úvodný finálový duel Eurovia Slovenskej basketbalovej ligy priniesol strhujúcu drámu do posledných sekúnd. Košice si napokon odvážali z Levíc cennú výhodu, keď zvíťazili rozdielom jediného bodu 81:80.

Absencia Svetozara Stamenkoviča pre vynútenú jednozápasovú stopku sa na košickej hre neprejavila, práve naopak, „býkom“ patrila úvodná štvrtina. Podkošové duo Peter Sedmák a Richard Körner bolo takmer na nezastavenie, v kombinácii so zónovou obranou, mali Levičania veľké problémy s dávaním bodov z hry. „Každý z chlapcov, ktorý nastúpil do zápasu, zahral výborne. To všetko plynie z našej tímovej energie a chémie, ktorú máme v tejto chvíli,“ vyjadril sa tréner Košíc Miljan Čurovič. Aj preto už bolo v siedmej minúte vedenie hostí dvojciferné, domáci sa totiž na každý jeden bod veľmi nadreli. „Tréner nás nabádal, aby sme si verili a hrali uvoľnene. Chceli sme aj dokázať, že aj keď Sveťo nemohol hrať, tak máme na to,“ povedal Sedmák.

Dlho to aj vyzeralo tak, že „býci“ bezpečne kráčajú za prvým víťazstvom v sérii. Veď v druhej štvrtine viedli v jednom momente aj o 15 bodov – 30:15. Lenže potom Patrioti zabrali v obrane, začali hrať disciplinovane, získavať doskoky a postupne sa k tomu pridala aj strelecká efektivita. „Myslím si, že zóna. Nestretávame sa s ňou tak často, iba prvú štvrtinu si myslím, že sme s tým mali problémy. Dúfam, že do ďalšieho zápasu budeme lepšie pripravení. Trochu komfortnejšie sme sa cítili, keď sme do nej útočili. Hrali sme stále svoju hru, poučili sme sa trochu z chýb v prvej štvrtine. Začali sme do toho dávať body, škoda, že nám to nevyšlo,“ popísal pivot Levíc Boris Bojanovský, čo ich zaskočilo v prvom polčase.

V koncovke druhej štvrtiny sa dostali zverenci trénera Miljana Čuroviča pod tlak, za päť minút zaznamenali len štyri body, pri čom ich súper mal za tento úsek na svojom konte 19. „Zle sme odstavovali, robil nám problém útočný doskok. Dostali sa do zápasu, trochu chytili lauf. Myslím si, že na nich bol v úvode veľký tlak, potom to z nich trochu opadlo. Do konca hrali dobre, ale my sme boli o čosi lepší a mali sme aj športové šťastie,“ zamyslel sa Sedmák. Svoj pohľad priblížil aj kormidelník Košíc: „Jednoducho, Levice sú silné družstvo. Zobrali si svoje chvíle v tomto zápase, zadarila sa im trojková streľba a stiahli náskok. Som rád, že sme v tretej štvrtine odpovedali správne a prakticky sme kontrolovali zápas, nie úplne, ale do konca.“

Aj keď prvý polčas napokon priniesol vyrovnaný stav 39:39, tak po prestávke sa všetko vrátilo do starých koľají. „Býci“ sa opäť mierne bodovo odtrhli, no tentoraz ich Patrioti k výraznejšiemu nástupu nepustili. „Veľké víťazstvo pre nás, v tejto sezóne sme tu doteraz nevyhrali. Je to veľká vzpruha pre naše sebavedomie, keďže nám chýbal Sveťo Stamenkovič. Je to však len jeden zápas. Držali sme sa nášho systému, neboli sme pod tlakom, robili sme tie veci, ktoré vieme robiť dobre. Ako mohol každý vidieť, pomohla nám zónová obrana. Levice sú vo finále z určitého dôvodu, preto sa dá očakávať, že k nejakému nástupu od nich príde. Basketbal je hra, v ktorej sú bodové šnúry. Očakávali sme to, zostali sme pokojní,“ uviedol k udalostiam druhého polčasu hosťujúci rozohrávač Rahmon Fletcher.

Pred poslednou štvrtinou bolo všetko otvorené, Košice totiž vyhrávali tesne 64:60. Hneď na úvod ich zaskočil levický tlak, ktorého výsledkom bolo, že domáci celok viedol v 31. minúte prvýkrát v zápase. „Nebolo to prvýkrát, tím má svoj charakter a vie sa vrátiť do zápasu. Podarilo sa nám to, ale možno sme tam stratili mnoho síl na záver. Záver bol o jednej lopte. Vidno, že chýbal najlepší hráč Košíc Svetozar Stamenkovič, pripravovali sme sa na neho. Potom sme trochu zmenili prípravu, ale vedeli sme, že Košice budú zónovať veľa minút. Nevidím v tom však veľký problém, keď sa pozrieme na čísla, tak Košice mali 14 útočných doskokov, my 5. To je niečo hrozné, tak sa nedá vyhrať finálový zápas. Dvadsať bodov dali z fastbrejku, my len päť. Inak sme tím, ktorý hrá rýchly basketbal dopredu. Som z toho sklamaný,“ zamyslel sa levický kouč Teo Hojč.

Dlho boli misky váh na oboch stranách, vedenie sa totiž prelievalo zo strany na strany. Celkovo prišlo do konca zápasu až k siedmym zmenám vo vedení. Necelé štyri minúty viedli ešte Levičania 75:72, ale na to Košice odpovedali piatimi bodmi za sebou. Záver bol už o chybách, menší počet ich napokon urobili hostia. Tí majú vo svojom kádri Fletchera, v záverečnej štvrtine sa postaral o sedem zo svojich 18 bodov v stretnutí. „Máme skúsených hráčov, takéto situácie sme už zažívali viackrát. Nie sme tím, ktorý by spanikáril. Hrali sme svoju hru, na konci dal Rahmon Fletcher veľmi dôležité body. Ubránili sme Diabateho, šestkami sme si to ustrážili,“ prezradil Sedmák. „Levice mali ako domáci začiatočný tlak, my sme ho využili. Myslím si, že naša forma graduje, preto sme aj vyhrali,“ dodal ku koncovke Čurovič.

Už prvý zápas tak naznačil, že sa môžeme tešiť na atraktívny basketbal plný zvratov. Košice viedli v stretnutí aj o 15 bodov, no napokon odchádzali s najtesnejším možným triumfom. „Tento zápas nenaznačuje nič, aj chlapcom som to povedal. Hrá sa na štyri víťazné zápasy, v stredu sa nám vráti aj Stamenkovič. Ideme pokojne, pokračujeme ďalej v sérii,“ zakončil hodnotenie kormidelník „býkov“.

Levice tak hneď na úvod prišli o výhodu domáceho prostredia, no na východe Slovenska dokázali ako jeden z troch tímov v tejto sezóne uspieť. „Nik nečaká, že to bude rýchla séria. Aj keď boli Košice bez najlepšieho hráča, tak tam problém nevidím, už sme tam raz vyhrali. Ďalší zápas bude nový, začína sa od 0:0, určite tam chceme ukradnúť jedno víťazstvo,“ vyhlásil Bojanovský.

Čo ukázal zápas: Premieňanie trestných hodov, v tejto štatistike totiž Patrioti citeľnejšie zaostávali. V stretnutí zahodili až sedem pokusov, súper ich minul len dva. Veľký rozdiel panoval aj na doskoku (rozdiel 13 lôpt pre Košice), v bodoch po druhých šanciach (o 16 bodov viac pre Košice) a tiež v bodoch pre stratách (o 9 viac pre Košice).

Hráči zápasu: S 19 bodmi bol najlepším strelcom zápasu levický Miha Vašl, okrem toho mu svietilo v štatistikách aj šesť doskokov. U hostí preukázal skúsenosť a pevné nervy v koncovke Rahmon Fletcher, napokon sa postaral o 18 bodov, 3 doskoky a 4 asistencie.

Highlighty zo zápasu Levice – Košice:

Foto: Lukáš Droppan