• 1.

  INT Inter
  30-6 66
 • 2.

  LEV Levice
  26-10 62
 • 3.

  PDA Prievidza
  25-11 61
 • 4.

  KOS Košice
  25-11 61
 • 5.

  SVT Svit
  22-14 58
 • 6.

  KOM Komárno
  22-14 58
 • 7.

  KAR Karlovka
  12-24 48
 • 8.

  HAN Handlová
  9-27 45
 • 9.

  ZIL Žilina
  5-31 41
 • 10.

  SNV Spišská N.V.
  4-32 40

Vo Svite sa pred sezónou odhodlali k veľkej zmene, klub zmenil filozofiu, keď stavil hlavne na domácich hráčov. Aj s prispením kvalitných legionárov boli "podtatranci" príjemným prekvapením súťaže, ktorá sa pre nich skončila vo štvrťfinále. O zhodnotenie sezóny sme požiadali trénera Michala Madzina.

"Z celkového pohľadu a vzhľadom na to, ako skromne sme do sezóny šli, hodnotím sezónu pozitívne. Bilancia zápasov po základnej časti je určite nad očakávania a to, že sme počas sezóny dokázali zdolať každé družstvo, nás teší. Určite boli veci, ktoré by sme vylepšili, ale je to ďalšia skúsenosť do budúcnosti," začal s hodnotením Madzin. Po dobrej základnej časti, kde sa opierali hlavne o silu domáceho prostredia, ich vo štvrťfinále vyradil úradujúci majster. V čom bola Prievidza lepšia v troch stretnutiach? "Do štvrťfinále sme šli zo šiesteho miesta, čo nebola pri vyrovnanosti ligy beznádejná pozícia. Neboli sme však v ideálnom rozpoložení ako tím zo zdravotného hľadiska alebo formy družstva. Naopak narazili sme na Prievidzu, ktorá bola výborne pripravená a vo všetkých zápasoch lepšia. Nechceli sme meniť veľa vecí zo základnej časti. To, že sme nehrali tak, ako v priebehu sezóny bolo ovplyvnené viacerými faktormi. Prievidza nás do veľa vecí nepustila a na všetko sme sa museli nadrieť. Boli od nás lepší vo všetkých aspektoch hry a zaslúžene postúpili po troch zápasoch," odpovedal kormidelník Svitu.

Pred aktuálnou sezónou nezostal v tíme kameň na kameni, vo Svite zostali prakticky len domáci hráči ku ktorým sa pridali odchovanci miestneho basketbalového klubu. Vedenie klubu sa napokon rozhodlo vydať cestou omladenia, pre viacerých hráčov sa naskytla možnosť získavať v najvyššej súťaži prvé minúty. "Už aj v minulej sezóne sme mali v zostave viacero mladých Slovákov, nedostali však veľa šancí. Myslím si, že táto sezóna bola pre našich mladých hráčov oveľa lepšia. Myslím si, že je to určite správny krok vybrať sa touto cestou. Treba si uvedomiť, že sme v našom tíme mali osem hráčov vo veku 17 - 21 rokov. Určite nie každý dostal minúty, aké by chcel. Najväčší progres urobil Bachan, ktorý sa vypracoval na pevnú súčasť základnej zostavy a je veľká škoda, že nám nemohol pomôcť aj v play off. Belavý mal na svojom poste výraznú konkurenciu a bolo pre neho ťažšie si vybojovať viac priestoru na ihrisku. Veľmi pekne sa vo svojej prvej sezóne uviedol Kubaský, ktorý je vekom stále junior. Sarna, Skvašík, Lehotský, Gajan a Bizub zbierali skôr minúty v prvej lige, respektíve v juniorskej súťaži. Máme tu generáciu šikovných hráčov, z ktorých väčšina prešla pyramídou vo Svite, ktorí keď na sebe budú poctivo pracovať, tak budú veľkým prísľubom a budú hrať so srdcom pre Svit," zhodnotil tento krok Madzin. 

Po mladíkoch sa podarilo Svitu vhodne doplniť tím o legionárov. Na viacerých postoch prišli skúsení hráči, ktorí dodali tímu potrebné kvality pri koncovkách zápasov. Síce ich mohol v úvode sezóny mrzieť trochu odchod Erica Palma, ale aj bez neho dokázali zbierať víťazstvá aj proti top tímom. "To bolo asi najdôležitejšie. Charakter a kvalita zahraničných hráčov, ktorých sme tu mali bola výborná. Zásahov do družstva bolo minimum a to tiež pomohlo. Pomáhali sme si navzájom a vytvorili dobrú partiu, ktorá po väčšinu sezóny ťahala za jeden povraz. Mladí hráči mali vedľa seba kvalitných spoluhráčov, od ktorých sa naozaj bolo čo priučiť. Zahraniční hráči boli lídrami družstva a svoje úlohy si zastali. Veľký prínos mali aj skúsení Slováci Lošonský a Findura, ktorí zohrali kľúčovú úlohu pri viacerých víťazstvách. Maťo Míčka svojimi radami a skúsenosťami na tréningoch tiež pomáhal mladým hráčom," uviedol svoj pohľad na vec mladý tréner Svitu.

Medzi pozitíva vymenoval Madzin skúsenosti, ktoré sa prejavia v budúcnosti a tiež podporu fanúšikov: "V domácich zápasoch sme zažili neskutočnú atmosféru a veľmi prajné prostredie a podporu. Veľmi si to vážim a pomáhalo nám to počas sezóny." Vo Svite je už sezóna 2016/2017 minulosťou, ale pre Michala Madzina sa súťažný ročník ešte neskončil. "Ďalej pokračujem v tréningovom procese s družstvom starších žiakov. S mladými hráčmi A-tímu pracujeme ďalej. Psychicky to bola extrémne náročná sezóna a cítim veľkú únavu, ale najbližšie obdobie, aj keď je basketbalové, je iné a teším sa na to. Tréningy detí sú úplne iné a aj počas sezóny som sa práve tam dobíjal energiou. V lete prídu kempy a FIBA vzdelávanie," povedal Madzin o svojich ďalších krokoch. Je v hre jeho pokračovanie pod Tatrami? "Dohoda s vedením je dlhodobejšia. Budeme mať stretnutie s celkovým zhodnotením a pohľadom na sezónu. Až po ňom bude jasnejšie, akým smerom sa bude všetko uberať," dodal na záver tréner Iskry.

Foto: Daniel Faix