• 1.

  LEV Levice
  15-9 39
 • 2.

  INT Inter
  16-11 43
 • 3.

  SNV Spišská N.V.
  16-12 44
 • 4.

  LUC Lučenec
  15-13 43
 • 5.

  SVT Svit
  13-12 38
 • 6.

  PDA Prievidza
  9-16 34
 • 7.

  HAN Handlová
  8-19 35

Premiéra v reprezentačnom drese Slovenska počas leta ho katapultovala na jedného z kľúčových hráčov Iskra Svit. Boris Belavý si užíva dôveru od trénera Michala Madzina, ktorú mu spláca svojimi výkonmi v stretnutiach.

Basketbalisti Svitu patria k najpríjemnejším prekvapeniam doterajšieho priebehu Eurovia SBL. Po prvej štvrtine základnej časti im patrí tretia pozícia, doma pri tom nenašli zatiaľ žiadneho premožiteľa. „Začali sme sezónu nad očakávania. V príprave sme sa len zohrávali a nepodávali sme zrovna najlepšie výkony. V prvých ligových stretnutiach sme zaskočili ašpirantov na medaily,“ prezradil Belavý.

Jeho rozlet však mierne zastavilo zranenie kolena, ktorého takmer na mesiac vyradilo zo zostavy Iskry. „Žiaľ, zranil som sa v najnevhodnejšiu chvíľu. Bol som v najlepšej forme a mal som veľkú chuť do basketbalu. Tréner mi dával veľa priestoru na ihrisku. Koleno je však už v poriadku a znova môžem hrať naplno,“ uviedol hráč Svitu. Belavému sa darí aj z pohľadu štatistík, po šiestich dueloch má zatiaľ na konte v priemere 6,0 bodu a 4,5 doskoku.

Na svoju novú úlohu si už zvykol a ako sám prezradil, dosť mu v tomto smere pomohol letný kvalifikačný cyklus: „Už pred sezónou mi tréner vravel, čo odo mňa očakáva v zápasoch. Tým, že dostávam mnoho minút, sa snažím hrať čo najlepšie, aby som pomohol tímu. Reprezentácia bola veľká skúsenosť. Každý deň som mohol trénovať s najlepšími basketbalistami zo Slovenska. Mohol som si zahrať aj proti hráčom z NBA.“ Práve pivota Svitu pochválil aj za svoje výkony tréner Rudež v našom článku spred niekoľkých dní. „Vždy je dobré, keď vás niekto pochváli a hlavne, keď je to reprezentačný tréner,“ povedal Belavý.

Svit valcuje hlavne v domácom prostredí, doma neprehral ani jeden zo šiestich zápasov. Vonku zatiaľ má na svojom konte len jednu výhru. „Všetci sme veľmi radi, že nám zatiaľ darí. Určite nik nečakal, že budeme na treťom mieste. Tento rok je liga dosť vyrovnaná, je ešte pred nami ale dlhá cesta a nemôžeme sa uspokojiť. Doma hráme agresívne a tímovo. Ženú nás aj naši diváci. Vonku zatiaľ hráme bez energia a nasadenia. Dúfam, že sa to počas sezóny zlepší,“ dodal na záver hráč Iskry.  

Foto: Lukáš Droppan